Bitkilerden Gelen Mis Kokan Şifa Kaynağı: Aromaterapi


2
2 points

Bitkilerin öz yağlarının tedavi edici özellikleri hakkında bilginiz var mı? Aromaterapi nedir? Aromaterapi masajı ne işe yarar? Aradığınız tüm soruların yanıtları bu yazıda!

aromaterapi
Görsel Kaynak: Les Places Dorées

Bitkilerin ve çiçeklerin göze hoş görünmelerinin dışında sayısız faydası olduğunu, ruhsal ve fiziksel rahatsızlıkları iyileştirdiğini Eski Mısır’da yüzyıllar öncesinden keşfetmişler.

Bitkilerden faydalanmak için ya onları doğrudan tüketmek, ya da öz yağlarını çıkartarak, içerisindeki bütün faydalı maddelerin özüne ulaşarak, çeşitli yöntemlerle iyileşme sağlamak mümkün.

Aromoterapi Nedir?

Bitkilerin öz yağlarını kullanarak fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığı iyileştirmeye aromaterapi deniyor. Doğal bir terapi yöntemi olan aromaterapi, bitkilerin ve çiçeklerin uçucu öz yağlarının masaj, buğu, kompres ya da mekanların kokulandırması yöntemi ile uygulanabiliyor.

Eski Mısır’da mumyalama işlemlerinde de kullanıldığı bilinen aromatik yağlardan, günlük ağacından ve mür bitkisinden elde edileni, eski çağlarda cildi tedavi etmek amacıyla kullanılıyormuş. Cilde iyi gelen çiçekleri keşfetmek için buraya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. Romalılar da büyük törenlerde yere biberiye dalları atar, üzerilerinden geçildikçe öz yağlarının ortaya çıkarak etrafa hoş kokular yayılması sağlanırmış.

aromaterapi yagları
Görsel Kaynak: he Alchemy of Hands

Bitkisel öz yağların tedavi amaçlı kullanılması 17. yüzyıla dayanıyor. 19. yüzyılda eczane sektörü gelişince, maliyeti daha düşük olduğu için sentetik ilaç üretimine geçildiği için, aromaterapik yağların kullanımı azalmış. 1937 yılında Fransız kimyager Maurice Gattefosse elini yanlışlıkla yaktıktan sonra hemen yanındaki lavanta yağı kavanozuna daldırmış ve yanığın hızla iyileşiğini görmüş. Böylece bitkisel öz yağların tedavi edici özelliğini yeniden keşfetmiş.

Aromaterapi kelimesi, koku molekülleri (aroma) ile iyileşme (terapi) kelimelerinin birleşmesiden oluşuyor. Öz yağlar özellikle ilaç, parfüm, kişisel bakım ürünleri ile gıda sektöründe yoğun olarak kullanılıyor.

Aromatherapie
Görsel Kaynak: Cabanas Tulum

Günümüzde aromaterapi yaygın olarak masaj şeklinde uygulanıyor. Bitkisel öz yağların masajla deriye nüfuz ederek emilmesi çok kolay ve masajın dinlendirici ve rahatlatıcı etkisiyle, bitkisel öz yağların fiziksel iyileştirme gücü birleştiğinde kişideki iyileşme gücünü ortaya çıkarıyor.

Aromaterapik Yağlarla Yapılan Masajın Faydaları
  • Aromaterapik yağlarla yapılan masaj, doğal ağrı kesici olduğu bilinen endorfin seviyesini yükseltir.
  • Aromatherapy
    Görsel Kaynak: Health Fitness Revolution

    Masaj, lenf drenaj etkisiyle kanı temizlenir ve dolaşımı hızlandırır.

  • Hızlanan kan dolaşımı kas, doku ve hücrelerin daha çok oksijenle beslenmesini sağlayarak bedeni canlandırır.
  • Öz yağlarla yapılan masaj, deri yüzeyini daha çok ısıtır ve yoğun kas, eklem ağrılarına ve zayıf dolaşım bozukluklarına iyi gelir.
  • Aromatik özyağların muhteşem kokusu, duygusal kaynaklı olan fiziksel sıkıntıları giderir. Beynimiz, koku ve dokunma gibi farklı kaynaklardan farklı sinyallerle sürekli iyi yönde uyarılır.

Aynı zamanda bu masajın plasebo etkisi vardır. Yani aslında farmakolojik olarak herhangi bir etkisi olmayan ilacın zihniniz yolu ile güçlü bir şifa aracına çevrilmesi olarak açıklayabiliriz. Plasebo etkisinde beyninizin vücudunuzu sahte bir tedaviye ikna edebileceği fikri ile bunu gerçekleştirir. Bu yöntem hiçbir yan etkisi olmadan kısa sürede iyileşme sağlar. Duyguları pozitife çevirir ve içsel huzur sağlar. Kişi kendine bakıldığı ve şımartıldığı duygusuyla rahatlar, dinlenir, arınır ve denge bulur.

Aromaterapik Yağların Özellikleri

Aromaterapi yağları çok yoğun kıvamda ve yoğun kokulu, aktif ve kimyasal yapısı çok zengin uçucu bitki özleridir. Her bitkinin kendine has bir kokusu, rengi ve yapısı vardır ve hepsinin kullanım şekli farklıdır.

Lavanta: Ağrı keser, mikrop kırıcı, sakinleştirici, dengeleyici, tüm cilt sorunlarına birebir, baş ağrısı, böcek sokmalarına karşı, yanıkları iyileştiren, yatıştırıcı, huzursuzluk, korku, uykusuzluk, panik ve depresyon için çok yararlıdır. Lavanta çiçeği yetiştirilmesi ve faydaları için buraya tıklayabilirsiniz.

MFA News
Görsel Kaynak: MFA News

Sedir ağacı: Mikrop korucu, enrejiyi dengeler, solunum yolları ile ilgili sıkıntılara çok iyi gelir, stres ve hızlı tempoyu yavaşlatır.

Günlük ağacı: Rahatlatır, dinlendirir, cildi gençleştirir, soluk almayı rahatlatır, korku, stres ve duygusal sıkıntıları yatıştırır.

Bergamut: Mikrop korucu, akne, yağlı cilt sorunları için ideal, strese karşı kişiyi canlandırır, dinlendirir, ferahlatır.

Karabiber: Enerji verir, ısıtır, virüse karşı mücadele eder, yorgunluk alır, soğuk algınlığı ve midedeki sıkıntılar için çok faydalıdır.

Papatya: Anti-depresan, diüretik, anti-alerjik, alerjik ve hassas ciltler için çok faydalıdır, uyku düzenler ve kas, kemik, eklem sıkıntılarına birebirdir. Papatya çiçeğinin faydaları için buraya tıklayabilirsiniz.

Kişniş: Ağrı kesicidir, stimüle eder, ısıtır, hazım sorunlarını giderir, sinirlilik, ağrılar için çok etkilidir.

Limon: Enfeksiyona karşı, bakteri ve mikrop kırıcı, canlandıran, soğuk algınlığı, mide rahatsızlıkları boğaz ağrıları ve ağız içi yaraları için etkindir.

yaglar
Görsel Kaynak: Annmarie Gianni

Yasemin: Anti-depresan, afrodizyak, yumuşatan, kuru ve hassas ciltler için çok etkili, cinsel soğukluğa iyi gelir ve adet sancılarını dindirir. Yasemin çiçeğine dair daha detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okaliptüs: Mikrop kırıcı, bakteri ve virüse karşı etkili, soğuk algınlığı ve solunum yolları sıkıntıları için ilk kullanılacak özyağdır.

Gül: Anti-depresan, afrodizyak, sakinleştirici, toksinden arındırır, alerjiler, dolaşım ve adet sıkıntıları, migren için faydalıdır. Gül suyu yapımı ve kullanımı için buraya tıklayabilirsiniz.

Itır: Dengeleyici, sakinleştirici, her tür cilt sıkıntısı için faydalı, hormon dengeleyen etkisinin yanında adet sıkıntılarına iyi gelir, bedenin su tutması ve selülit için etkindir.

Kekik: Enfeksiyona karşı, stimüle eden, mide sıkıntılarını yatıştıran, solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı etkilidir.

aromatik yağlar
Görsel Kaynak: Bella Nani

Zencefil: Enerji verir, ısıtıcıdır, ağrı ve sancıları dindirir, mide bulantısını keser, mide kramplarını engeller.

Çam: Balgam söktüren, nefes açan, mikrop kırıcı, tüm solunum yolları rahatsızlıkları, romatizma, ağrılı kas ve eklemler için etkilidir.

Sandal ağacı: Sakinleştiren, yavaşlatan, afrodizyak, depresyon, çekingenlik ve sinirsel sıkıntıları dengeler.

Tefarik: Anti-depresan, mikrop kırıcı, akne, mantar, kepek, tüm sıkıntılı cilt sorunları için yararlıdır.

Son olarak Çiçek Yağı Nedir? Nerelerde Kullanılır? yazımızı okuyabilir ve faydalı yağlar hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Sizin de bildiğiniz diğer aromaterapi yağları var mı? Bizimle yorum olarak paylaşmayı unutmayın.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir