Çocuğunuzun Odasını Okul Düzenine Hazırlamanızı Sağlayacak Ürünler


2
2 points

Okul sezonu için geri sayımın başladığı şu günlerde çocukların odalarını okul düzenine hazırlamak da oldukça önemli. Onların okula daha iyi bir şekilde adapte olabilmeleri için evdeki düzenlerinin iyileştirilmesi iyi bir yöntem olacaktır. Bu yüzden, çocuğunuzun odasını okul düzenine hazırlamanızı sağlayacak ürünler ve önerilerimizi bir araya getirdik!

Okula ilk kez gidecek olan çocuklar için de, üniversite çağına gelen gençler için de çalışma odası oldukça önemli bir yerdir. Okulda geçirdiği uzun saatlerin ardından kendi odasında dinlenmek, odaklanarak ders çalışmak ve zihnini boşaltmak isteyen çocuklar için güzel bir çalışma odası olması gerekir. Ders çalışmak için kullanacağı bir çalışma masası, dersten geriye kalan zamanlarında zihnini boşaltmak için kullanacağı enstrümanlar ile vakit geçirebileceği ya da çizim yapabileceği bir hobi köşesi, yeni ufuklara yelken açmasını sağlayacak kitaplarla dolu bir kütüphane… İşte tüm bunların bir araya gelmesi ile oluşan mükemmel bir çalışma odası sayesinde çocuğunuzun okul hayatı çok daha iyi olabilir. Gelin, ayrıntılarıyla, çocuğunuzun odasını nasıl güzelleştirebilirsiniz birlikte inceleyelim!

Okul Düzenine Hazırlanmanızı Sağlayacak Ürünler

Çalışma Masası

Çalışma Masası

Rahat bir çalışma ortamı için güzel bir çalışma masası en gerekli ürünlerden biridir. Çocuğunuzun yaşına ve ihtiyaçlarına uygun bir çalışma masası seçerek okuldan sonra odasında geçirdiği zamanı keyifle geçirebileceği bir ortam oluşturabilirsiniz. Kolayca temizlenebilen, leke bırakmayan, basit kurumlu bir ürün seçerek her yaştan çocuğunuz için kullanılabilen bir ürün alabilirsiniz.

Kendi odaları haricinde mutfakta, salonda ya da farklı bir yerde ders çalışmayı deneyen çocukların dikkatlerini dağıtan birçok unsur olabilir. Çalışma masasında farklı dikkat dağıtıcı etkenler olmadan rahatlıkla ders çalışabilen çocuklar okulda daha başarılı olabilirler. Ayrıca çocuğunuzun çalışma masasını onun sevdiği eşyalar ile süsleyerek çalıştığı ortamı onun için daha çekici bir hale getirebilirsiniz.

Çalışma Sandalyesi

Çalışma sandalyesi

İyi bir çalışma masasının takım arkadaşı olarak tabii ki de rahat bir çalışma sandalyesi gerekir. Uzun saatler boyunca okuldaki sıralarda vakit geçirdikten sonra yine uzun saatlerini çalışma mamasının başında geçirecek olacak çocuklar için rahat bir sandalye oldukça önemlidir. Rahatsız bir sandalyede oturarak çalışmak hem çalışma sürelerini kısaltabilir hem de rahatsız bir çalışma ortamı olacağı için motivasyonlarını etkileyebilir.

İster ilkokul çağında bir çocuk isterse üniversite döneminde bir genç olsun; rahat bir çalışma masası ve sandalye ile çok daha keyifli bir çalışma ortamı yaratılabilir.

Kitaplık

Kitaplık

Çocukların yeni ufuklara yelken açmasını sağlayacak, odasında geçirdiği vakti değerlendirecek, kitaplarını düzenli bir şekilde tutabileceği bir kitaplık da çocukların odasında bulunması gereken ürünlerden biridir. Kitaplıklara hem okul kitaplarını yerleştirerek etrafın daha toplu olmasını sağlayabilirsiniz hem de çocukların okumaları için çeşitli kitaplar alarak kitaplığı okuma kitapları ile doldurabilirsiniz. Böylece hem etraf dağılmamış hem de çocuklarınız kitap okuma alışkanlığı kazanmış olur.

İlkokul ve ortaokula giden çocuklar için daha çok 100 Temel Eser gibi öğretici kitaplar seçebilir; lise çağındaki çocuklarınızı ise roman ve hikayelere yönlendirebilirsiniz.

Hobi Bölümü

Hobi bölümü

Çocuğunuzun odasında bir hobi bölümü oluşturmak istiyorsanız odanın boyutunu göz önünde bulundurabilirsiniz. Eğer oda küçük ise biraz daha küçük ürünler seçerek daha fazla ürünü bir araya getirebilirsiniz; odanız büyük ise odada farklı alanlar yaratmak çok daha kolay olacaktır. Çocuğunuz için, okuldan ve derslerden geriye kalan zamanda keyifle vakit geçireceği bir ortam oluşturmak istiyorsanız hobi bölümü oluşturabilirsiniz.

Odanın hobi bölümünde rahatça oturabileceği bir armut koltuk, resim yapabileceği ya da bir şeyler oluşturabileceği küçük bir masa, ya da müziği hobi olarak hayatına dahil etmek istiyorsanız gitar, flüt, keman gibi çeşitli enstrümanları hobi köşesinde bulundurabilirsiniz. Ayrıca hobi bölümü içerisine çocuğunuzun zevklerini ve yaşını göz önünde bulundurarak küçük bir ev içi çadır, minder ve yastıklar da yerleştirebilirsiniz.

Rahat Bir Yatak

Karyola

Rahat bir yatak ve karyola da çocuğunuzun odasını yeni eğitim öğretim dönemine hazırlarken ihtiyacınız olan ürünler arasında yer alıyor. Okulda uzun bir gün geçirdikten sonra bir de evde, çalışma masasında uzun saatler geçirecek olan çocuğunuz, iyi bir uyku uyumalıdır. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar için oldukça önemli olan uyku, ne kadar rahat bir yatakta olursa o kadar iyi! Rahat bir yatakta uyuyup uyanan çocuklar güne daha zinde başlar ve bu sayede de okulda geçirdikleri zamandaki verimlilikleri artar.

Bunlar haricinde çocuğunuzun daha iyi bir şekilde ders çalışabilmesi ve uzun süre dikkati dağılmadan ders çalışabilmesi için odasının dağınık olmamasına da özen göstermelisiniz. Zaman zaman çocuğunuz ile birlikte odayı toplayarak onun da bu konuda sorumluluk sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca odasında neye ihtiyaç duyduğunu zaman zaman çocuğunuz ile konuşarak onun sevdiği, ihtiyaç duyduğu ve onu mutlu eden şeyleri de odasına ekleyebilirsiniz. İhtiyaç duyduğu ürünleri belirlemesi ve bunu dile getirmesi yetişkinlik hayatı için pozitif yönde bir gelişme sağlayacaktır.

Ayrıca oda için seçeceğiniz aydınlatma ürünleri de çocuğunuzun çalışma deneyimi için oldukça önemlidir. Bireyin çalıştığı odanın aşırı karanlık ya da aşırı aydınlık olması çalışma verimliliğini ve süresini etkileyen bir faktör olduğu için bu konuda da oldukça dikkatli olunmalıdır.

İlginizi çekebilecek bazı yazılarımız:


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aybuke