TeknolojiTeknolojik Ürünler

Çamaşır Makinesi Alacaklar İçin Tavsiyeler ve Ürün Önerileri

Ev işleri konusunda hayatımızı kolaylaştıran ve büyük bir yükü omuzlarımızdan alan çamaşır makinesinin icadının üzerinden çok uzun seneler geçti. Gelişen teknoloji ile birlikte bir sürü farklı fonksiyon ve özelliğin eklendiği çamaşır makineleri; yıkama kapasitesi, program, devir, kurutma gibi özellikleri dışında enerji sınıfı ve sunduğu ek fonksiyonlarla birbirinden ayrılıyor. Hal böyle olunca yeni bir makine almayı düşünen veya eskisinin yenilenme vakti geldiği için değiştirmek isteyenlerin kafası biraz karışıyor. Bu yazımızda çamaşır makinesi alacaklar için tavsiyeler ve ürün önerileri bir arada!

Ev işleri konusunda en büyük yardımcınız olan ve en sık kullandığınız ev aleti kuşkusuz çamaşır makinesi. Fakat yeni nesil teknoloji sayesinde yapay zekâ ile üretilmiş multi-fonksiyonel ve yüksek konforlu çamaşır makineleri hayatımıza girmeye başladı. Bu nedenle artık sadece çamaşır yıkaması değil farklı fonksiyonlarının da önemli bir hale geldi.

Çamaşır Makinesi Alırken Dikkat Nelere Dikkat Edilmeli?

Çamaşır makinesi alırken nelere dikkat edilmeli?
Evinizin olmazsa olmazı olan çamaşır makinesi almadan önce dikkat etmeniz gerekenleri gelin şimdi birlikte inceleyelim…

1-) İhtiyacınızı Belirleyin: Makine Kapasitesi

Hangi ürünü alırsanız alın öncelikle dikkat etmeniz gereken konu sizin ihtiyaç duyduğunuz özelliklere uygun olup olmadığı olmalıdır. Çamaşır makinesi fiyatları nedeniyle alırken bütçe oldukça önemlidir. Fakat ne türde çamaşırlar yıkacağınız ve ne sıklıkta kullanacağınız asıl dikkat etmeniz gereken konudur. Çünkü çamaşır makineleri taşıma kapasitelerine göre sınıflandırılır ve fiyatların belirlenmesinde ana etken bu konudur. Eğer biriktirmeden sık sık çamaşır yıkıyorsanız 5-6 veya 7 kg bir çamaşır makinesi tercih edebilirsiniz. Ancak çamaşırları biriktiriyor haftanın belli günlerinde yıkıyorsanız 8kg veya 9kg bir makineye ihtiyacınız olacaktır. Ek olarak battaniye, yorgan gibi büyük kütleli ürünleri yıkamayı düşünüyorsanız 10-12 kg’lık çamaşır makinesi tercih etmelisiniz.

2-) Çamaşır Makinesinin Programları

Yeni bir çamaşır makinesi alacaksanız dikkat etmeniz gereken konuların en başında program çeşitliliği gelir. Makinenin yıkama, durulama, sıkma işlemlerini yapan programları olmalıdır. Yeni nesil çamaşır makineleri 15 dakika gibi kısa sürelerde yıkama işlemini yapabilmektedir. Burada program tercihlerini kendi yıkama alışkanlıklarınıza göre değiştirebileceğiniz makineleri tercih etmeniz hayatınızı oldukça kolaylaştıracaktır. Teknolojik olarak üst seviyede olan bazı makineler uzaktan kontrol sistemi sunmaktadır. Bu sayede eve uzun süre dönemeyecekseniz saat ayarı yaparak belli bir saatte işlemi bitirmesini sağlayabilirsiniz. Son olarak yıkama sırasında çamaşır ekleme seçeneği gibi özellikler kullanımı kolaylaştıracaktır.

3-) Enerji Sınıfı ve Tasarruf

Enerji sınıfı tablosu
Görsel kaynak: automationtr.com

Günümüzde kullandığımız her ürünün enerji tasarrufu konusunda verimli bir seviyede olması oldukça önemli. Yeni alacağınız makinenin hem elektrik ve su faturalarına etkisini düşünmeli hem de çevreye olan zararını göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle enerji verimliliği sınıflandırması A+ çamaşır makinesi ile başlayan modeller ilk tercihiniz olmalıdır. Ayrıca Inverter motor kullanan çamaşır makineleri daha az elektrik harcamaktadır. Daha sessiz çalışır ve daha dayanıklı olur. Bu nedenle bu tarz motor kullanan makinelere öncelik verebilirsiniz.

4-) Servis Ağı, Marka ve Diğer Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çamaşır makineleri, ev içerisinde genellikle banyo gibi küçük alana sahip bir yere konumlandırılır. Eğer alanınız küçükse daha düşük yıkama kapasitelerine sahip makineler tercih etmeniz kullanım alanı olarak rahat etmenizi sağlayacaktır. Makine seçiminde önemli olan bir diğer konu ise sunulan garanti süresi ve markanın servis ağı kalitesidir. İleride yaşamanız muhtemel sorunlarda en geniş servis ağını ve yedek parça desteğini sağlayan markalara yönelmeniz sizin yararınıza olacaktır. Diğer dikkat etmeniz gereken küçük ayrıntılar ise şu şekilde;

  • Yük Dağıtım Sensörü: Makinenin yıpranmasını engellemek adına kazanındaki çamaşırların tek bir yerde toplanmasını engelleyen sensördür.
  • Çocuk Kilidi: Evde ufak bebeğiniz veya çocuğunuz varsa çocuk kilidi olması önemlidir. Zira meraklı çocuklar makinenizi bozabilir ya da farklı sorunlara yol açabilirler.
  • Kolay Ütü Fonksiyonu: Kırışıklıkları azaltarak yıkama özelliği sunan bu özellik sayesinde ütü derdini aza indirgeyebilirsiniz.
  • Sessiz Sıkma: Sıkmada ekstra sessizlik sunan bu özellik sesin sizi gereğinden fazla rahatsız etmesinin önüne geçer.
  • Hata-Uyarı: Çamaşır makinenizdeki olası hataları cep telefonunuzdan takip edebilirsiniz. Bu teknoloji sayesinde daha bilinçli bir kullanım deneyimi yaşayabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Önerileri

Tüm dikkat etmeniz gerekenleri anlattığımıza göre sıra geldi önerilerimize… En iyi çamaşır makinesi markaları ve modellerini aşağıda bulabilirsiniz.

Regal CMI 9 kg

Regal çamaşır makinesi
Regal CMI, hassas çamaşırlar başta olmak üzere tüm çamaşırlar için 15 farklı program sunar.

Hemen hemen tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir çamaşır makinesi almak istiyorsanız Regal CMI tam size göre! Dengesiz Yük Kontrol Sistemi, elde yıkama / narin 30°C, günlük 60 Dakika / 60 °C yıkama, hızlı 15 Dakika yıkama programları başta olmak üzere tüm özellikleriyle çamaşırlarınızın tertemiz olmasını kısa sürede sağlar. A+ enerji tasarrufu sayesinde bütçenize katkıda bulunur.

Altus A+++ 8 Kg 1000 Devir

Altus çamaşır makinesi
Evdeki en iyi yardımcınız; Altus çamaşır makinesi.

Çok sık çamaşır yıkayan geniş bir aileniz varsa Altus A+++ 8 kg 1000 devir çamaşır makinesi, tam size göre! Bütçenizi korurken aynı zamanda akılcı çözümler sunan makine, A+++ enerji sınıfındadır. Yılda sadece 195 kWh enerji harcayarak ekonomik ve ekolojik fayda sağlar. 15 yıkama programı ve yardımcı fonksiyonlar sayesinde en kirli çamaşırlarınızdan narin kıyafetlerinize kadar pek çok farklı eşyanızı en yüksek teknoloji ile temizler. Size de en büyük yardımcınızın imkanlarından faydalanarak keyifli zaman geçirmek kalır…

Samsung A+++ 10 kg 1400 Devir

Samsung çamaşır makinesi
Yüksek teknoloji, pratik çözümler; SamsungWW90K44305W.

Yüksek enerji verimliliği sunan Samsung WW90K44305W, A+++ enerji sınıfındadır. Bu sayede düşük enerji ile yüksek verimlilik sunar. Yıkama sırasında 53 dB, sıkma sırasında ise sadece 74 dB ses ile oldukça düşük seste çalışır. AddWash Akıllı Kapak Teknolojisi sayesinde yıkama sırasında ekstra çamaşır ekleyebilirsiniz. Süper hızlı yıkama, bebek kıyafetleri için özel fonksiyon, elmas kazan öne çıkan diğer özellikleridir.  

Profilo 9 Kg 1200 Devir A+++

Profilo 9 Kg 1200 Devir A+++
Profilo CGA141X1TR tam olarak bir leke uzmanıdır.

Dayanıklı ev aletlerinin öncü markalarından Profilo, CGA141X1TR modeli ile çamaşır makinesi alanında da iddialı. SilentPlus Motor; daha sessiz, daha uzun ömürlü, daha tasarruflu ve üstelik 10 yıl garantili. Ekstra ekleme özelliği ile sonradan çamaşır ekleyebilirsiniz. JetPlus modu sayesinde ise yıkama süresinden %65’e varan zaman tasarruf sağlar. Gelişmiş programları, ön yıkama, 15/30 dakika ekspres yıkama, hassas kumaşlara özel programlar ve çok daha fazlası bu makinede sizi bekliyor.

Electrolux 10 kg Yıkama / 6 kg Kurutma 1600 Devir 

Electrolux 10 kg Yıkama / 6 kg Kurutma 1600 Devir

Yıkama ve kurutma bir arada; Electrolux 10 kg Yıkama / 6 kg Kurutma 1600 devir çamaşır makinesi. SteamCare Buhar Teknolojisi ile giysilerinizin kırışıklıklarını giderir ve tazeler. 15 dakikada yeni yıkanmış gibi güzel kokmasını sağlar. SensiCare System ile az miktarda giysinizi tasarruftan ödün vermeden yıkarken aynı zamanda en sevdiğiniz giysilerinizi yıkamak için makinenizin dolmasını beklemeniz gerekmez. Son teknoloji ile artık çamaşır yıkama ve kurutma oldukça basit; giysilerinize uygun programı seçin, yıkama ve kurutma işlemlerinden hangisini yapmak istiyorsanız o tuşa basın ve gerisini makinenize bırakın.

Çamaşır makinesi ve diğer tüm ev aletleri uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti‘nde sizleri bekliyor.

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir