Kültür & SanatFilm

Fantastik Filmlerin Çiçekli Kahramanları

Fantastik filmlerde görmeye alışık olduğumuz birçok insan dışı canlı var. Bu canlılar yazar ve yönetmenlerin hayal dünyalarının ürünleri olsalar da hepimiz bu karakterleri oldukça seviyoruz. Bu yazımızda bu kahramanların bazılarını inceledik.

Genellikle farklı görünümlerdeki yaratıklar ve hayvanlar olarak resmedilen fantastik kahramanlar arasından sıyrılan, çiçek veya bitki formunda kahramanlar da yok değil tabii. Harley Queen’in kankisi Poison Ivy’den sevimli Groot’a sizler için fantastik film dünyasının bu özel kahramanlarını sizin için derledik.

Poison Ivy

poison ivy
Görsel Kaynak: Catapult

Batman ve Robin filminden tanıdığımız, çizgi roman dünyasınız ilginç karakterlerinden biri olan Poison Ivy, yani Zehirli Sarmaşık. Uma Thurman’ın oyunculuğu ile hafızalamarımıza kazınmış olsa da daha önce birçok oyuncu bu karaktere hayat verdi.

Batman’in düşmanlarından biri olan Poison Ivy’nin hikayesi ise şöyle:
İlk kez karşımıza çıktığı TV yapımı Gotham dizisi olan karakterin asıl adı Pamela Lillian Isley ve kendisi bir botanikçi. Aslında yardım edeceği bir kişi tarafından zehirli bitkiler ile öldürülmeye çalışılıyor. Ancak bir mucize oluyor ve Pamela ölmüyor hatta bu mücadeleden güçlenerek çıkıyor. Çok farklı zehirlere karşı dirençli olan Pamela, insanların zihinlerini kontrol edebiliyor ve bizim bildiğimiz adı ile Poison Ivy adını alıyor. Sihirli öpücüğü, kırmızı saçları ve çekiciliği ile en sevilen kadın karakterlerden olan Poison Ivy’i birçok yapımda görmeye devam edeceğiz gibi görünüyor.

Groot

groot
Görsel Kaynak: Youtube

I’m Groot!

Galaksinin Koruyucuları serisinin en sevilen karakterlerinden biri olan Groot; çocukluğu, ergenliği ve yetişkinliği ile Marvel aleminin en büyük sempatiye sahip karakteri olabilir. Gezegenindeki tüm Groot’lar yok edilirken sadece bizim tanıdığımız, sevimli Groot hayatta kalıyor ancak Kree adlı bir gezegende esir düşüyor. Burada Roket Rakun ile tanışan Groot, iyilerin tarafına geçip Galaksinin Koruyucuları ekibine dahil oluyor.

Rejenerasyon yeteneğine sahip olan Groot yeniden büyüyebiliyor. Kendini arkadaşlarını korumak için feda eden Groot’un ilk filmden sonra küçük bir fidan olması ve aşama aşama büyümesi de bizlere bu özelliği vurguluyor.
Groot’un yeteneklerine gelince, Ekstrem bir dirence sahip ve ağaçların zihinlerini yöneterek onları mücadeleye çağırabiliyor.

Groot saksıda orkide için buraya tıklayabilirsiniz.

Ent’ler

ağaç sakal
Görsel Kaynak: Screen Rant

Talkien’in en özel karakterlerinden biri olan Orta Dünya’nin özel dev ağaçımsı canlıları olan Ent’ler, ağaçlara benzer ancak tıpkı bir insan gibi ele ve kola sahiplerdir. Yüzük Savaşı filminde Ent’lerin efendisi olan Ağaçsakal ile birlikte savaşa katılan Ent’ler, Orta Dünya’nın geleceği için en büyük mücadeleyi verenlerden olmuş ve “Entlerin Büyük Yürüyüşü”nü yaparak Isengard Kalesi’ne yürümüşlerdir.

Merry ve Pippin’in omzunda tatlı bir yolculuk yapmasına imkan veren Ağaçsakal, Talkien evreninin en yaşlı karakterlerindendir. Öyle ki “300 insan ömrü arzın üstünde yürüdüm” diyen Gandalf’a genç efendi Gandalf diye hitap etmektedir.

Bitki Türünde Pokemonlar

pokemonlar
Görsel Kaynak: akshat pandey

Hepimizin çok sevdiği kaplumbağa görünümlü Bulbasaur evrildikçe aslında sırtında kocaman bir çiçek olduğunu görürüz. Aynı durum birçok pokemon türünde vardır. Bazı Pokemonlar evrildikçe farklı bir çiçek görünümü alırken bazıları ilk halleriyle de çiçeklerle süslüdür. Oddish, Bellsprout, Chikorita, Bellossom, Hoppip, Skiploom ve Sunkern ve daha onlarca Pokemon aslında birer bitki formundadır.

Bowtruckle

Bowtruckle
Görsel Kaynak: Microsoft

Harry Potter serisinin ardından heyecanla beklenen Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar filmi ile tanıştığımız fantastik kahramanlardan biri olan Bowtrucklelar Sihir Bakanlığı’nın “zararsız ve evcilleştirilebilir” olarak tanımladığı, ağaçları korumakla görevli olan canlılardır. Çok kolay görünmezler çünkü çok ince bir bedenleri vardır. En fazla 30cm kadar boylanabilen Bowtrucklelar, ağaç dalı ve çekirge karışımı bir görünüme sahiptirler.

Hayat Ağacı / Kutsal Ağaç / Soul of Tree

hayat ağacı
Görsel Kaynak: Do It In Paris

Avatar’da izlediğimiz Hayat Ağacı tam olarak bir karakter sayılabilir mi bilmiyoruz ama Navilerin yaşam kaynağı olan bu ağaç oldukça önemli bir yere sahip. 60 metre çapında olduğu bilinen bu ağaç aynı zamanda Avatar evreninin ilahi varlık olarak benimsediği Eywa ile de bağlantılı. Eywa, ağacın tohumları aracılığıyla dünya ile doğrudan etkileşime girebiliyor.

Porsuk Ağacı

canavarın çağrısı
Görsel Kaynak: Evrensel

Canavarın Çağrısı filminde baş kahramanımız olan Coner O’Malley’a hikayeler anlatan 13 metre uzunluğundaki dev ağaç, anlattığı hikayeler ile 12 yaşındaki kahramanımızın hayatını etkiliyor. Spoiler vermemek adına yalnızca bu bilgiyi verip sizleri filmi izlemeye davet ediyoruz :)

Sizin en sevdiğiniz kahraman hangisi? Favori dizi veya filmlerinizde yer alan çiçekli kahramanlarınızı bizlerle yorum olarak paylaşmayı, aradığınız tüm ürünler için Çiçeksepeti‘ni ziyaret etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir