Kişisel Bakım İpuçlarıKozmetik Ürünler

Çift Aşamalı Cilt Temizliği İle Pürüzsüz Bir Cilt Elde Edin

Cilt temizliği, sağlıklı ve parlak bir cilt için ilk dikkat edilmesi gereken konu. Bu nedenle düzenli bir temizleme rutinine sahip olmanız da oldukça önemli. Son zamanlarda sıkça duyduğunuz bir yöntem olan çift aşamalı cilt temizliği ya da diğer ismiyle “Double Cleansing” bu nedenle oldukça popüler hale geldi. Peki, çift aşamalı cilt temizliği nedir ve nasıl yapılır? Gelin birlikte bakalım.

Birçok kişi yoğun bir makyaj sonrasında detaylı bir cilt temizliği yapsa da aslında bu tam olarak doğru bir düşünce değildir. Çünkü özellikle şehir hayatının getirdiği hava şartları, toz ve diğer bileşenlerle birlikte cildiniz her gün oldukça fazla kirleniyor. Bu nedenle ciltte biriken kir, toz, ölü hücreler, sebum ve bakterilerden kurtulmanız oldukça mühim. İşte çift aşamalı cilt temizliği, düzenli yapıldığında tam olarak bunu sağlayacak ve cildinizin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olacak.

2×2 Kuralı İle Cildinizi Derinlemesine Temizleyin

Çift aşamalı cilt temizliği nedir?
Daha parlak ve canlı bir cilt için bakım rutininize çift aşamalı temizlemeyi ekleyebilirsiniz.

Yapılmaya başlandığı andan itibaren geçen 1 hafta sürede etkisini gösteren çift aşamalı cilt temizliği; sabah 2, akşam 2 defa, olmak üzere doğru yüz temizleyici toniği kullanarak cilt temizliği yapmanızı gerektiriyor. Bu size fazla gelirse sadece gece yatmandan önce çift aşamalı temizliği uygulayabilirsiniz. Yağ bazlı ve su bazlı temizleyiciler ile yapılan bu iki aşama, cildin derinlemesine temizliğini sağlıyor. Ciltte bulunan kir, makyaj kalıntısı, kapalı gözenekler gibi sorunlar tamamen ortadan kalkıyor ve pürüzsüz, canlı ve aydınlık bir cilde sahip oluyorsunuz.

Çift aşamalı cilt temizliği şu şekilde yapılmaktadır:

 • İlk olarak eğer cildinizde yoğun bir makyaj varsa micellar su ile cildinizdeki makyajı temizlemelisiniz. 
 • Sonrasında temizleme yağını elinize dökün ve yüzünüze eşit bir şekilde dağıttıktan sonra yuvarlak masaj hareketleri ile uygulayın. Su ile durulama işlemine geçin. Burada ılık veya sıcak su kullanmanız, daha kolay temizlemenizi sağlayacaktır.
 • Sonraki adımda ise su bazlı temizlik jelini cildinize uygulayın ve durulayın.
 • Bu aşamadan sonra  gece serumu ve nemlendirici uygulayarak bakımı tamamlayabilirsiniz.

Bu bakım rutinini uygularken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Çift aşamalı cilt temizliği sadece pürüzleri değil, cildin nemini koruyan tabakasını da kaldırır. Bu nedenle cilt tipine uygun temizleyici seçmeniz ve ardından nemlendirici kullanmayı ihmal etmemeniz gerekir.
 • Cildiniz için soyucu (exfoliant) etkili özel bir ürün veya fırça kullanıyorsanız, çift aşamalı temizliği tercih etmemelisiniz. Cildinizde aşınmaya ve aşırı hassaslaşmaya neden olabilir.
 • Cildinizde batma, sızlama gibi aşırı hassasiyet varsa veya kılcal damarlarınızın cilt yüzeyine yakınsa doktor tavsiyesi olarak bu işlemi yapmanızı tavsiye ederiz.

Çift Aşamalı Temizliğin Faydaları

Cilt bakımı
Cildinizdeki sorunları çift aşamalı temizlik ile geride bırakabilirsiniz.

Gün içerisinde cildinizde birçok kir birikiyor ve cildin filtre görevi bu kirler nedeniyle iyice azalıyor. Eğer düzenli bir cilt temizliği yapmazsanız siyah noktalardan aknelere kadar uzanan birçok cilt sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ciltteki kirleri temizlemek için kullandığınız yağ bazlı veya su bazlı formüller ise bu temizliği bir açıdan yapıp diğer taraftan eksik kalıyor. Bu nedenle çift aşamalı cilt temizliği, cildinin derinlemesine temizliği için en etkili yöntem diyebiliriz. Faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Cildinizin uzun süreli ve daha temiz olmasını sağlar. Bu sayede uygulayacağınız cilt bakım ürünleri daha iyi emilir ve daha etkili hale gelir.
 • Güneş kreminin iyi bir şekilde temizlenmesini ve sonraki kullanım için cildin daha hazır olmasını sağlar.
 • Cilt üzerinde geniş gözenek, pürüz, sivilce ve siyah nokta oluşmasının önüne geçer.
 • Serum ve nemlendirici gibi cilt bakım ürünlerinin daha etkili olmasına yardımcı olur.
 • Kolajen üretimini koruyarak yaşlanma belirtilerinin gecikmesine katkı sağlar. Cildin daha sağlıklı, canlı ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.
 • Ölü derilerin düzenli olarak ciltten atılmasını sağlayarak cilt kalitesini artırır.
 • Suya dayanıklı makyaj gibi zorlayıcı bir türün cilde zarar vermeden kolayca temizlenmesinde etkilidir.

Cildiniz için en iyi cilt bakım ürünlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir