Ev & DekorasyonDekoratif Ev Eşyaları

Buhurdan Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Uçucu yağların faydasını artık herkes bilir. Fiziksel, ruhsal ve duygusal olarak şifalandıran bu yağlar, binlerce yıldır kullanılıyor. Daha önce Uçucu (Esansiyel) Yağlar ve Faydaları yazımızda aromaterapi ve yağlardan bahsetmiştik. Bugün de, uçucu yağların kullanılmasını sağlayan ürünlerden biri olan buhurdan çeşitlerinden ve onların kullanımından bahsedeceğiz. Ayrıntılar, yazının devamında!

Buhurdan Nedir?

Arapça “bahur” kelimesinden türeyen buhurdan, “yakılınca güzel kokulu duman çıkaran madde” anlamına geliyor. En eski tütsü çeşitlerinden biri olan buhurdanlar, çok eski zamanlardan beri kullanılıyor. Uçucu yağlar ile birlikte kullanılan buhurdanlar yağların ruh, beden ve zihin sağlığını iyileştirmesini sağlıyor.

Buhurdan
Buhurdanlar ve Kullanımları

Buhurdanı kullanmak aslında çok kolaydır. Temelde iki farklı buhurdan modeli vardır: Ateşleme/mum yardımıyla yakılan modeller ve elektrikli modeller. Bu ikisi her ne kadar farklı görünse de işlevleri aynıdır. Kişisel zevkinize ve bütçenize uygun olarak herhangi bir buhurdanı seçebilir, keyifli bir an yaşayabilirsiniz. Hem dekoratif görüntüsüyle hem de hissettirdikleriyle buhurdanlar sıklıkla tercih edilir.

Buhurdan Kullanımı Nasıl Olur? Etkileri ve Faydaları Nelerdir?

Buhurdanlık çeşitleri
Buhurdanın Faydaları Nelerdir? Uçucu Yağlar ile Buhurdanın Kullanımı

Peki ya buhurdan nasıl kullanılır diyorsanız, dediğimiz gibi buhurdan kullanımı oldukça kolaydır. Temel olarak buhurdanı kullanırken şu aşamaları izleyebilirsiniz:

 • Aromatik yağların iki farklı kullanım şekli vardır: Suya eklenerek ve kapalı buhurdanlıklar ile. Suya eklenen uçucu yağlar için gerekli olan aroma genellikle 2 yemek kaşığı kadar, kapalı modellerde ise 3-5 damla olur.
 • Buhurdanı kullanmak için öncelikle buhurdanın su haznesine su eklemeniz gerekir. Eğer zamanınız varsa suyu soğuk olarak eklemeniz daha iyi olur. Zamanınız yoksa ya da havanın daha çabuk değişmesini istiyorsanız sıcak su kullanabilirsiniz.
 • Daha sonra buhurdanın haznesinin içine, tercih ettiğiniz uçucu yağdan damlatabilirsiniz.
 • Son olarak buhurdanın altındaki mumu yakıp uçucu yağın, bulunduğunuz ortama yayılmasını bekleyebilirsiniz!
 • Eğer manuel değil de elektrikli bir buhurdana sahipseniz bu aşamada muma ihtiyacınız kalmaz.
 • Odanızın bir köşesine koyduğunuz buhurdan ile tüm odayı mis gibi kokutabilirsiniz!

Buhurdanlık kullanımının en fazla 20 dakika olması gerektiği bilgisi vardır. Bu yüzden siz de buhurdanı önerildiği gibi kullanabilirsiniz. Buhurdan ile uçucu yağlardan faydalanmanın pek çok etkisi vardır. Genel olarak hayatınızdaki enerjiyi artırmanızı sağlayan buhurdan çeşitleri bunun yanı sıra fiziksel, ruhsal ve zihinsel faydalara da sahiptir. Buhurdanın faydalarını ve etkilerini de şöyle sıralayabiliriz:

 • Buhurdan ile kullanılan yağların her birinin farklı özelliği olsa da genel olarak hepsinin rahatlatma etkisi bulunur.
 • Uyku problemi, stres ve benzeri problemlerin önüne geçilmesinde oldukça etkilidir.
 • Odaklanma, dikkati toplama gibi problemler yaşayanlar için etkilidir. Dikkatin toplanmasını sağlarken iyi hissettirir.
 • Günlük hayattaki negatif enerjinin azalmasını sağlarken sakinliği artırır.
 • Zihinsel rahatlık, ruhsal durumun dengelenmesi ve hava temizleyici gibi özellikleri de vardır.

Dilediğini uçucu yağı buhurdanlar yardımıyla kullanabilirsiniz. Örneğin soğuk algınlığı gibi hastalıklardan sonra kekik yağları, okaliptüs yağı, çay ağacı yağı; baş ağrısını geçirmek için papatya yağı, lavanta yağı, neroli yağı gibi yağları deneyebilirsiniz.

Buhurdan Modelleri

1-) Mavi Buhurdan Set

Buhurdanlık Mavi Buhurdan Set (Koku ve Mum Hediye)
Buhurdan Modelleri ile Evinizin Havasını Değiştirin! Buhurdanlık Mavi Buhurdan Set

Klasik buhurdan modellerinden biri olan bu ürün ile çeşitli uçucu yağları kolayca kullanabilirsiniz. Hem dekoratif bir öge olarak görünen hem de işlevsel olan bu ürün sayesinde dilediğiniz mekanın havasını değiştirebilirsiniz!

2-) Mavi Kaseli Toprak Buhurdan

Kokulu Doğal Toprak Buhurdanlık-Ayrık Kaseli
Buhurdanlıklar ile Evinizin Havasını Değiştirin!

Daha doğal tonlarda ama dikkat çekici bir ürün arayanlar içinse Mavi Kaseli Toprak Buhurdan en iyi seçeneklerden biri. Tamamen doğal malzemelerden üretilen bu ürün, pişmiş topraktan yapıldığı için de yüksek ısılara karşı oldukça dayanıklı.

3-) Dekoratif Salıncak Buhurdanlık

Dekoratif Salıncak Buhurdanlık
Buhurdan Modelleri ile Evinizin Havasını Değiştirin! Dekoratif Salıncak Buhurdanlık

Sıradaki buhurdanımız klasiklerden biraz daha farklı. Üstü seramik, altı metal olan bu ürün salıncak şekliyle de oldukça beğeni topluyor. Buhurdanlık olarak kullanılmadığı zamanlarda dekoratif olarak duran bu ürün ile siz de evinizde şifalanabilirsiniz! Ayrıca bu modeli sevdikleriniz için tercih edebilirsiniz. Böylece onlara farklı sürprizler yapabilirsiniz!

4-) Dekoratif Baykuş Buhurdanlık

Dekoratif Baykuş Buhurdan Seti
Uçucu Yağlar ile Evinizin Havasını Değiştirin! Dekoratif Baykuş Buhurdan Seti

Ve listemizde son olarak baykuş şekliyle göze hitap eden sevimli bir buhurdan var! Tamamı seramik malzemeden üretilen bu buhurdanımız da diğer pek çok model gibi. Siz de buhurdanları uçucu yağlar ile birlikte kullanmadığınız zamanlarda onu dekoratif bir öge olarak kullanabilirsiniz. Bunun için farklı tasarımları tercih edebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz çok çeşitli buhurdanları ÇiçekSepeti’nde inceleyebilirsiniz. Hem sevdikleriniz için hem de kendiniz için çok çeşitli buhurluklar VarVar!

Çok çeşitli buhurdanları ve farklı uçucu yağları ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. Hem kendiniz hem de sevdikleriniz için bu şifalı ürünleri online olarak ya da Mobil Uygulama üzerinden kolayca satın alabilirsiniz. Birbirinden güzel buhurdanlık çeşitleri ile siz de aromaterapinin gücünü keşfedin!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir