Kültür & Sanat

ÇİÇEKÇİ ve ÇİÇEKLER

Çiçeklerle ilgili pek bilgi sahibi olduğum söylenemez. Gerekli bilgiyi nerden alabilirim ve kime soru sorabilirim?

Çiçekler hakkındaki düşündüğünüzden daha fazla şey biliyor olabilirsiniz! Günümüzde, modern kültürümüzün bütünleyici bir parçası haline gelen, hayata ilişkin birçok deneyimimizde ve sosyal çevremizde önem taşıyan çiçekler, hayatımızda gittikçe daha çok yer kaplamaktadır. Profesyonel çiçekçiler ise, size çiçek türleri ve bakımı ile ilgili danışma hizmeti sunan gerçek uzmanlardır. Çiçeklerle ilgili daha çok ve doğru bilgi edinmenize yardımcı olurlar. Çiçekçiler bununla da kalmaz, özel günlerinize özel çiçek aranjmanı tasarımı konusunda tavsiyede bulunurlar. Yerel çiçekçinizle iletişim kurun ve kendisinin, kişisel çiçek danışmanınız olmasını sağlayın.

Bulunduğum bölgede bir çiçekçiyi nasıl bulabilirim?

Başkalarının tavsiyelerini almanız, çiçekçi bulma konusunda genellikle atılabilecek en iyi adımdır. Gittiğiniz düğün veya davetlerdeki, dostlarınıza ve iş arkadaşlarınıza gelen aranjmanlardaki çiçeklere göz atınız. Eğer çiçekler ve modelleri hoşunuza giderse, hangi çiçekçi tarafından hazırlandıklarını araştırınız. Çiçekçi bulmak için telefon rehberi kullanıyorsanız, size yakın olan ve adresi bulunan bir çiçekçiyi tercih ediniz. Ücretsiz arama hizmeti bulunan ulusal bir telefon bilgi edinme servisi kullanıyorsanız ise mükemmel hizmet sunan, güçlü bir itibarı bulunan, yerleşik bir bilgi servisi kullanınız.

Çiçekçi seçiminde hangi nitelikleri aramalıyım?

Her çiçekçi dükkanı kendine has özellikler taşır. İhtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak; yaratıcı yetenek, mükemmel hizmet, kişisel özen, kullanışlı öneriler, seçimler ve çeşitlilik, yüksek kaliteli ve değerli ürünler gibi nitelikleri mutlaka arayınız.

Daha önce dükkanına gidip çiçek siparişi vermediğim bir çiçekçi, telefon yoluyla verdiğim bir siparişi kabul eder mi?

Tabi ki. Tam donanımlı çiçekçiler, geçerli bir kredi kartınız bulunduğu müddetçe telefonla verdiğiniz siparişleri yerine getirirler. Bazı çiçekçilerde ise, daha önce kendilerine verdiğiniz sipariş bilgilerinin yer aldığı bir hesabınız bulunmaktadır.

Çiçekçilerden fatura alabilir miyim?

Çoğu çiçekçi, düzenli müşterilerine doğrudan ödeme seçenekleri sunmaktadır. Çiçekçinize, bu hizmeti verip vermediklerini sorun ve hesap açtırmanız için ne yapmanız gerektiğini öğrenin. Eğer çiçekçiniz doğrudan ödeme hizmeti sağlamıyorsa, ödemeyi geçerli kredi kartınız yoluyla alacaktır.

Ne sipariş edeceğim hakkında nasıl karar verebilirim?

Çiçekçi dükkanlarını; aranjman tarzları, yeni çiçek ve bitki çeşitleri, hediyelik eşya bakımından hazine dolu bir sandığa benzetmek pek de yanlış olmaz.Aşağıda, çiçekçinizle tam anlamıyla kişiye özel hediye yaratabilmek için çalışırken işinize yarayacak birkaç ipucuna göz atabilirsiniz:

Çiçekçinizi, hediyenin alıcısının kişiliği hakkında bilgilendirin. Hediye heyecanlı birine mi gidecek? Yoksa romantik, sanatçı kişilikli, gelenekçi veya dışa dönük birine mi? Hobileri ve ilgi alanları neler? Peki sevdiği renk veya çiçekler? Çiçeklerin, alıcının sevdiği renge göre seçilmesi gibi basit bir tercih, aranjmanın kişisel olarak oluşturulmasını gerçekten sağlayabilir. Alıcının kişiliğinin çiçeklerle ilgili yönünü belirlemek için aşağıdaki testiyapınız.
Çiçekleri birisinin evine göndermek üzere aldınız, peki nasıl bir ev? Geleneksel yapıda mı, kır evi mi, çağdaş tarzda mı, yoksa hepimizin bildiği evlerden biri mi?
Her bir çiçekçi, ifade etme sanatında birer uzmandır. Bırakın, çiçekçiniz kişisel bir hediye almanız konusunda size yardımcı olsun.

Çiçekçiye telefon açarken elimde hangi bilgilerin bulunması gerekli?

Çiçek teslim edilmeden önce, alıcının tam ismi, adresi ve telefon numarasının hazır bir şekilde not edilmiş olması gereklidir. Alıcının iş telefonu veya evde hangi saatlerde bulunacağı gibi özel bilgiler de işinizi kolaylaştırabilir. Telefon açmadan önce bütçenizi belirleyin ve ödeme bilgilerinizin hazır olmasına da özen gösterin. Aranjmanın üzerinde bulunan kartta bulunmasını istediğiniz mesajı da yazmayı unutmayın. (Kartın üzerine ne yazacağınız konusunda emin değilseniz, çiçekçiniz size öneriler sunabilir.)

Çiçekçim, benim için özel bir tasarım kullanabilir mi?

Elbette. Zaten, bu çiçekçilerin en büyük becerileridir! Çiçekçinizle kafanızdaki fikirleri paylaşın veya kendisinden yaratıcı öneriler alın. Hiçbir şey, size özel olarak hazırlanmış bir çiçek aranjmanından daha kişisel olamaz.

Aranjmanın üzerindeki karta ne yazacağım konusunda en ufak bir fikrim yok. Birkaç öneri almam mümkün mü?

Şiir kitaplarına veya ünlü sözlerin bulunduğu bir kitaba göz atabilirsiniz. Çiçekçinize, nasıl bir mesajın uygun olabileceğini sorun. Çiçekçiler sürekli olarak binlerce kart çeşidi gördüklerinden ihtiyacınıza en uygun fikirleri sunabilirler.

Başka bir kente çiçek yollamanın en iyi yolu nedir? Diğer şehirlerde çiçekçi bulmanın yolu ne?

Birçok çiçekçi dükkanı, ulusal telefon üzerinden hizmet ağlarına üyedir ve diğer şehirlerdeki çiçekçiler genellikle tanırlar. Çiçek siparişinizi kendi şehrinizdeki çiçekçinize verebilirsiniz. Kendisinin diğer bir şehirde bulunan bir çiçekçiyle bağlantıya geçmesiyle teslimatı gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

Peki şehir dışına göndereceğim çiçeğin nasıl görüneceğini bilmem mümkün mü?

Çoğu çiçekçi dükkanında, içlerinden geleneksel tasarımlardan seçimler yapabileceğiniz kataloglar bulunmaktadır. Ancak kafanızda özel bir şey varsa, özel çiçek veya bitki türlerini sipariş edebilmesi için çiçekçinize zaman geçirmeden fikirlerinizi bildirin. Diğer bir ipucu da, beğendiğiniz bir aranjmanın fotoğrafını çiçekçinize götürmenizdir. Böylelikle, aklınızdaki fikirlere uygun bir sipariş hazırlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir