Hediye Önerileri

5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne Özel Ürünler

Dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar var olmak ve yaşamlarını sürdürebilmek adına karşılıklı bir uyum içerisinde yaşamalıdır. Ekosistemin içerisindeki biz insanların bütün canlıların sadece %0.1’ini oluşturmasına rağmen verdiğimiz zarar gün geçtikçe artmakta ve bazı zararlar diğer canlılar açısından onarılamayacak sonuçlar doğurmaktadır. Bu nedenle günümüzde her yaptığımızın sonuçları olduğuna dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla BM, 5 Haziran gününü 1972 yılında Stockholm Çevre Konferansı’nda Dünya Çevre Günü olarak ilan etmiştir. Gelin birlikte daha iyi bir çevre adına biraz düşünelim ve neler yapabiliriz birlikte bakalım.

Dünya ve onun bize verdikleri aslında yanında büyük bir sorumlulukta getirmektedir. Doğaya, diğer canlılara ve bizden sonraki nesillere karşı temel bir sorumluluk; temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak. Çevre Günü bu durum adına farkındalık yaratmak adına belirlenmiş bir gündür. Fakat ne yazık ki sorumluluğumuzun tam olarak farkında olmadığımızdan havası, suyu temiz olan doğal alanlar gün geçtikçe birer birer yok oluyor. Artan insan nüfusu, yanlış ürün kullanımları, enerjinin boşa harcanması sonucunda doğa gün geçtikçe kirleniyor ve diğer canlıların nesilleri tükeniyor.

Peki, her şey bu kadar kötü ilerlerken bunu tersine çevirmek mümkün mü? Tabii ki mümkün… Herkesin edineceği bazı basit alışkanlıklar bile dünyayı daha temiz bir hale getirebilir. Çevre Günü özelinde daha temiz bir dünya için bir şeyler yapmak isteyenlere yol gösterici olacak tavsiyelerimize başlıyoruz.

Ev Aydınlatmasından Başlayın

Enerji tasarruflu ampuller her açıdan avantaj sağlar.
Görsel kaynak: elec.ru

Evinizde yapacağınız küçük değişiklilerle hem maddi olarak tasarruf sağlayabilir hem de daha temiz bir çevre için önlemler alabilirsiniz. Sürekli açıp kapatılan lambalar  ya sürekli açık bıraktığınız televizyon aslında doğaya zarar veriyor. Bunları önlemek adına yanmasının gereksiz olduğu lambaları söndürebilir, televizyon başta olmak üzere diğer elektronik aletlerinizi gereksiz yere çalıştırmaktan vazgeçebilirsiniz. Bu Çevre Günü özelinde başlayarak ampul seçiminde enerji tasarruflu ampuller ve ışıklandırmalar kullanarak karbondioksit gazı salınımı ve fazla enerji tüketiminin önüne geçebilirsiniz.

Enerji Tasarruflu Aydınlatma Ürün Önerileri

Klasik akkor lambalardan % 30 daha az ultra-düşük 9 W güç tüketimi ile sağlayan akıllı led ampuller hem zamanınızı hem de enerjinizi korur.

Düşük enerji tüketimi darbeye ve titreşime dayanıklı yapısıyla %90 daha az fatura, % 60 daha az çevre kirliliği ve % 500 daha uzun ömürlü parlak beyaz ışık veren led ampül sayesinde geleceğinizi koruyun.

Dışarıda olduğunuzda ışıkları kapatmayı unutursanız endişe etmenize gerek yok çünkü kablosuz anahtarınız olduğu sürece, tüm ışıkları açmak veya kapatmak için duvar anahtarını tek bir tıklamayla kontrol edebilirsiniz. Bu sayede enerji tüketimini azaltarak çevre kirliliğin önüne geçmeye yardımcı olmuş olursunuz.

Su ve Enerji Kullanımına Dikkat Edin

Su tüketimine dikkat etmek oldukça önemlidir.

Hayatın temel kaynağı olan su kullanımın fazla ve gereksiz kullanımı doğal kaynakların tüketilmesinde başlıca rol oynamaktadır. Dünya su kaynaklarının gittikçe azaldığını göz önünde bulundurarak su tasarrufu yapmanın önemini kavramalıyız. Yapacağınız bir damla su tasarrufu sizin için önemsiz gibi görünse de gelecekte ihtiyacınızın o bir damla su olabileceğini unutmamalısınız. Bu yüzden öncelikle duş sürelerini kısaltmalı ve su tasarrufu sağlayan başlıklar kullanmaya başlamalı, tuvaletlerde su tasarrufu sağlayan klozetleri tercih etmeli, dişlerinizi fırçalarken ya da ellerinizi yıkarken boşa akan suyu kapatmalı ve su tasarrufu sağlayan ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz.

Ekstra olarak enerji kullanımı da oldukça önemlidir. Kullandığımız elektronik aletlerin enerji kullanımı açısından tasarruflu olmasına dikkat etmeniz çevreye verilen zararı aza indirgemede oldukça faydalı olacaktır.

Su ve Enerji Tasarrufuna Yardımcı Olacak Ürün Önerileri

Duş alırken harcadığınız suyu tazyik ile güçlendirerek en alt seviyeye indiren duş başlıklarını tercih etmeniz su tasarrufu açısından oldukça önemlidir.

Fotoselli başlıklar kullanarak gereksiz su kullanımın önüne geçmeniz mümkün. Mutfak ve banyolarınızda kullanacağınız bu tarz başlıklar gereksiz su kullanımını en alt seviyeye indirerek hem cebinize hem de çevreye fayda sağlar.

Klozetler günümüzde su kullanımı en yüksek seviyede yaptığımız yerlerin başında gelmektedir. Su tasarrufu sağlayan klozetleri tercih ederek aylık ve yıllık su kullanımınızı düşürebilirsiniz.

Bulaşıklarınızı musluk suyu ile elde yıkamak size hem zaman kaybı hem de fazlasıyla su kullanımına neden olmaktadır. Bu yüzden su tasarrufu sağlayan A+ bulaşık makinelerini kullanarak hem enerji hem de su tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Çamaşır makineleri hayatımızın olmazsa olmaz elektronik ürünleri arasında yer almaktadır. Bu makineleri alırken su ve enerji tüketimi açısından A+ ürünleri tercih ederek su ve enerji tüketiminizi daha aşağılara çekebilirsiniz.

Tek Kullanımlık Plastik Tüketimini Azaltın

Tek kullanımlık plastik ürünler çevre için oldukça zararlıdır.

Günlük hayatımızın hemen hemen her alanında sıkça kullandığımız plastikler doğada kolay bir dönüşüm döngüsüne giremedikleri için aslında büyük bir çevre kirliliğine yol açıyor. Hem sağlık açısından hem de çevre kirliliği açısından oldukça zararlı olan plastik ürünleri mümkün olduğunca az kullanmaya özen göstermeliyiz. Bu Çevre Günü özelinde başlayarak günlük su tüketimini plastik şişelerden yapmak yerine sürekli kullanacağımız cam şişeleri tercih edebilir, plastik tek kullanımlık market poşetleri yerine ise bez vb. malzemelerden alışveriş çantalarını tercih ederek plastik kullanımını aza indirebiliriz.  

Plastiğe Alternatif Uzun Ömürlü ve Sağlıklı Ürün Önerileri

Cam şişelerde tüketeceğiniz su hem daha sağlıklı olacak hem de plastik kullanımının önüne geçeceği için çevre kirliliğini önlemede bir adım atmanızı sağlayacaktır.

Alışverişe çıkarken marketlerin ya da mağazaların size vereceği tek kullanımlık plastik poşetler yerine bez çantaları tercih edebilirsiniz. Üstelik bu çantaları kendiniz yapabilir ya da tarzınıza uyacak şekilde tasarımlardan bir bez çanta edinebilirsiniz.

Plastik ürünleri tamamen hayatımızdan çıkaramayabiliriz ama bu tek kullanımları seçmemizi de gerektirmez. Piknik ve gezilerde kullanabileceğiniz tek kullanımlık tabak, kaşık ve bıçaklar yerine kendiniz evinizden götürebilir ya da bir piknik seti edinerek sürekli kullanabilirsiniz.

Su tüketimi açısından oldukça sağlıklı olan cam sebilleri tercih ederek plastik kullanımınızı azaltabilirsiniz. Eğer hazır su sipariş ediyorsanız plastik damacanalar yerine cam şişeleri tercih etmeniz çevre ve sağlığınız için daha faydalı olacaktır.

Geri Dönüşümü Yüksek ve Doğada Çözünebilen Ürünleri Tercih Edin

Geri dönüşüm gelecek adına oldukça önemli bir konudur.

Kullandığımız malzemeleri hemen çöpe atmak yerine onları farklı alternatiflerde değerlendirmekte oldukça önemlidir. Eğer değerlendiremiyorsak çöplerimizi ayrıştırarak atmak geri dönüşüm açısından oldukça faydalı olacaktır. Plastik, kağıt ve cam gibi ürünleri ayrı ayrı poşetlemek bu ürünlerin sistem içerisinde daha kolay geri dönüşüme girmesini sağlayacaktır. Ekstra olarak evlerimiz ve iş yerlerimizdeki temizlik ürünlerinde doğada çözülebilen temizlik malzemelerini seçmeniz çevre kirliliğini önlemek adına oldukça yararlı olacaktır. Doğada çözülebilen temizlik malzemelerin üzerinde biyolojik olarak parçalanabildiğini gösteren işaretler bulunur ve alışveriş sırasında bu ürünleri seçerek hem sağlığınızı koruma altına alabilir hem de sevdiklerinizi ve doğayı koruyabilirsiniz.

Geri Dönüşüme Yardımcı Olacak Ürün Önerileri

Çöplerinizi farklı çöp torbaları içinde kağıt, plastik ve cam gibi ürünleri ayrıştırarak atmanız geri dönüşüme katkı açısından oldukça yararlı olacaktır.

Paraben, SLES, silikon, boya gibi maddeleri içermeyen deterjan ve temizlik malzemelerini tercih ederek doğaya verilen zararın azaltılmasına yardımcı olabilirsiniz.

İş yerlerinize, ofislere ya da evlerinize dahi bir geri dönüşüm kutusu yerleştirerek ürünlerin geri dönüşüme kazandırılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Temiz Bir Çevre İçin Yürüyün ya da Alternatif Taşıtlar Kullanın

Yürümek sağlığınız ve çevre için en faydalı ulaşım şeklidir.

Kişisel araç kullanımı karbon salınımı açısından oldukça zararlı sonuçlara neden olduğundan mümkün olduğunca yürümek, toplu taşıma araçlarını tercih etmek ya da alternatif temiz enerjili taşıtları tercih etmek oldukça önemli bir konu. Yakın mesafelerde yürümeyi tercih edebileceğiniz gibi yakın ve orta mesafeler için bisiklet, elektrikli bisiklet ya da elektrikli scooter gibi alternatifleri değerlendirebilir; uzun mesafeler içinse toplu taşımayı kullanabilirsiniz.

Not: Yeni nesil elektrikli motorlara sahip otomobillerde karbon salınımı açısından tercih edebileceğiniz seçenekler arasında yer almaktadır.

Daha Az Karbon Salınımı İçin Ürün Önerileri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yürümek hem sağlık açısından hem de taşıtların saldığı karbon salınımını sıfıra indirmek için en pratik ve kolay çözüm. Kendinize bir yürüyüş ayakkabısı alarak artık kısa mesafelerde araç kullanmak yerine yürümeye başlayabilirsiniz.

Kısa ya da orta mesafeli işlerinizde kullanacağız bir bisiklet edinerek sağlığınıza dikkat etmenin yanında çevre kirliliğini önlemek adına da pedal çevirebilirsiniz.

Kısa mesafeler için keyifle kullanabileceğiniz bir ürün olan elektrikli scooterları gün geçtikçe daha fazla görür olduk. Siz de bir elektrikli scooter edinerek hem eğlenceli hem de sıfır karbon salınımlı yolculukların keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Hediyeleriniz Nefes Olsun: Bitki Hediye Edin ve Ağaç Dikin

Bitki hediyesi herkesi mutlu eder.

Hediye vermekte almakta oldukça güzeldir ve herkesi mutlu eder. Özel günler, doğum günleri vb. günlerde hediye olarak fidan dikmek veya diktirmek harika bir hediye olabileceği gibi bitkiler hediye ederek yeşil bir gelecek için katkıda bulunabilirsiniz. Bu hediyeleri birebir kendiniz gönderebileceğiniz gibi sizin adınıza çevre koruma vakıflarının dikeceği fidanlardan da hediyeler oluşturabilirsiniz. Oksijen kaynağı olan ağaçlar ayrıca erozyon ile mücadelenin de en önemli kaynaklarıdır. Siz de hem sevdiklerinizi mutlu etmek hem de doğa ve geleceğinize katkıda bulunmak için ağaç ve bitki hediye etmeye bugünden itibaren başlayabilirsiniz.

Çam fidanı hediye olarak oldukça özeldir çünkü bahçesine dikeceği bu fidan büyüyüp bir ağaç olduğunda aranızdaki bağı simgelediği gibi doğa açısından da oldukça yararlı olacaktır.

Ihlamur hem kokusu hem de yapraklarının şifalı olması nedeniyle oldukça sevilen bir ağaçtır. Siz de sevdiklerinize bir ıhlamur fidanı hediye ederek onların da geleceği güzelleştirecek bir fidan dikmesine vesile olabilirsiniz.

Kiraz yaz mevsiminin en sevilen meyvelerindendir. Siz de bir kiraz ağacı fidesini bahçenize dikerek meyvesini tüketebileceğiniz gibi gelecek adına da güzel bir adım atmış olursunuz.

Çevre Günü özelinde yukarıda anlattıklarımızdan yola çıkarak çevreyi korumak ve doğru adımlar atmak sadece bizim için değil gelecek nesiller içinde oldukça önemlidir. Bu nedenle çevreye daha duyarlı ürünler seçmeli ve bilinçli hareket etmeliyiz.

Çevrenizi güzelleştirecek tüm ürünler için ÇiçekSepeti’ni ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir