Moda & GüzellikKozmetik ÜrünlerTrend

Adım Adım Anlatım: Cilt Bakımı Sırası Nasıl Olmalı?

Sağlıklı, parlak ve güzel görünen bir cilt için yapabileceğiniz bazı bakımlar vardır. Evde, kolayca, basit ürünlerini kullanarak cilt bakımı yapabilirsiniz. Ama bu ürünleri kullanırken de belli bir sıraya uyarsanız bakımın rutinini arttırmış olursunuz. Peki nedir cilt bakımı ürünlerini kullanmanın en doğru sırası? İşte bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz!

Cilt  bakım rutinini oluştururken öncelikle hafif yapıdaki su bazlı ürünleri kullanmalısınız. Daha sonra daha ağır yapıdaki yağ bazlı ürünlere yönelebilirsiniz. Son aşamada nemlendirici ve koruyucu kullanarak rutini tamamlayabilirsiniz. Tabii bu kadar kolay değil. :) Gelin, detaylara geçelim! 

Cilt Bakımı Ürünleri Kullanım Sırası

Cilt bakımı yaparken belli bir sırayı takip ederseniz ürünlerin cildinize olan faydasını arttırmış olursunuz. Aksi halde ürünlerin cildinize etki etmesinin zorlaşması mümkündür. Ayrıca bazı durumlarda, eğer cildiniz hassassa ürünlerin cildinize alerji yapması da mümkündür. O zaman gelin, doğru sıralaması ile cilt bakımını nasıl yapabileceğinize detaylı bir göz atalım!

1. Adım: Temizlik

Cilt bakımının ilk adımı, temizliktir. Ne tür bir bakım uygulayacak olursanız olun, bu bakımı temiz cildinize uygulamanız önemlidir. Hem sabahları hem de günün sonunda artık iyice dış etkenlere maruz kalıp kirlenmiş cildinizi temizleyebilirsiniz. Kimi zaman gece temizlediğiniz cildin sabah temizlenmesine gerek olmadığını düşünebilirsiniz. Ama unutmayın ki cilt, gece boyunca sebum ürettiği için sabah da cildinizi temizlemeniz önemlidir. Cildiniz için hangi temizleyici daha uygunsa, istediğiniz temizleyiciyi kullanarak cilt temizliğinizi yapabilirsiniz. Cilt temizliğinde önemli noktalardan biri de, asla makyaj ile uyumamanız gerektiği. Her ne kadar yorgun olursanız olun, cildinizde makyaj kalıntıları varken uyumayın. Hem makyajınızı hem de cildinizi temizlemelisiniz. Makyaj temizleyicileri ve sonra cilt temizleyicileri kullanabilirsiniz.

2. Adım: Tonik Kullanımı

İkinci adımda cildinizi sıkılaştıracak, gözeneklerinizi küçültecek tonikler var. Tonik, yüzünüzü temizledikten sonra uygulayabileceğiniz ve cildinizi sakinleştirecek bir ürün. Cildinizi temizledikten sonra tonik uygulaması yaptığınızda, tonikten sonra kullanacağınız ürünlerin cildiniz tarafından daha kolay emilmesini sağlamış olursunuz. Rutininize tonik de ekleyerek cilt bariyerinizi sakinleştirip sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Ayrıca Gözenek Sıkılaştırıcı Ürün Önerileri yazımıza göz atarak hangi ürünün size daha iyi geleceğini keşfedebilirsiniz.

3. Adım: Göz Kremi

En çok kırışık, mimiklerle şekillenen, hassas mı hassas göz çevresi de iyi bir bakım rutini ister. Göz çevresindeki doku ince ve hassastır. Ayrıca yaşlılık belirtilerini de ilk olarak burada görebilirsiniz. Bu yüzden göz çevresini mümkün mertebe nemli tutmanız önemlidir. Hem sabah hem akşam göz bakımı yaparak o bölgenin daha iyi nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Göz çevresini nemlendirmek ve canlandırmak için kullanabileceğiniz ürünleri Göz Çevresi Bakımı için Ürün Önerileri yazımızda bulabilirsiniz!

4. Adım: Serum

Sıra geldi serumlara! Cildin en çok ihtiyaç duyduğu bakım ürünleri arasında serumlar vardır. Cildinizi temizlediniz, tonik ile sakinleştirdiniz, göz çevresi bakımınızı yaptınız; sırada serumlar ile onu beslemek var! Serum, yoğun ve güçlü etken maddelerden oluşan cilt bakım ürünlerinin adıdır. Kırışıklık problemlerinde, lekelerde, renk eşitsizliklerinde serumları kullanabilirsiniz. Cilt bakım serumlarının faydalarını, serumu nasıl kullanabileceğinizi ve hangi serumun size daha iyi geleceğini Cilt Bakım Serumu Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? yazımızda okuyabilirsiniz. Serum, cildinizin derin katmanlarına da ulaşan bir bakım ürünü olduğu için serum kullanmanız da cilt bakımında önemli bir yer tutar.

5. Adım: Nemlendirici

Nemlendirici kullanmak hem yüz için hem de tüm vücut için gereklidir. Cilt bakım rutininin olmazsa olmazlarından, asla atlamamanız gerekenlerinden biridir nemlendirici kullanmak. Hem sabah hem akşam cildinizi nemlendirerek parlak, ışıl ışıl, harika bir cilde kavuşabilirsiniz. Nemlendiriciler hem cildinizi nemlendirir hem de nemlendiriciden önce kullandığınız bakım ürünlerinin cildinize daha iyi nüfuz etmesini sağlar. Bu yüzden de önemlidir. Cilt tipinize uygun olan bir nemlendirici seçerek bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

6. Adım: Koruyucu

Güneş koruyucuları da hem yaz hem kış aylarında mutlaka kullanmanız gereken ürünlerdendir. Yaşlanma karşıtı etkisiyle, güneşten gelen zararlı ışınları engellemesiyle güneş koruyucuları oldukça önemlidir. Cilt bakımınızı tamamladıktan sonra güneş kremini de sürerek bakımınızı sonlandırabilirsiniz. Tabii ki gece uyurken güneş kremi sürmenize gerek yoktur. Ama gün içinde, dışarı çıkarken ya da ekran karşısına geçeceğiniz zaman mutlaka güneş kremi kullanmanız gerekir. Güneş bakım ürünleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgi isterseniz Güneş Bakım Ürünleri ile Kendinizi Koruyun ve En İyi Güneş Kremi Markaları yazılarımızda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz!

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir