Sağlıklı Yaşam

Doğal Öneriler: Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Soğuk kış günlerinin gelmesiyle birlikte birçok kişi aynı şeyden şikayetçi olmaya başlar; boğaz ağrısı… Solunum yolu enfeksiyonlarının artmasıyla artan boğaz ağrısı, bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyon semptomları arasında yer alır. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların habercisi olduğu gibi farenjit, tonsillit, özofagus iltihabı, akciğer enfeksiyonları, larenjit, krup hastalığı, reflü gibi hastalıklarda da görünür. Bu hastalığa yakalanan herkesin ilk aklına gelen soru ise “Boğaz ağrısına ne iyi gelir?” sorusu olur. Cevabı yazımızda!

Öncelikle yazımızın başında söylememiz faydalı olacaktır. Şiddetli boğaz ağrısı şikayetiniz varsa direkt olarak uzman bir doktora görünmeniz gerekir. Çünkü boğaz ağrısını tedavi edebilmek için boğaz ağrısının neden kaynaklandığını bilmeniz gerekir. Virüs temelli bir ağrı ile bakteri temelli bir ağrının tedavisi aynı değildir. Fakat bağışıklığı güçlendiren ve destek verici yöntemler her iki durumda da işe yarayabilir.

Boğaz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

boğaz ağrısı nedenleri
Oldukça zorlayıcı bir hastalık olan boğaz ağrısının birçok nedeni bulunmaktadır.

Boğaz ağrısı için direkt olarak antibiyotik kullanmak oldukça yanlış bir uygulamadır. Öncelikle ağrıya neden olan sorunu bulmanız, sonrasında tedavi adımına geçmeniz gerekir. Bilinçsiz şekilde kullanılan antibiyotik, zarar vermenin yanı sıra vücudunuzun antibiyotik direnci oluşturmasına neden olur. Boğaz ağrısına sebep olan konuları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Soğuk algınlığı ve gribe neden olan virüsler
  • Strep boğaz enfeksiyonuna (streptokokal farenjit olarak da bilinir) neden olan bakteriler
  • Alerji,
  • Sigara kullanmak ya da dumana maruz kalmak ,
  • Uzun süre yüksek sesle konuşmak,
  • Çok uzun süre susuz kalmak veya az su tüketmek,
  • Hava kuruluğu,
  • Covid-19.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Yöntemler

Boğaz ağrısı, ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Eğer önlem alıp, hastalık hafifken tedavi edilmezse ileride daha büyük sorunlara neden olabilir. Örneğin; basit bir boğaz ağrısı hiçbir şey yapılmadığında üst solunum yolları enfeksiyonu ve daha ilerisinde zatürreye yol açabilir. Bu nedenle hafifte olsa boğaz ağrısı hissedildiğinde doğal yöntemleri deneyerek boğaz ağrısının ilerlemesinin önüne geçebilirsiniz.

1-) Bal

Boğaz ağrısına iyi gelen ürünler - bal
Boğaz ağrısına iyi gelen bal, oldukça faydalı bir besindir.

Bal, doğal bir bağışıklık sistemi güçlendiricisidir. Boğaz ağrısının giderilmesinde de oldukça faydalıdır. Yapılan araştırmalarda özellikle gece öksürüklerinin engellenmesinde faydalı olduğu görülmüştür. Ayrıca balın boğaz ağrısını ve ağız içindeki yaraların iyileşme sürecini de hızlandırdığı bilinmektedir. Ilık su ile karıştırarak veya çayla bal tüketmeniz, boğaz ağrısına iyi gelecektir. Ek olarak geceleri yatmadan yarım saat önce 1 tatlı kaşığı bal tüketmeniz, kuru öksürüğün azalmasına yardımcı olacaktır.

2-) Kemik Suyu Çorbası

Boğaz ağrısına iyi gelen ürünler -kemik suyu
Kemik suyu, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili bir besindir.

Kas ve iskelet sistemi için oldukça faydalı olan kemik suyu, içerdiği vitaminler sayesinde bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağlar. Ilık bir şekilde tüketilen kemik suyu çorbası, boğaz ağrısının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Çorbanın içerisine bir diş sarımsağı ezerek atmanız, etkisini daha da artıracaktır.

3-) Elma Sirkesi

Boğaz ağrısına iyi gelen ürünler - elma sirkesi
Birçok farklı özelliği bulunan elma sirkesi, boğaz ağrısına da iyi gelmektedir.

Bakterilerle savaşmanın en etkili yöntemlerinden biri olan elma sirkesi, çok eski zamanlardan beridir boğaz ağrısı için kullanılmaktadır. Asidik yapısı sayesinde boğazdaki mukusun parçalanmasını sağlar ve bakterilerin yayılmasını engeller. Bir su bardağı suya 1-2 yemek kaşığı kadar elma sirkesi ekleyerek günde 3-4 defa gargara yapmanız, boğaz ağrısının hafiflemesine yardımcı olur. Fakat reflüye bağlı sorunlarda elma sirkesi kullanılmamalıdır.

4-) Salep

Boğaz ağrısına iyi gelen ürünler - salep
Birçok kişinin favori içecekleri arasında yer alan salep, bağışıklık sistemi için faydalı bir içecektir.

Kış aylarının en çok sevilen içecekleri arasında yer alan salep, nezle ve grip gibi hastalıklara karşı vücudu güçlendirmektedir. Ayrıca boğaz ağrılarının hafiflemesinde de oldukça etkilidir. Evde aldığınız malzemelerle kendi yaptığınız salep içeceğini düzenli olarak tüketmeniz, kış aylarını en az hasarla atlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca lezzetli bir seçenek olduğunu da unutmamak gerekir.

5-) Bitki Çayları

Boğaz ağrısına iyi gelen ürünler - bitki çayı
Soğuk kış günlerinde bağışıklık sistemini güçlü tutmak için bitki çayları en ideal seçenektir.

Adaçayı, zencefil, rezene, papatya çayı gibi birçok bitki çayı içerdiği vitaminler ve antioksidanlarla boğaz ağrısına oldukça iyi gelmektedir. Kış aylarında düzenli olarak bitki çayı tüketerek bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca farklı bitki çayları hakkında bilgi edinmek için “İçinizi Isıtacak Kış Çayı Tarifleri” ve “Bitki Çayları Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?” yazılarıma göz atabilirsiniz.

6-) Acı Biber

acı biber
Yemeklere ekstra bir tat katan acı biber, boğaz ağrısına da iyi gelmektedir.

Ağrı kesici özelliği olan acı biber, farklı şekillerde tüketildiğinde boğaz ağrısının geçmesine yardımcı olur. Ilık su veya bal ile karıştırarak içebilir veya bitkisel çayların içerisine katabilirsiniz. Ayrıca çorba gibi sulu yemeklerde de kullanabilirsiniz. Fakat açık ağız yaraları ve reflü hastalığı varsa acı biber tüketmemeniz gerekir.

7-) Pastil

pastil
Boğaz ağrısı için pastil kullanımı oldukça yaygın bir yöntemdir.

Son olarak pastil, boğaz ağrılarının giderilmesi için önemli bir yardımcıdır. Boğazın nemli kalarak yumuşamasını sağlayan pastil sayesinde ağrınız azalacaktır. Hazır satılan pastillerden düzenli olarak tüketebilir veya evde kendi pastilinizi yaparak doğal bir şekilde kullanabilirsiniz.

Boğaz ağrısına iyi gelen doğal ürünleri anlattığımız yazımız burada sona eriyor. Sağlıklı bir yaşam için ihtiyacınız olan tüm ürünleri Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir