Çiçek Bakımı

ÇİÇEKLER: ARANJMANINIZIN ÖMRÜNÜ UZATMA YOLLARI

Biraz daha bakım, irili ufaklı çiçek aranjmanları veya taze çiçek buketlerinde büyük bir değişim getirebilir.

Çiçek aranjmanlarının çoğunluğu, kullanılan çiçeklere ve aldıkları bakıma bağlı olarak 4 ila 7 gün arası veya biraz daha uzun süre dayanır. Çiçeklerin daha uzun süre dayanması ve canlı kalabilmesi için bazı öneriler vardır. Bunlar:

Çiçek aranjmanları için:

  • Köpükle veya toprakla doldurulmuş vazonuz sürekli olarak, içinde çiçekçinizden temin edebileceğiniz çiçek gübresi bulunacak şekilde sulanmış olmalıdır. Çiçek gübresi, paketin üzerindeki karıştırma talimatlarına uymaya özen gösterdiğiniz sürece çiçeğinizin daha uzun süre canlı kalmasını sağlar. Çoğu paketteki gübreler, yarım veya çeyrek litre kadar suyla karıştırılmalıdır. Çiçek gübrelerine, paketin üzerinde belirtilen miktarın üzerinde su verilmemelidir.
  • Çiçek gübresi solüsyonu bulanık bir hal aldığı taktirde, yeni baştan ve dikkatle hazırlanmış yeni bir gübre solüsyonu ile tamamen değiştirilmelidir. Eğer mümkünse, keskin bir bıçak yardımıyla çiçeklerin gövde uçlarını 2-5 cm kadar kesiniz. Gövdelerin hasar görmesini engellemek adına, keskin bir bıçak veya çakı kullandığınızdan emin olunuz. Ardından, gövdeleri zaman geçirmeden solüsyonun içine yerleştiriniz.
  • Çiçekleri serin (18-22°C sıcaklıkta), güneş ışığını doğrudan almayacak, ısıtıcı veya soğutucu cihazlardan uzak bir yerde; üstten hava üfleyen fanların doğrudan altında olmayacak şekilde bulundurunuz ve televizyon veya radyatörlerin üzerine koymaktan kaçınınız. Televizyon gibi elektronik eşyalar dışarıya ısı verirler ve bu da çiçeklerin su kaybetmesine neden olur. Bir çok çiçek, serin hava koşullarında daha uzun süre canlı kalabilmektedir.

İnce gövdeli çiçek demetleri veya kutulanmış çiçekler için:

  • Çiçeklerinizi, gübre solüsyonuna koyana kadar serin bir yerde tutunuz. Çiçek gübresi paketinin üzerinde yazılı olan karıştırma talimatlarına uymanın ne denli önemli olduğunu unutmayın.
  • Deterjan veya antibakteriyel temizleme solüsyonu ile yıkanmış temiz, derin bir vazoyu su ile doldurun ve çiçekçinizden almış olduğunuz çiçeklerinizi içine yerleştirin.
  • Su seviyesinin altında kalmış yaprakları atınız. Suyun içinde bulunan yapraklar, bakteriyel ve mikrobik gelişimi arttırır ve bu da çiçeğin su alımını zorlaştırabilir.
  • Çiçeklerin gövde uçlarını, keskin bir bıçak yardımıyla 2-5 cm kadar kesiniz. Ardından çiçekleri vazoya, hazırlamış olduğunuz solüsyonun içine koyunuz.

Eğer, aranjmanlarınız için ince gövdeli çiçekleri tercih ettiyseniz aşağıdaki önerileri dikkatle okuyunuz:

  • Dik duran, taç yaprağı sağlam ve tomurcukları açmaya başlamış çiçekleri seçmeye özen gösteriniz. Yapraklarının sararmış, benekli veya solgun oluşu da çiçeğin ölmeye yakın olduğunu gösterir.
  • Süslemede odunsu gövde veya dallar kullanılıyorsa (ayva, altın çanağı veya leylak gibi), gövdeyi keserken keskin bir budama makası kullanınız. Bitkiyi, çiçek açmasını desteklemek için içinde taze çiçek gübresi bulunan ılık suya yerleştiriniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir