Kültür & Sanat

Çocuğu Okula Yeni Başlayacaklar İçin Faydalı Öneriler

Çocuğunuzun yeni dönemine hazır mısınız? Okula başlamak, her çocuğun hayatında yeni bir sayfa açılmasını sağlayan, çocukların farklı bir döneme girmesine olanak tanıyan bir dönemdir. Peki çocuğunuz ve siz bu yeni döneme hazır mısınız? İşte, çocuğu okula yeni başlayacaklar için faydalı öneriler…

Her yaştan çocuk için okulun ilk günü bir miktar kaygı verici olabilir. Yeni bir düzen, yeni arkadaşlar, yeni dersler, vücutta oluşmuş yeni değişimler… Hepsinin bir arada olacağı, hepsi ile ilk kez karşılaşılacak olan bu ilk gün özellikle daha önce okula hiç gitmemiş olanlar, yani okul hayatı yeni başlayacak olanlar için daha karmaşık ve kaygı verici olabilir.

İlk kez bir kalabalığın içine dahil olacak olan çocukların biraz kaygılı ya da gergin olması tabii ki normaldir. Özellikle öğretmenler, bu dönemde çocukların okulda daha rahat ve kaygısız olabilmeleri için ellerinden geleni yaparlar. Bunun yanı sıra, çocuğunuzu okul hayatına hazırlamak, onun için bu özel günleri daha az kaygı verici bir hale getirmek için sizin de uygulayabileceğiniz birtakım önerilerden bahsedebiliriz. Sorunsuz bir geçiş için işte birkaç faydalı bilgi:

Çocuğu Okula Yeni Başlayacaklar İçin Faydalı Öneriler

Konuşun

Çocuğunuz ile konuşarak onu yeni düzene alıştırabilirsiniz
Çocuğunuz ile konuşarak onu yeni düzene alıştırabilirsiniz

Konuşmak en temel iletişim biçimidir. Çocuğu okula yeni başlayacaklar için faydalı öneriler arasında ilk sırada onunla konuşmak var. Okula yeni başlayacak olan çocuğunuz ile ilk olarak bu durumu konuşmanız faydalı olacaktır. Ona okul hayatının nasıl olduğu, onu korkutmadan ve ona güven duygusunu hissettirecek şekilde anlatabilirsiniz. Okulda bir gününün nasıl geçeceğini, okula hazırlanmak için neler yapması gerektiğini, okulun bir gününün nasıl sonlanacağını ve okuldan eve döndüğünde neler yapması gerektiğini ona anlatabilirsiniz. Hatta okula başlama serüveni ile ilgili kitapları birlikte okuyarak onun bu dönemine daha fazla destek olabilirsiniz.

Olası Değişiklikler İçin Planlı Olun

Olası değişiklikler için planlı olarak sorunların üstesinden kolayca gelebilirsiniz
Olası değişiklikler için planlı olarak sorunların üstesinden kolayca gelebilirsiniz

Çocuğunuzun okula başlaması ile birlikte hem onun hem de sizin hayatınızda birtakım değişiklikler olabilir. Tüm bu değişiklikleri öngörüp gerekli hazırlıkları yaparsanız bu geçiş süreci herkes için çok daha kolay geçer. Örneğin onun okul kıyafetlerini her gün akşamdan ertesi gün için hazır bulundurmak sabahki hazırlanma süreciniz için daha yararlı olacaktır. Bir okul haftasını ne kadar iyi şekilde planlarsanız bu süreci o kadar rahat atlatırsınız.

Fakat plan yaparken çocuğunuzu ya da kendinizi aşırı derecede planlamamış olmaya özen gösterin. Henüz okullar açılmadan başlayan plan ve programlar etrafında şekillenen bir hayat ile çocuğunuzu sıkabilir, okula adapte olmasını sağlamak yerine okuldan soğumasına neden olabilirsiniz. Onu sürekli olarak yeni aktivitelere yönlendirmek yerine bazı anlarda sakin kalmasına, dinlenmesine ve planlanmamış anlar yaşamasına da olanak tanıyın.

Yeni Bir Uyku Düzeni Oluşturun

Uyku düzenini oluşturarak okula hayatını daha verimli hale getirebilirsiniz
Uyku düzenini oluşturarak okula hayatını daha verimli hale getirebilirsiniz

Özellikle gelişim çağındaki çocuklar için uyku düzeni oldukça önemlidir. Gerekenden az ya da fazla uyumaları gelişimlerini negatif şekilde etkileyebileceği için onun düzenini okula başlamadan önce oluşturarak okul başladığında da aynı düzeni sürdürmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz gelişim çağındayken ortalama 9-10 saat iyi bir uyku uyumalıdır. Çocuğunuzun sabah uyanacağı saati okulun başlama saatine göre belirleyerek -tabii ki sabahki hazırlanma süreci ve yolda geçen zamanı da göz önünde bulundurarak- akşam saat kaçta uyuması gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Örneğin çocuğunuzun sabah 7.30’da uyanması gerekiyorsa akşam en geç 21.00’da uyumuş olması onun en iyi uykuyu alabilmesi için iyi olacaktır. Böylece onun sabah erken saatlerdeki derslerde başarısının düşmesinin önüne de geçebilirsiniz. Çünkü iyi bir uyku sonrası çocukların zihinleri oldukça iyi çalışır ve dersi pür dikkat bir şekilde dinlerler. Uyku saati geldiğinde etrafta bulunan tüm elektronik cihazların kapatılması, çocuğunuzun kesintisiz bir uyku uyuyabileceği bir ortam oluşturulması da oldukça önemlidir. Okullar açılmadan önce bu rutini başlatarak onun rutine uyum sağlamasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca bu uyku düzeni ile birlikte onun yemek düzenini de oluşturabilirsiniz.

Birlikte Okul Alışverişi Yapın

Birlikte okul alışverişi yaparak okul heyecanını artırabilirsiniz
Birlikte okul alışverişi yaparak okul heyecanını artırabilirsiniz

Çocuğunuz ile birlikte okul alışverişine giderek onun okula başlama heyecanını hissetmesine yardımcı olabilirsiniz. Okulda kullanacağı ürünleri birlikte seçerek hem ona sorumluluk duygusunu da öğretebilirsiniz. Okullar açılmadan önce yaptığınız alışverişte aldığınız ürünleri okullar açılıncaya kadar kullanmayarak ürünlerin heyecanını da artırabilirsiniz.

Okul Topluluğunu Tanımaya Çalışın

Arkadaşları ile daha sık bir araya gelebilirsiniz
Arkadaşları ile daha sık bir araya gelebilirsiniz

Çocuğunuzun okulda bir arada olacağı arkadaşlarının aileleri tanımak çocuğunuz için yararlı olabilir. Böylece okul haricinde de çocuğunuzun arkadaşları ile bir araya gelerek oyunlar oynamasını ve okuldaki sürecini daha kolay atlatmasını sağlayabilirsiniz.

Tüm bu önerilerimiz haricinde; eğer çocuğunuzun, öğretmenlerin bilmesi gereken, acil müdahaleleri gerektirecek -alerji, astım ve benzeri- hastalıkları varsa bunu onlar ile paylaşmayı unutmayın. Böylece okulda da çocuğunuzun konforunu sağlamış ve ona güvenli bir okul hayatı sunmuş olursunuz. Son olarak; derin bir nefes alın ve kutlanmaya değer bir kilometre taşı olan okulun ilk günü heyecanını çocuğunuz ile birlikte yaşamayı unutmayın! :)

Okul alışverişi için, çocuğunuzun odasını yeniden düzenlemek için ya da okul kıyafetleri için aradığınız her şeyi ÇiçekSepeti‘nde bulabilir, okul alışverişi keyfini evinizin konforunda çıkabilirsiniz!

İlginizi çekebilecek bazı yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir