Trend

ÇİKOLATA YEMEK İÇİN 10 SEBEP

Bu yazının başlığı bile yüzünüzü güldürdü değil mi? Çünkü çikolatanın bahanesi çok, mutlu anlar, mutsuz anlar, arkadaş toplantıları, can sıkıntıları… Durum ne olursa olsun çikolata her ortamı tatlandıran en mucize yiyeceklerin başında geliyor. Bu nedenle tiryakisi de, tutkunu da çok. Peki, verdiği keyif kadar, vücuda da faydası olduğunu bilseniz? Evet, yalnızca insanı hazdan hazza sürükleyen lezzeti değil, içeriği de faydalı bir yiyecek çikolata. İşte bu bağımlılık yaratan lezzeti tüketmeniz için 10 sebep:

cikolata-ruyasi-kek-buketi-gr667-1-3

  1. Yapılan araştırmalar, siyah (bitter) çikolatanın kandaki kolesterol oranını ve yüksek tansiyonu düşürdüğü yönünde bilgi veriyor. Yani sanılanın aksine, kakao kalbe zarar değil fayda sağlıyor.
  2. Çikolatanın etken maddesi kakao, etkili bir antioksidan madde. Kırmızı şaraptan 2 kat, yeşil çaydan da tam 3 kat daha fazla antioksidan içeren kakao, kanserle mücadelede son derece etkili sayılabilir.
  3. Çikolatanın bayan müdavimleri, baylardan daha fazla. Bunun sebebi de içeriğindeki maddelerin, kadınların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan endorfin hormonunu arttırdığı yönünde. Bayanları çikolata düşkünlükleri için suçlamamak gerek
  4. Çikolatanın az bilinen özelliklerinden biri de, bol miktarda ihtiva ettiği maddelerden biri olan bakır. Vücudun demiri iyi biçimde absorbe etmesinde etkili olan bakır, damarlara ve dokulara da fayda sağlıyor.
  5. Çikolatanın içeriğindeki maddeler, kan şekerini birdenbire yükseltmemekle birlikte, kişiye gün içerisinde ihtiyaç duyduğu enerjiyi de kolay yoldan sağlıyor.
  6. Çikolatanın içeriğinde bulunan süt, yüksek miktarda kalsiyum içermesine olanak tanıyor. Bu sayede kemiklerin güçlenmesine olumlu etki yapıyor.
  7. Kahve tutkunları, çikolatayla bu tutkularını bastırabilirler, zira çikolata, kahveye oranla daha az kafein içerdiğinden çok daha sağlıklı.
  8. Yediğiniz takdirde mutluluk veren endorfin hormonunun yanı sıra, içeriğindeki potasyum da stresle mücadelede son derece etkili bir madde.
  9. Kaliforniya Üniversitesi’ nde yapılan araştırmalarda uzmanlar, günlük bir miktar tüketilen bitter çikolatanın, kandaki pıhtılaşmayı önlediği yönünde bulgular elde etmişler.
  10. Son olarak, çikolata pastalarınıza, keklerinize, evde yapabileceğiniz ve arkadaş toplantılarınızı tatlandırabileceğiniz her türlü tatlınıza en lezzetli yoldaşlığı yapıyor, bu da tercih edilmesi için bir neden olabilir.

kahve-dunyasi-cikolata-ziyafeti

Çikolata ile süren dostluğunuzu daha da pekiştirecek bu yazı sayesinde, çikolata tutkunları kendilerini haklı gösterecek 10 sebep bulabilirler. Şayet çikolatayı her biçimde yerim, benim vazgeçemeyeceğim biricik lezzetim diyenlerdenseniz, tüketmeye gönül rahatlığıyla devam edebilirsiniz. Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir