BİTKİLERDEN GELEN MİS KOKAN ŞİFA KAYNAĞI: AROMATERAPİ


image (6)

Bitkilerin ve çiçeklerin göze hoş görünmelerinin dışında sayısız faydası olduğunu, ruhsal ve fiziksel rahatsızlıkları iyileştirdiğini Eski Mısır’da yüzyıllar öncesinden keşfetmişler. Bitkilerden faydalanmak için ya onları doğrudan tüketmek, ya da özyağlarını çıkartarak, içerisindeki bütün faydalı maddelerin özüne ulaşarak, çeşitli yöntemlerle iyileşme sağlamak mümkün.

Bitkilerin özyağlarını kullanarak fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığı iyileştirmeye aromaterapi deniyor. Doğal bir terapi yöntemi olan aromaterapi, bitkilerin ve çiçeklerin uçucu özyağlarının masaj, buğu, kompres ya da mekanların kokulandırması yöntemi ile uygulanabiliyor.

Eski Mısır’da mumyalama işlemlerinde de kullanıldığı bilinen aromatik yağlardan, günlük ağacından ve mür bitkisinden elde edileni, eski çağlarda cildi tedavi etmek amacıyla kullanılıyormuş. Romalılar da büyük törenlerde yere biberiye dalları atar, üzerilerinden geçildikçe öz yağlarının ortaya çıkarak etrafa hoş kokular yayılması sağlanırmış.

Bitkisel özyağların tedavi amaçlı kullanılması 17. yüzyıla dayanıyor. 19. yüzyılda eczane sektörü gelişince, maliyeti daha düşük olduğu için sentetik ilaç üretimine geçildiği için, aromaterapik yağların kullanımı azalmış. 1937 yılında Fransız kimyager Maurice Gattefosse elini yanlışlıkla yaktıktan sonra hemen yanındaki lavanta yağı kavanozuna daldırmış ve yanığın hızla iyileşiğini görmüş. Böylece bitkisel özyağların tedavi edici özelliğini yeniden keşfetmiş.

Aromaterapi kelimesi, koku molekülleri (aroma) ile iyileşme (terapi) kelimelerinin birleşmesiden oluşuyor. Özyağlar özellikle ilaç, parfüm, kişisel bakım ürünleri ile gıda sektöründe yoğun olarak kullanılıyor.

Günümüzde aromaterapi yaygın olarak masaj şeklinde uygulanıyor. Bitkisel özyağların masajla deriye nüfuz ederek emilmesi çok kolay ve masajın dinlendirici ve rahatlatıcı etkisiyle, bitkisel özyağların fiziksel iyileştirme gücü birleştiğinde kişideki iyileşme gücünü ortaya çıkarıyor.

Aromaterapik Yağlarla Yapılan Masajın Faydaları

Aromaterapik yağlarla yapılan masaj, doğal ağrı kesici olduğu bilinen endorfin seviyesini yükseltir. Masaj, lenf drenaj etkisiyle kanı temizlenir ve dolaşımı hızlandırır. Hızlanan kan dolaşımı kas, doku ve hücrelerin daha çok oksijenle beslenmesini sağlayarak bedeni canlandırır.
Özyağlarla yapılan masaj, deri yüzeyini daha çok ısıtır ve yoğun kas, eklem ağrılarına ve zayıf dolaşım bozukluklarına iyi gelir. Aromatik özyağların muhteşem kokusu, duygusal kaynaklı olan fiziksel sıkıntıları giderir. Beynimiz, koku ve dokunma gibi farklı kaynaklardan farklı sinyallerle sürekli iyi yönde uyarılır.

 

Aynı zamanda bu masajın plasebo etkisi vardır ve hiçbir yan etkisi olmadan kısa sürede iyileşme sağlar. Duyguları pozitife çevirir ve içsel huzur sağlar. Kişi kendine bakıldığı ve şımartıldığı duygusuyla rahatlar, dinlenir, arınır ve denge bulur.

 

 

Aromaterapik Yağların Özellikleri

Aromaterapi yağları çok yoğun kıvamda ve yoğun kokulu, aktif ve kimyasal yapısı çok zengin uçucu bitki özleridir. Her bitkinin kendine has bir kokusu, rengi ve yapısı vardır ve hepsinin kullanım şekli farklıdır.

Lavanta: Ağrı keser, mikrop kırıcı, sakinleştirici, dengeleyici, tüm cilt sorunlarına birebir, baş ağrısı, böcek sokmalarına karşı, yanıkları iyileştiren, yatıştırıcı, huzursuzluk, korku, uykusuzluk, panik ve depresyon için çok yararlıdır.

Sedir ağacı: Mikrop korucu, enrejiyi dengeler, solunum yolları ile ilgili sıkıntılara çok iyi gelir, stres ve hızlı tempoyu yavaşlatır.

Günlük ağacı: Rahatlatır, dinlendirir, cildi gençleştirir, soluk almayı rahatlatır, korku, stres ve duygusal sıkıntıları yatıştırır.

Bergamut: Mikrop korucu, akne, yağlı cilt sorunları için ideal, strese karşı kişiyi canlandırır, dinlendirir, ferahlatır.

Karabiber: Enerji verir, ısıtır, virüse karşı mücadele eder, yorgunluk alır, soğuk algınlığı ve midedeki sıkıntılar için çok faydalıdır.

Papatya: Anti-depresan, diüretik, anti-alerjik, alerjik ve hassas ciltler için çok faydalıdır, uyku düzenler ve kas, kemik, eklem sıkıntılarına birebirdir.

Kişniş: Ağrı kesicidir, stimüle eder, ısıtır, hazım sorunlarını giderir, sinirlilik, ağrılar için çok etkilidir.

Limon: Enfeksiyona karşı, bakteri ve mikrop kırıcı, canlandıran, soğuk algınlığı, mide rahatsızlıkları boğaz ağrıları ve ağız içi yaraları için etkindir.

Yasemin: Anti-depresan, afrodizyak, yumuşatan, kuru ve hassas ciltler için çok etkili, cinsel soğukluğa iyi gelir ve adet sancılarını dindirir.

Okaliptüs: Mikrop kırıcı, bakteri ve virüse karşı etkili, soğuk algınlığı ve solunum yolları sıkıntıları için ilk kullanılacak özyağdır.

Gül: Anti-depresan, afrodizyak, sakinleştirici, toksinden arındırır, alerjiler, dolaşım ve adet sıkıntıları, migren için faydalıdır.

Itır: Dengeleyici, sakinleştirici, her tür cilt sıkıntısı için faydalı, hormon dengeleyen etkisinin yanında adet sıkıntılarına iyi gelir, bedenin su tutması ve selülit için etkindir.

Kekik: Enfeksiyona karşı, stimüle eden, mide sıkıntılarını yatıştıran, solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı etkilidir.

Zencefil: Enerji verir, ısıtıcıdır, ağrı ve sancıları dindirir, mide bulantısını keser, mide kramplarını engeller.

Çam: Balgam söktüren, nefes açan, mikrop kırıcı, tüm solunum yolları rahatsızlıkları, romatizma, ağrılı kas ve eklemler için etkilidir.

Sandal ağacı: Sakinleştiren, yavaşlatan, afrodizyak, depresyon, çekingenlik ve sinirsel sıkıntıları dengeler.

Tefarik: Anti-depresan, mikrop kırıcı, akne, mantar, kepek, tüm sıkıntılı cilt sorunları için yararlıdır.


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş