Kültür & Sanat

Çikolata Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış

Çikolata yemek zararlı mıdır? Çikolata dişleri çürütür mü? Çikolata hakkında doğru olduğuna inanılan 10 yanlışı sizler için araştırdık!

Mutluluğun kahverengi halidir çikolata. Görüntüsünden hiç beklemezsin bu kadar lezzetli olmasını. Nedense canlı renkli yiyecekler daha çok lezzetli gibi gelir. Portakal mesela ya da çilek! Ama çikolata bambaşka bir lezzettir. Adeta mutluluktur. Bunu nasıl başarır bilinmez ancak  ilk zamanlar çikolatanın keyif verici özelliği sebebi ile sihirli olduğu da düşünülmemiş değildir hani.

çikolata aşkı
Görsel: Miami

Çikolatasız bir hayat düşünülemez. Bu konuda herkes hemfikir sanırım. Mutlu ya da mutsuz anlarda bizi iyi hissettiren başka bir besin kaynağı var mıdır? Çikolatanın zararlarını gösteren yazıları sürekli okuyoruz. ‘Hiç mi yok şu çikolatanın faydası’ demiyor musunuz? Biz de sizin gibi düşündük ve çikolatanın faydalarını ve ortaya çıkış hikayesini Çikolatanın Çok Bilinmeyen 10 Faydası yazımızda anlattık. Bu yazımızda ise bazı kaynaklarda zararlı olarak nitelendirilen çikolata hakkında söylenen yanlış bilgileri ve doğrularını bulabilirsiniz.

Tabii burada bahsedilen çikolatalar kaliteli çikolatalar. Bunun anlamı pahalı çikolatalar demek değil elbette! Yalnızca süt, kakao ve kakao yağı ile üretilmiş, mümkünse bitter ve sade (fıstık, fındık gibi yemişlere yer verilmeyen) çikolatalar tercih edilmeli.

çikolata ve kalp sağlığı
Görsel: avancecare

Yanlış Bilgi 1: Çikolata Kalp Krizine Sebep Olur

Doğrusu: Çikolata kalbe iyi gelir. İsviçreli bilim adamları mı araştırdı bilmiyoruz ama 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre çikolata kalp rahatsızlıkları riskini %37 düşürüyormuş. Her gün belli bir miktar kadar çikolata tüketirseniz kan pıhtılaşması önleniyor, kan dolaşımı hızlanıyor ve kalp krizine karşı önlem alınıyormuş.

çikolata afrodizyak etkisi
Görsel: independent.

Yanlış Bilgi 2: Çikolata Yemek İktidarsızlık Problemlerine Neden Olur

Doğrusu:  Çikolata cinsel isteği arttırır. bu maddeyi kimler uydurmuş merak konusu doğrusu. Çikolatanın doğal bir afrodizyak olduğu geçmişten günümüze kabul edilmektedir. Hatta çikolatanın afrodizyak etkisi ilk insanlardan bu yana biliniyormuş Yani anlayacağınız çikolata şelalesi ile arzular da şelaleye dönüşebiliyor.

çikolata kilo aldırır mı
Görsel: foodtribute

Yanlış Bilgi 3: Çikolata Yemek Kilo Aldırır

Doğrusu: Çikolata yemek zayıflatır arkadaşlar. Evet, yanlış duymadınız. Çikolata zayıflatır. Bolca çikolata tüketildiği zaman beden kitle endeksinde düşme yaşanıyor. Ancak bunu bu şekilde ifade etmemeliyiz. 80 gramlık 9 parçaya bölünmüş bir çikolata tabletinden günde en fazla 2 tablet yiyerek metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Yani kızlar müjde! Çikolataya veda etmeden kilolara veda edebilmek mümkün. Tabii ki içerisinde katkı maddesi olmayan, az yağlı çikolatalardan bahsediyoruz.

matematik ve çikolata
Görsel: Alloy

Yanlış Bilgi 4: Fazla Çikolata Yemek Felç Riskini Tetikler

Doğrusu: Çikolata felç riskini azaltır. Güzel olan hiçbir şey faydalı değildir diye o kadar inandırmışız ki kendimizi, bu masum yiyeceği adeta katil ilan etmişiz. Çikolata yiyen erkeklerin hiç yemeyenlere göre %17 daha az felç geçirme riskine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Bunu da kim araştırmış bilmiyoruz fakat haftada 63 gram tüketmek yeterli.

çikolata sevgisi
Görsel: plusonline

Yanlış Bilgi 5: Çikolata Alzheimer Hastalığını Tetikler

Doğrusu: Çikolata hafızayı güçlendirir. Kakaonun içerisinde flavonoid adı verilen bir madde vardır. Bu madde beyne normalden daha fazla oksijen gitmesini sağlama özelliğine sahiptir. Ayrıca içeriğindeki kafein de bu tezi savunur. Erken evredeki yaşlılarda yapılan araştırmaya göre çikolata yiyenlerin hafızaları daha kuvvetliymiş. Araştırmayı yapan İtalyan bilim adamları. Gidip onlardan hesap sorabilirsiniz tabii. ama biz kendilerine sevgilerimizi yolluyoruz :)

çikolata zararlı mıdır
Görsel: Be Brain Fit

Yanlış Bilgi 6: Çikolata İştah Açar

Doğrusu: Çikolata iştah kapatır. Buna nasıl inanalım arkadaşlar. Çikolata yiyorsun, üstüne daha ne yiyeceksin? Yapılan bir araştırmada 100 gram çikolata yiyen erkeklerin yedikten sonra hiç aç olmadıkları gözlenmiş. Vücuda alınan şekerin kan şekerini birden yükseltip düşürmesi durumu söz konusu olabilir elbette ancak bahsettiğimiz çikolata yabancı madde ilavesi olmayan çikolatalar, dikkatinizi çekeriz.

çikolata ve bağışıklık
Görsel: belfastvibe

Yanlış Bilgi 7: Çikolata Bağışıklığı Olumsuz Etkiler

Doğrusu: Çikolata bağışıklık sistemine iyi gelir. Kakao bol miktarda çinko maddesi içeren bir gıdadır. Çinko ise adeta bağışıklık sistemimize bir kalkan görevi görür Kalp ve damarlara olan olumlu etkisi bilinen çikolata aynı zamanda tansiyonu da düzenler. Aynı zamanda antioksidan deposudur. Hücre yenilenmesine katkı sağlar. Yani bu güzel gıdaya bağışıklığı kötü etkiler demek yanlış ve biraz da haksızlık olacaktır.

Yapılan bir araştırmaya göre tüm ömrü boyunca çikolata yiyenler yemeyenlere göre 1 yıl daha fazla yaşıyormuş. Sonuç basit çikolata ye, çok yaşa! Biz bu işe bayıldık!

çikolata beyine zararlı mı
Hörsel: dental plans

Yanlış Bilgi 8: Çikolata Beyne Zarar Verir

Doğrusu: Çikolata Beyne olan kan akışını hızlandırır. Görsel ve matematiksel zekayı kuvvetlendirir. Bu maddede biraz sıkıntı var gibi. Çocukluğumuz çikolata ile geçti ama matematikten hala nefret ediyoruz dediğinizi duyar gibiyiz.  Yine bilmediğimiz bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, çikolata yedikten sonra matematik problemleri daha hızlı çözülüyormuş.

çikolata ve sağlık
Görsel: cardiologytimes

Yanlış Bilgi 9: Çikolata Boğazda Tahrişlere Sebep Olur

Doğrusu: Çikolata öksürüğe iyi gelir. Çikolata içerisinde yer alan ‘heobromine’ isimli madde öksürüğe iyi geliyormuş arkadaşlar. Yani özellikle kış aylarında öksürükten korunmak için küçük bir miktar bitter çikolata tüketebiliriz.

çikolata
Görsel: Laughing GIF

Yanlış Bilgi 10: Bu Gifi İnceleyenlerin Canı Çikolata Çekmez

Doğrusu: Bizim yaptığımız araştırmaya göre de bu yazıyı okuyan herkesin canı çikolata çekiyormuş. Kendiniz ya da sevdikleriniz için online çikolata siparişi vermek istiyorsanız sizi şuraya alalım! İster kendinizi şımartın, ister tatlı ve renkli bir bebek çikolatası ile dünyaya gözlerini yeni açan bir bebeğin ailesini mutlu edin, isterseniz ise iş arkadaşlarınıza birbirinden lezzetli çikolatalı kek çeşitleri ile sürpriz yapın, aradığınız çikolata dükkanı tabii ki Çiçeksepeti!

Tabii yine de uyarımızı yapmak lazım. Bu yazı içerisinde verilen bilgiler internetten araştırarak hazırlanan anonim kaynakları içerir ve çikolata tüketiminizi doktorunuza danışmadan artırmamanız önerilir.

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir