Moda & GüzellikKişisel Bakım İpuçları

Boyalı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kadınların en önemli aksesuarı olan saçlar, özellikle boyalı olduğunda ekstra bakım gerektirir. Çünkü saçın rengini korumak için herhangi bir saç bakım ürününü kullanamazsınız. Ayrıca bazı konulara ekstra özen göstermeniz gerekir. Peki, boyalı saçlar için bakım nasıl yapılmalı? Tüm detaylar bu yazımızda.

Saçınızı çok beğendiğiniz bir renge boyattınız ve oldukça mutlusunuz. Biliyorsunuz ki saç rengini tam olarak yakalamak kuaförde saatlerce vakit geçirmek demek. Bu kadar zaman harcadıktan sonda yeni boyanmış saçların canlılığını korumak için ekstra özen göstermeniz gerekir. Boyalı saçlar için bakım yaparken bazı konular oldukça önelidir. Daha uzun ömürlü ve kalıcı bir görünüm elde etmek için birkaç ipucu vereceğiz. Hazırsanız, başlıyoruz…

Yeni Boyalı Saçlar İçin Bakım

boyalı saçlar için bakım önerileri
Boyalı saçlar için bakım yaparken dikkat etmeniz gereken konuları aşağıda bulabilirsiniz.

Yeni boyattığınız saçı yıkamadan önce en az 72 saat kadar beklemeniz gerekir. Saçınız boyanırken pigmentlerin saç diplerine sızması için vakte ihtiyacı vardır. Saçın parlaklığı ve dokusundan sorumlu pigmentlerin sızmaması demek, saçın erkenden açılması anlamına gelir. Bu nedenle saç kütiküllerinin tamamen kapanması için üç gün beklemeniz idealdir. Ne kadar uzun bekleyebilirseniz, saç renginiz o kadar kalıcı ve istediğiniz tonda olacaktır.

Saç bakım ürünlerinde kullanılan sülfat, suyla birleştiğinde köpüren bir maddedir. Fakat bu madde saçınızı doğal yağlardan ve ihtiyacı olan nemden mahrum bırakır. Bu nedenle saç renginizin solmaması için sülfatsız ürünleri tercih etmeniz önemlidir.

1-) Renk Koruyucu Şampuan Kullanın

boyalı saçlar için bakım önerileri - renk koruyucu şampuan

Saçlarınız kızıl veya bakır tonlarındaysa mutlaka renk koruyucu şampuan kullanmanız gerekir. Çünkü bu renk tonları diğerlerine göre daha çok akar. Renge özel olarak tasarlanan koruyucu şampuanlar, saçın ilk günkü renginde kalmasına yardımcı olur. Seçtiğiniz şampuanın sülfatsız olması da oldukça önemlidir. Yukarıda belirttiğimiz gibi sülfat içeren şampuan, saçı derinlemesine temizlerken aynı zamanda renk pigmentlerinin de akmasına neden olur. Paraben, silikon ve sülfat içermeyen koruyucu şampuanlar, saçlarınızın renginin daha uzun süre kalmasına yardımcı olacaktır.

Renk koruyucu şampuan önerileri: Yves Rocher Renk Koruyucu Şampuan, Insight Colored Hair Protective, Bonacure Bc Clean.

2-) Saç Maskelerine Zaman Ayırın

boyalı saçlar için bakım önerileri - saç maskesi
Saçlarınızın daha iyi görünmesi için saç kremlerini bakım rutininize eklemelisiniz.

Boyalı saçların bakımı, boyasız saçlara göre daha zorlayıcı olabilir. Bu nedenle zaman alan bu bakımda adımları atlamamanız önemli. Saç bakım maskesi, saçların daha dolgun ve parlak görünmesine yardımcı olur. Fakat bu ürünlerin boyalı saçlar için özel olanlarını almanız önemlidir. Normal maskeleri düzenli kullanmanız durumunda saçınızda akma meydana gelebilir.  Haftada iki kez ya da bir kez 5-10 dakika ayırarak yapacağınız maske; saç tellerindeki hasarı onarır, parlaklığı artırır ve doğal olarak saç renginin daha uzun süre kalmasını sağlar.

Saç bakım maskesi önerilerimiz: Kerastase Chroma Absolu, Gısou Honey Infused Hair Mask, Bee beauty biotin & keratin saç bakım maskesi.

3-) Saçlarınızı Güneş Işınlarından Koruyun

boyalı saçlar için bakım önerileri - güneşten korunma
Güneş ışınları her mevsimde saçlara zarar vermektedir.

Saç boyasının erken solmasının en önemli nedenlerinden birisi de UV ışınlarıdır. Sadece ilkbahar ve yaz ayalarında değil, kış aylarında da güneş boyalı saçlara zarar verir. Bu nedenle saçlarınızı güneşin zararlı ışınlarından korumanız önemlidir. Saç bakım rutininize UV filtreli sprey ekleyerek boyanızın daha uzun süre parlak ve canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Güneş koruyucu saç ürünleri önerilerimiz: Yves Rocher Koruyucu Yağ SPF15, Gliss Sun Protect, Dr.Clinic Güneşe Karşı Saç Koruyucu Bakım Spreyi.

4-) Doğal Yağlarla Bakım Yapın

doğal yağlar
Saç bakımında doğal yağların önemi büyüktür.

Sağlıklı saçlar için herkesin bakım yapması şart ama boyalı saçlar için ekstra bir özen gerekli. Kimyasal boyalarla boyanan saçın kesinlikle doğal yağlar ve ürünlerle desteklemesi gerekir. Buğday tohumu yağı, argan yağı, zeytinyağı, baden yağı gibi yağlar saçın rengini korumak için faydalıdır. Ayrıca saçın boyasının akmasının önüne geçerken ihtiyacı olan E vitamini başta olmak üzere besinleri de sağlamış olur.

5-) Isıya Dikkat Edin

fön
Yüksek ısı, saçlar için oldukça zararlıdır.

Boyalı saçları çok sık yıkamamak gerekiyor. Çok sık yıkanan saçlar rengini ve canlılığını daha çabuk kaybeder. Bu nedenle haftada iki, maksimum üç defa yıkanarak saçlarınızın canlılığını koruyabilirsiniz. Ayrıca çok sıcak su ile saçlarınızı yıkamamalısınız. Ilık ve soğuğa yakın sular, boyalı saçlar için daha idealdir.

Saçlarınızı yıkadıktan sonra fön ya da kurutma makinesinde kurutmak yerine önce havlu ile ıslaklığını almanız daha sağlıklıdır. Kurumaya yakın zamanda saç kurutma ya da fön makinesini kullanabilirsiniz. Direkt olarak ıslak saçlar yüksek ısıya maruz kalırsa, kolay kırılır ve hassaslığı artarak dökülmeye başlar. Ek olarak saç şekillendirici kullanırken nem kaybını önlemek için ısıya karşı koruyucu sprey kullanmanız, saçlarınızın korunmasına yardımcı olacaktır.

Boyalı saçlar için bakım önerilerimiz burada sona eriyor. Saç bakımı için ihtiyacınız olan tüm ürünleri uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir