ÇİÇEKÇİ


Çiçekçilik, çiçek hazırlama, çiçek aranjmanı, çiçek tasarımı veya çiçekçilik sanatı, vazo, kase veya sepetlerde çiçek aranjmanları yaratma veya kesme çiçekler, yapraklar, otlar, süs çimleri ve öteki botanik malzemelerden kompozisyonlar ve buketler oluşturma sanatıdır. ”Çiçek Tasarımı” ve ”Çiçekçilik” terimleri genellikle eş anlamda kullanılır. Çiçekçiler, çiçek ve bitkilerin genelde perakende düzeyinde ticaretiyle uğraşan kimselerdir. Bu terim, çiçek bilimi ile karşılaştırılmamalıdır. Çiçekçilik, bahçecilik terimi de karıştırılabilir.
Çiçekçilik terimi kimi zaman, sadece çiçek satışı işi anlamının yanısıra; çiçeklerin hazırlanması ile birlikte yetiştirilmesini de içerecek şekilde, kapsamlı bir terim olarak da kullanılmaktadır. Ancak çiçek endüstrisi, çiçekçiliğe yön veren temel etmendir. Çiçekçi dükkanları ile internet üzerinden satış yapan firmaların sadece çiçek satışı yapan birimler olmasıyla birlikte; süpermarketler, bahçe malzemesi marketleri ile pek çok benzin istasyonu da çiçek satışı yapmaktadır.

Çiçek satışlarının en yüksek olduğu dönemler

31 Aralık’taki Yılbaşı, 14 Şubat’taki Sevgililer Günü, Mayıs’ın ikinci Pazar’ı olan Anneler Günü, çiçekçilik hizmetlerinin en çok talep aldığı dönemlerdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir