Çiçek Bakımı

Çiçek Bakımı Sıkça Sorulan Sorular

Bu, çiçeklerin ne şekilde paketlendiğine bağlı olarak değişir:

Aldığınız çiçekler, içinde çiçek köpüğü bulunan büyük bir saksı içindeyse, saksının her gün sulanmış halde olduğundan emin olunuz. Çiçekçinizden temin ettiğiniz çiçek gübresi de suyun içine ilave edilmelidir. Bitkinin belli yerlerine dokunun ve parmağınızı kullanarak nereyi sulamanız gerektiğini anlayın. Aranjmanın ortasına doğru yavaşça su döküp, parmağınızı saksının üstünde tutarak su seviyesini anlamak da bir başka yöntemdir.
Aldığınız çiçekler bir vazo içindeyse, suyun daima berrak olduğundan emin olunuz. Bulanık görünüyorsa suyu boşaltın ve vazoya, çiçekçinizden temin etmiş olduğunuz çiçek gübresiyle karıştırılmış suyu ekleyiniz. Çiçekleri temiz suyun içine koymadan önce, mümkünse gövde uçlarını keskin bir bıçakla kısaltınız.
Aldığınız çiçekler bir kutu veya doku kağıdı içindeyse, su seviyesinin altına taşan bütün yaprakları atınız ve ardından çiçeğin gövde uçlarını, ılık su dolu bir kabın içinde keskin bir bıçakla kesiniz. Gövde uçlarını suyun içerisinde kestiğinizden ve vakit geçirmeden, çiçekçinizden temin ettiğiniz çiçek gübreyle karıştırılmış ılık suyla dolu vazoya çiçekleri yerleştiriniz.
Aranjmanınızın türü ne olursa olsun, çiçeklerinizi televizyon, elektrikli aletler ve ısıtıcı/soğutucu cihazlardan uzak tutmanız hayati önem taşımaktadır. Çiçeklerinizi sıcak veya soğuk hava akımından ve doğrudan güneş ışığından uzak tutmanız da esastır.

Vazodaki suyun sarı renkte ve bulanık olması hangi problemin habercisi?

Bu durum, suda bakteri bulunduğunun ve arttığının doğal bir işaretidir. Bakteri, gövdeyi tıkayabilir ve çiçeklerin vazo ömrünü kısaltabilir. Bu nedenle, çiçeklerinizin tomurcuklarının uzun ömürlü olmasını sağlamak için, vazodaki su sürekli olarak berrak tutulmalıdır. Suyun bulanıklaşmaya başladığını fark ettiğiniz anda vazoyu boşaltın ve tercihen, çiçekçinizden temin etmiş olduğunuz çiçek gübresiyle karıştırılmış temiz suyu vazoya ekleyin. Çiçekleri temiz su dolu vazoya koymadan önce, gövde uçlarını ılık suyun altında keskin bir bıçakla kesiniz.

Çiçekler, güneşte bulunmayı sevdikleri için acaba aldığım aranjmanı güneşe çıkarmalı mıyım?

Hayır. Büyüyen çiçeklerin olgunlaşmak için güneş ışığına ihtiyaçları vardır, ancak kesme çiçekler ısıya ve doğrudan güneş ışığına ne kadar maruz kalırlarsa o kadar çabuk solarlar. Çiçekleri daha uzun süre boyunca taze tutabilmek için, onları güneşten ve hava akımından uzak bir yere yerleştirmeniz gerekir.

Solmuş bir gülü canlandırmam mümkün mü?

Kimi zaman mümkün. Eğer ki çiçek olgunlaşma belirtileri göstermeden önce solmuşsa, aranjmandan çıkarın ve canlanmasını sağlayacak kolay önerimizi uygulayın. Bir kap alın ve ılık suyla doldurun. Gülü, suyun içine yatay duracak şekilde yatırın ve gövde ucunu ılık suyun içerisinde, keskin bir bıçak yardımıyla 2,5 cm kadar kesin. Çiçeği iki saat kadar, soğumaya başlayan suyun içinde bırakın. Bu işlem, göz kamaştırıcı bir sonuç yaratabilir ama, eğer ki gülün vazo ömrü çoktan tükenmişse, çiçeğin bir daha canlanması mümkün olmayacaktır.

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Orkide bakımı nasıl oluyor, saksı üzerinde küçük beyaz taşlar olduğu için köklerinde göremiyoruz, suyu seven bir çiçekmi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir