Trend

ÇİÇEK SİPARİŞİ SSS

Teslim almak istediğim çiçekleri, özel günlerden ne kadar önce sipariş etmeliyim?

Çiçekler pek çok özel gün için tercih edilen kişiye özel bir hediye çeşidi olduğu için, çiçekçiler özel günlerin olduğu dönemlerde fazla talep aldıklarından aşırı yoğun olurlar ve bazı çiçek türlerini sayıca yetmediğinden temin etmekte yetersiz kalabilirler. Bazı çiçekçiler, sipariş kabul adına önceden bir dönem belirlerler ve bu da tüm siparişleri zamanında teslim etmelerini sağlar. Bu noktada atacağınız en doğru adım, çiçekçinizle özel günden bir veya iki hafta önceden iletişim kurmanızdır.

Çiçekçiler, teslimatı özel günün içerisinde getireceklerini garanti edebilirler mi?

Sipariş yeterince zamanında verilmişse evet. Yoğun bir özel günde çoğu çiçekçi, teslimatı yapacağı zamanı net bir şekilde garanti edemez fakat tahmini bir süre verebilir. Önemli olan zamanında sipariş vermeniz ve teslimatla ilgili gecikmeleri önleyecek alıcının adı, adres ve telefon numarası gibi bilgilerin tümünü doğru ve eksiksiz biçimde çiçekçinizle paylaşmanızdır.

Çiçekler özel günlerde neden daha pahalıya satılır?

Bu konu, arz-talep meselesine basit bir örnektir. Herkes belli özel günlerde belli çiçekleri almaya yönelir. Bu da bazı çiçek türleri için ciddi bir talep oluşmasına sebep olur. Mesela, 14 Şubat, Sevgililer Günü’nü ele alalım. Kışın ortasında kutlanan Sevgililer Günü için genelde 100 milyondan fazla gül satılır. Bu durum üreticinin, yılbaşının ardından neredeyse tükenmiş gül stokunu Sevgililer Günü’nde oluşacak talebi karşılayacak şekilde arttırmak için olağanüstü bir çaba göstermelerine neden olur. Uzun bir dal gül kesilmesi, diğer bütün gül tomurcuklarının feda edilmesi anlamına gelir. Her üretim safhasında ek işgücüne ihtiyaç doğar. Çabuk yetiştirme için daha fazla ısı ve ışık gerekeceğinden, ısıtma maliyeti de normalde daha yüksektir. Ayrıca, takviye nakliyat ve taşımacılık hizmetlerine de ihtiyaç duyulur. Sevgililer Günü’nde çiçekler, bütün bu faktörlerle orantılı olarak normalden daha yüksek bir fiyatla satışa sunulur.

Poinsettia zehirli midir?

Hayır. Poinsettia (diğer bir adıyla da Atatürk Çiçeği), günümüzde piyasada çok satan bitkiler arasında en çok test edilen bitki konumundadır ve ünlü tatil bitkisi ile ilgili söylenenlerin yanlış olduğu kanıtlanmıştır:

Ohio Eyalet Üniversitesi’nce yapılan bir bilimsel araştırmaya göre, poinsettia bitkisinin hem insanlar, hem de evcil hayvanlar için zehirleyici bir etkisinin bulunmadığı kanıtlanmıştır. Bitkinin özü ve yaprakları da dahil olmak üzere tüm kısımları test edilmiştir.
ABD Ulusal Zehir Denetim Merkezleri Enformasyon Merkezi, POISINDEX verilerine göre bir çocuğun, söz konusu bitkinin 500-600 kadar sayıda yaprağını yemesi bile ancak deney dozunu aşacak kadar zehirli etki yaratabilir.
Pittsburgh’ta bulunan Çocuk Hastanesi ile Carnegie Mellon Üniversitesi’nin yaptığı çalışma da poinsettia teması veya tüketme şüphesiyle incelenen 22.793 çocukta da hiçbir zehirlenme belirtisine rastlanmadığını ortaya koymuştur.
Yiyecek maddesi özelliği taşımadığı için, poinsettia’nın yenilmemesi gerekir ve tüketilmesi, değişen düzeylerde rahatsızlık duyulmasına sebep olabilir. Bu nedenle bitkinin, çocukların ve meraklı ev hayvanlarının ulaşamayacağı yüksekliğe konulması tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir