Moda & GüzellikKişisel Bakım İpuçlarıTrend

Cildi Mavi Işıktan Korumak: Cildinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, televizyonlar… Dijital bir ekrana sahip olan teknolojik cihazlar, mavi ışık adıyla bildiğimiz zararlı ışınların yayılmasına sebep olur. Mavi ışık nedir, cildi mavi ışıktan korumak için neler yapabilirsiniz gibi soruların cevabını blog yazımızda bulabilirsiniz!

Mavi ışık, gözün gördüğü bir ışıktır. 380 ila 500 nanometre aralığında titreşen, en kısa dalga boyuna, enerjiye sahip olan bir ışıktır. Yüksek bir enerjiye sahip olduğu için diğer pek çok ışıktan daha fazla zarar verme potansiyeli vardır. İki farklı türde mavi ışık vardır: Güneşten gelen ve elektronik cihazlardan gelen. Güneşten gelen mavi ışık; oldukça faydalı, hormonları dengeleyen, biyolojik ritmi düzenleyen, melatonini baskılayıp odaklanma seviyesini arttıran mavi ışıktır. Diğer mavi ışık ise zararlı olandır. Hem gözlerde hem de ciltte, sorunlara yol açması bu yüzden mümkündür.

Cildi Mavi Işıktan Korumak

Mavi ışıktan korunmak için alabileceğiniz bazı önemler vardır:

  • İlk olarak akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi cihazlarınız için mavi ışık filtreleri edinebilirsiniz. Bu filtreler yeni nesil ürünlerde hazır şekilde de bulunuyor. Ayrıca ekstra olarak da satın alabiliyorsunuz.
  • Normal şartlarda gözlük kullanmıyorsanız bile ekran başında olduğunuz zamanlarda mavi ışık koruyuculu ekran gözlüklerini kullanabilirsiniz. Bu sayede mavi ışığın retinaya ulaşmasını engelleyebilirsiniz.
  • Dijital göz yorgunluğu yaşamamak için 20-20-20 kuralını uygulayabilirsiniz. Yani her 20 dakikada bir uzaktaki bir nesneye 20 saniye bakarak gözlerinizi dinlendirebilirsiniz.
  • Ekrana bakarken sık sık gözlerinizi kırpabilirsiniz.

Bunlar, daha çok gözlerinizi mavi ışıktan korumanızı sağlayacak önerilerdir. Bir de cildinizi mavi ışıktan korumak için yapabilecekleriniz var. Onlar için de yazımızı okumaya devam edebilirsiniz!

Güneş Kremi Kullanmayı Bırakmayın

Sivane Plus Güneş Kremi 75 Ml
Cildinizi Korumak için Sivane Plus Güneş Kremi 

Mavi ışığın kolajen parçalanmasına sebep olduğu, ciltte ince çizgiler oluşturduğu biliniyor. Bu yüzden bilgisayar başına geçmeden önce cildinizi koruma altına almanız oldukça önemli. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Tabii ki güneş kremi ile! Sadece güneşe çıkmadan önce değil, bilgisayar başında otururken de güneş kremi kullanabilirsiniz. Ayrıca güneş kremini her iki saatte bir yenileyerek cildinizde daha iyi bir koruma oluşmasını sağlayabilirsiniz. Güneş kremi UV ve HEV ışınlarından korunmanızı sağladığı için cildinizi korumada en büyük destekçilerinizden biridir!

Retinol Serumu Rutininize Ekleyin

A vitamini formlarından biri olan retinolün, cilt için pek çok faydası vardır. Keratin sentezi, hücre yenilenmesi, onarımı, kolajen üretimi gibi alanlar ondan soruluyor diyebiliriz. Vücudunuzdaki elastikliğin korunup cildinizin yenilenmesi için retinol kullanabilirsiniz. Retinol ile ilgili daha fazla bilgi için Retinol Nedir, Ne İşe Yarar, Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? yazımıza göz atabilirsiniz!

Cilt Bariyerinizi Koruyun

LA MER THE LİFTİNG & FİRMİNG CREAM FACE MASK ŞEKİLLENDİRİCİ MASKE 50ML
Cilt Bariyerinizi Destekleyin, La Mer, The Lifting & Firming Cream Face Mask

Gün boyunca mavi ışığa az da olsa maruz kalmış olan cildinizi, gece olduğunda dinlendirmeniz önemli. Mavi ışık, cilt bariyerine zarar verir. Cilt bariyerini inceltir. Sizin de buna karşılık olarak cildinizde kolajen üretimini desteklemeniz önemlidir. Cildinizin esnekliğini kaybetmemesi, ince çizgilerin daha fazla görünmemesi için gece rutininize kolajen içeren serumlar ekleyebilirsiniz. Uykudan hemen önce bu kremi ya da serumu sürebilirsiniz. Böylece gece boyunca cildiniz dinlenir ve yenilenme süreci başlar.

Çiçeksepeti’nde cildinizi mavi ışıktan korumak için ihtiyacınız olan tüm ürünleri bulabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir