Kültür & Sanat

Çiçek Gönderimleri

Çiçeklerinizi Anlamını Bilerek Gönderin

Bir aşığın sevgisini en saf haliyle anlatmasının yoludur çiçek. Tarih boyunca çiçekler birçok amaca hizmet etmiş olsa da önceliği her zaman aşkı ve sevgiyi anlatmak olmuştur. Sevdiğiniz birini mutlu etmek için alacağınız ilk tavsiye ona çiçek gönder olur. Peki gönderdiğimiz bu çiçeklerin ne anlama geldiğini ya da neyi temsil ettiğini hiç merak ettiniz mi? 

Geçmişten günümüze kadar çiçek verme geleneği birçok değişime uğradı. Bu geleneğin ilk insanlara kadar dayandığı söylenir. Eski Roma düğünlerinin bile vazgeçilmez süsü olmuştur çiçekler. Avrupalı kadınların kıyafetlerini tamamlamak için en çok kullandığı aksesuarlar yine çiçekler olmuştur.

Yakın geçmişimizde çiçek almak için ilk uğrak noktamız çiçekçi olurken artık o’na çiçek gönder tavsiyesini aldığımız gibi internet üzerinden kolayca çiçeğimizi beğenip gönderebiliyoruz. 

İşte sizin için hazırladığımız çiçeklerin dili ve neyi temsil ettiği…

1600’lü yıllarda oluşmaya başlayan çiçeklerinin dilinin ilk çıkış noktasının İstanbul olduğunu biliyor muydunuz? Çiçeklerin dilini oluşturmaya başlayan Lady Mary Wortley Montagu, 1716 yılında İngiltere’ye döndüğünde bu çalışmalarını yanında götürmüştür. 1800’lü yıllarda Fransızlarında olaya dahil olmasıyla dünyanın kullandığı ortak bir çiçek dili ortaya çıkmıştır.

Çiçeklerin anlamlarına bakacak olursak; beyaz gül masumluğu, kırmızı gül aşkı, sarı gül sıcak sevgiyi anlatırken pembe gülün anlamı gönlüm sende demek..

Beyaz karanfil temizlik ve saflığı, Türk filmlerinde hep yakalarda görmeye alıştığımız kırmızı karanfil sevgiyi, pembe karanfil içtenliği, sarı karanfil ise hüzünü anlatır. Beyaz glayör dostluğu, kırmızı glayör isteği, pembe glayör zerafeti, Sarı glayör kıskançlığı mor glyör ise inancı simgeler. En çok gönderdiğimiz çiçeklerin başında yer alan orkideler mağrur ve gururlu anlamını taşır.

Beyaz lale saflık ve temizliği, pembe lale anlayışı, sarı lale gerginliği simgelerken, kırmızı lale ise seni seviyorum demenin en güzel yollarından biridir. Anemon gençliği, nilüfer geleciği, lilyum ise güveni simgeler.

Gerbera iyimserliği, frezya suçsuzluğu, beyaz krizantem sadakatı, kırmızı krizantem sessizliği, sarı krizantem karşılıksız sevgiyi anlatır.

Çiçeklerin anlamını öğrendiğine göre sevdiğin için bir iyilik yap, o’na çiçek gönder!

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir