Trend

ÇARŞIDAN ALDIM BİR TANE, ŞİFASI BİN TANE

Her güzel şeye ulaşmak zahmet ister, ne kadar zahmetliyse güzelliği o denli kıymetlidir. Bu kimi zaman bir iştir, kimi zaman istenilen bir ev, kimi zaman da bir meyve! Evet, hem rengiyle, hem lezzetiyle, hem görüntüsüyle, hem de dağıttığı şifalarıyla meyvelerin kraliçesi diyebileceğimiz biriyle tanıştırıyoruz bugün sizleri: Her bir tanesi sağlık zerresi olan, kıpkırmızı rengiyle kalpleri çalan, lezzeti damaklara yayılan en güzel meyve, karşınızda Nar!

image (9)

Yemesi zahmetli kabul, üstelik lekesi de zor çıkıyor, hanımlar bu durumdan şikayetçi olabiliyor biraz ama hem lezzeti hem de faydaları tüm kusurlarını örtüyor bu meyvenin, çünkü zahmetinize fazlasıyla değen bir meyve nar. Suyu yaz aylarında sağlıklı bir soğuk içecek, kış aylarında ise tam anlamıyla bir şifa kaynağı. Vitamini, minerali, kısacası sağlığa faydası bol. Bunların hepsine değineceğiz ama önce bu mucize meyveyi biraz daha yakından tanıyalım mı ne dersiniz?

pomegranate

Nar meyvesinin çiçekleri Haziran Temmuz aylarında açar, Ekim ayından itibaren de olgun meyveleri sofralarımıza gelir. Binlerce yıldır insanların şifa aradığı bu meyve, içindeki binlerce tanesi sayesinde bolluk ve bereketin simgesi olmuştur. Aynı zamanda, aile aşk, bağlılık, evlilik gibi kavramların da simgesidir.

Peki, nar nelere iyi gelir? Nar meyvesinin faydaları saymakla tükenmiyor. Kalbe ayrı faydası var, mideye ayrı, şekere ayrı. En çok bilinen özelliği ise her kırmızı sebze – meyve gibi kan yapması, dolayısıyla kalbe sağladığı fayda. İşte alınca bir, açınca bin olan narın faydaları:

image

Güçlü bir antioksidan olan nar, vücudun bağışıklık ve savunma mekanizmasını güçlendiriyor. Enfeksiyon hastalıklarının bolca etrafta gezindiği kış aylarında bol bol tüketilmesi, hastalanıp yataklara düşmenize engel olacaktır. İçerdiği birtakım maddeler sayesinde kolesterol ve şeker dengesini sağlayabilen nar, hem kalp sağlığını koruyor, hem de kansere karşı sağlam bir koruyucu kalkan oluşturuyor. Bağırsak parazitlerinden kurtulmanın en sağlıklı ve lezzetli yolu yine nardan geçiyor. Potasyum, demir ve C vitamini açısından son derece zengin olan narın, gerçek bir enerji deposu olduğu da bir gerçek. Ayrıca yalnızca içi değil dışı da şifa dağıtan bu meyvenin kabuğu sağlam bir virüs ve mikrop öldürücü, cilt enfeksiyon ve yaralarının iyileşme sürecini hızlandırıyor.

Evet söylemiştik, faydaları saymakla bitmeyen bir meyveyle karşı karşıyayız. Çok şükür ki manav tezgahlarını doldurdu, siz de bol bol tüketmeye özen gösterin, zira henüz kış aylarının çok başlarındayken hasta olup yataklara düşmek istemezsiniz değil mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir