TeknolojiTeknolojik Ürünler

Bulaşık Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Ürün Önerileri

Yaşam alanlarında hayatı kolaylaştıran elektronik cihazlar arasında bazıları hayati önem taşır. Bir nevi yaşam alanının olmazsa olmazı olan bu cihazlar, özellikle mutfakların baş tacıdır. Buzdolabı, çamaşır makinesi ve televizyon kadar önemli olan hatta bazı durumlarda değeri daha da artan bulaşık makineleri, günlük işlerden biri olan bulaşığı oldukça kolay bir hale getirir. Üstelik bu kolaylığın yanında ekstra olarak bir sürü avantaj sunar. Bu yazımızda bulaşık makinesi alırken dikkat etmeniz gerekenleri adım adım anlatacağız ve sonrasında birkaç ürün önerisinde bulunacağız.

Bulaşık makineleri; temel olarak temiz sıcak suyun kirli bulaşıklar üzerine püskürtülmesiyle temizleme işlemi yapan cihazlardır. En büyük avantajları birçok bulaşığı az su harcayarak temizlemesidir. Bunun yanında gelişen teknoloji ile bulaşıkları koruyarak ömrünü uzatma, hijyen kalitesini artırma, enerji ve zaman tasarrufu gibi birçok konu da artı değer katmaktadır. Birçok marka tarafından farklı özelliklerle sunulan bulaşık makineleri, bir kez alınan ve uzun süre kullanılması beklenilen cihazlardır. Fakat bu kadar seçenek arasından seçim yapmak oldukça zor olabilir.

Bulaşık Makinesi Seçiminde Püf Noktalar

Bulaşık makinesi alırken püf noktalar
Şimdi gelin adım adım “Neler daha önemli, nelere dikkat etmek gerekir?” birlikte bakalım.

İlk olarak bulaşık makineleri çeşitlerini inceleyelim. Özellikleri ve işlevleri aynı olan ankastre ve solo bulaşık makineleri görsel açıdan farklıdır.

  • Ankastre bulaşık makinesi: Bu türdeki bulaşık makineleri, mutfak dolabının görünümüne sahip olan bir ön panele sahiptir. Mutfak dolabının içerisine gömülerek estetik açıdan oldukça güzel bir görüntü sunar. Mutfak dekorasyonunda kesintisiz bir görünüm elde etmek isteyenler bu modelleri tercih edebilir.
  • Solo bulaşık makinesi: Hemen hemen birçok kişinin evinde olan ve koyacağınız yerin ölçüsüne uygun boyutlarda sunulan makinelerdir. Beyaz, gri, siyah gibi temel renklerde sunulan solo tip makinelerin artısı evinizi değiştirseniz bile her yere uyum sağlayacak olmasıdır.

Bulaşık makinelerinin çeşitlerini sıraladığımıza göre bu iki çeşitten birini seçtiğinizi düşünüyoruz. Bundan sonrasında aşağıdaki adımlara dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

  • Standart, ince, yüksek veya mini tip ölçülerine sahip olan bulaşık makineleri arasında seçim yaparken evinizde yaşayan kişi sayısını ve alanınızı göz önünde bulundurmalısınız. Tabaklar, tencereler, bardaklar ve diğer malzemeler için bolca alan sunan standart modeller, çok fazla bulaşık çıkan yerler için uygundur. Daha az kişi ve daha az bulaşık olan yerler için daha küçük boyutlara yönelebilirsiniz.
  • Bulaşık makinesi seçiminde en önemli konular arasında enerji ve su tüketimi yer alır. Satın alacağınız bulaşık makinesinin A+ ve üzeri enerji sınıfında yer alması önceliğiniz olmalıdır. Bu tarz makineler daha az enerji ile daha çok bulaşık yıkayabilir. Ayrıca bir yıkamada ne kadar litre su harcadığına bakarak hem bütçenizi hem de doğayı koruyabilirsiniz.
  • Bulaşık makinelerinde enerji tüketimi gibi kurutma sınıfları da bulunur. A, B, C olarak sınıflandırılan kurutma sınıfları arasında A sınıfı kurutmaya sahip olan makine, daha az enerji ile daha çok kurutma yapar. Bu nedenle bu noktaya dikkat etmek gerekir.
  • Mutfakta çok yüksek sesle çalışan bir makine herkesi rahatsız eder. Bu nedenle çalışma ses seviyesi düşük modelleri tercih edebilirsiniz.

Diğer Detaylar

Bulaşık makinesi seçiminde özel detaylar
Yukarıda saydıklarımız bulaşık makinesi konusunda ilk dikkat edilmesi gerekenlerdir. Buradan sonrası biraz daha detay ve özel isteklere göre şekillenir.
  • Yıkama kapasitesi bulaşık makinesi seçimi konusunda oldukça önemlidir. Bu ölçü tek seferde ne kadar bulaşık yıkanabileceğini gösterir. İşletmeler için yüksek kapasite gerekirken çekirdek aileler için orta seviyeler yeterli olacaktır.
  • Bulaşık makineleri iki sepetli veya üç sepetli olarak satışa sunulur. İki sepetli modeller ek olarak çatal, bıçak ve kaşıklar için kaşıklık sunar. Üç sepetli modeller ise en üstte çatak bıçaklar, büyük pişirme araçları ve küçük kaplar için alan sunar.
  • Farklı programlar sunan bulaşık makineleri üzerinde ayar yapmak istemiyorsanız kir oranını, yükleme ağırlığını, kir tipini otomatik algılayan makineleri tercih edebilirsiniz. Dijital ekranlı makineler tüm bu bilgileri size ekran üzerinden takip etme imkânı sunar.
  • Yeni teknolojiler sunan makineler size farklı kapılar aralar. Örneğin; nemi sıcak havaya dönüştürerek makinenin içine üfleyerek kurutan bir teknoloji var. Bu makineler plastik bardak, kupa gibi tüm mutfak gereçlerini rahatlıkla yıkamanızı sağlar. Bu ve benzer farklı teknolojiler ile hızlı yıkama programları sunan makineler size ekstra avantajlar sunacaktır.

Bulaşık Makinesi Önerileri

Tüm dikkat etmeniz gerekenleri sıraladığımıza göre sıra geldi ürün tavsiyelerimize.

1-) Siemens SN235I00JT Iq300 A+

Bulaşık makinesi - Siemens SN235I00JT
Alman teknolojisi ile üretilen Siemens bulaşık makinesi, en iyi yardımcınız olacak.

Enerji sınıfı olarak A++, kurutma sınıfı olarak A seviyesinde yer alan Siemens SN235I00JT; 12 kişilik kapasitesi ile geniş ailelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak seviyesindedir. 5 programlı olan bulaşık makinesi, program başına 9.5 lt su harcar. AquaSensor,  İqdrive BldcMotor ve gelişmiş cam koruma teknolojisi gibi ayrıntılarıyla öne çıkan modelin yük sensörü ve deterjan otomatiği gibi özellikleri de mevcuttur. Ayrıca yüksekliği ayarlanabilir üst sepeti sayesinde kullanım kolaylığı sağlar.

2-) Samsung DW60M5042FS A+

Bulaşık makinesi - Samsung DW60M5042FS A+
Samsung bulaşık makinesi, farklı boyutlardaki bulaşıkları yerleştirme rahatlığı sunar.

Tasarım olarak oldukça şık görünen Samsung DW60M5042FS, A+ enerji seviyesinde yer alır. 4 farklı program ile yıkama seçeneği sunan makine, az sayıda bulaşıklar için yarım yük ayarı da sunar. Bu sayede az miktarda yıkamanız gereken bulaşıkları az enerji harcayarak temizleyebilirsiniz. Yıllık su tüketimi ortalama 3360 litre seviyesinde olan makine ayrıca çalışırken 52 dB seviye seste çalışmaktadır.

3-)Vestel BM-502 X A++ 

Bulaşık makinesi -Vestel BM-502 X A++
Vestel BM-502′ de yer alan ve her açıdan rahatça görülebilen LED ekran size kullanım kolaylığı sağlar.

Vestel BM-502; A++ enerji sınıfı, 5 program, Jet Wash, zaman erteleme gibi özellikleri ile öne çıkar. 12 kişilik temizleme kapasitesi sunan makine, kalabalık ve geniş aileler için oldukça iyi bir seçenektir. Hızlı yıkamada 30 dakika, Jet Wash 18 dakika, süper seviyede 50 dakikada yıkama sunar. Ekstra hijyen programı yüksek sıcaklıkta durulama yaparak tüm zararlı bakterileri öldürür. Ayrıca bulaşık makinesinde 8 adet katlanır tel raf bulunmaktadır.

4-) Electrolux ESF5512LOX 

Bulaşık makinesi - Electrolux ESF5512LOX
Yüksek yıkama kapasitesi ile geniş ailelerin favorisi; Electrolux ESF5512LOX .

60°C QuickPlus hızlı yıkama programı, A sınıfı kurutma, A++ enerji, 6 yıkama programı ve çok daha fazlası Electrolux ESF5512LOX modelinde sizi bekliyor. 1-24 saat gecikmeli başlatma seçeneği sayesinde makinenizi istediğiniz zaman yıkamaya başlatabilirsiniz. AirDry teknolojisi ile kurutma ise başka bir seviyededir. Doğal hava akımıyla kurutma yapan bu teknoloji sayesinde plastik ve teflon dahil tüm bulaşıklarınız tertemiz olur.

5-) BEKO BM 3043 A++

BEKO BM 3043 A++
A seviye kurutma sunan Beko BM 3043, cam ürünler için özel koruma programına sahiptir.

Fiyat/performans açısından oldukça başarılı bir ürün olan Beko BM 3043 bulaşık makinesi, 3 programlı yapısı ile ailelerin ihtiyaçlarını karşılar. Ekonomi 50 derece, süper 70 derece ve hızlı 58 dakika ile yarım yük yıkama fonksiyonu sayesinde bulaşık durumuna göre yıkama yapabilirsiniz. 13 kişilik kapasite ve 52 dba ses seviyesi sunan makine, aynı zamanda zaman erteleme özelliğine de sahiptir.

6-) Altus AL 445 NSX A++

Altus AL 445 NSX A++
Hızlı yıkama programı sunan Altus AL 445 NSX, kısa zamanda pratik bir şekilde bulaşıklarınızı temizler.

Yüksek verimlilik sunan Altus AL 445 NSX, A++ enerji seviyesindedir. Yılda ortalama 266 kWh enerji tüketir. 14 kişilik kapasitesi ile geniş ve orta ölçekli ailelerin tüm ihtiyaçlarını karşılar. 5 farklı program seçeneği sunan makine, az bulaşıklar için yarım yük programına sahiptir.

7-) Profilo BM3123EA A+

Profilo BM3123EA A+
Mutfaktaki en iyi yardımcınız; Profilo BM3123EA.

LED ekran üzerinden kontrol sunan Profilo BM3123EA, fonksiyonel özellikleri ile ön plana çıkar. Örneğin, ayarlanabilen sepet yüksekliği ile tencere ve tavalarınıza alan açabilirsiniz. Akıllı Deterjan Dozaj Sistemi ile tam olması gerektiği kadar deterjan alır ve mükemmel temizlik sunar. Ayrıca farklı yıkama programları sayesinde bulaşığa ve kire göre ayarlanabilir.

8 -) Vestfrost Vfbm 301 A++

Vestfrost Vfbm 301 A++
Vestfrost VFBM 301, doğa ve bütçe dostudur.

Fiyatı ile diğer seçeneklere göre oldukça uygun olan Vestfrost VFBM 301, 3 programlıdır. A++ enerji sınıfında yer alan makine, 12 kişilik kapasitesi ile tek seferde çok sayıda bulaşık yıkar. Az bulaşık fonksiyonu sayesinde daha az su ve enerji harcayarak yıkama yaptırabilirsiniz. Ayrıca yüksekliği ayarlanabilir üst sepet bulaşıkları yerleştirmek için farklı seçenekler sunar.

Bulaşık makinesi başta olmak üzere tüm elektronik ihtiyaçlarınızı ÇiçekSepeti‘nde bulabilir, uygun fiyatlarla sipariş edebilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir