SporTrend

Hem Eğitici Hem Eğlenceli: Çocuk Pateni Nasıl Seçilir?

Çocukların eğlenmesi, sosyalleşmesi ve gelişimleri için tercih edebileceğiniz çeşitli ürünler vardır. Patenler de bunlardan biridir. Çocuklar için eğlenceli olan patenler, farklı modellere sahiptir. Bu sayede her çocuk için uygun, her çocuğu mutlu edecek pateni bulabilirsiniz. Peki, çocuk pateni nasıl seçilir? İşte bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz!

Paten sürmek hem fiziksel gelişim hem de zihinsel gelişim açısından önemlidir. Paten sürmek hem bireysel bir bir spor hem de keyifli bir hobidir. Küçük yaşlardan itibaren düzenli spor yapmak, kemik sağlığı için önemlidir. Sizin de çocuğunuzun patene merakı varsa, hem arkadaşlarıyla sosyalleşmesini sağlayacak hem de motor becerilerini geliştirecek patenleri, çocuğunuz için tercih edebilirsiniz. Tabii bu noktada paten seçimi oldukça önemlidir. Çocuklarınız için en iyi pateni seçmek için yazımızın detaylarına bakabilirsiniz!

Ayrıca Paten Nasıl Seçilir? Paten Seçiminde Nelere Dikkat Edilir? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Özellikleri Açısından Çocuk Pateni Nasıl Seçilir?

Spor yaparken en önemli konulardan biri güvenliktir. İsterseniz çocuklar için isterseniz büyükler için bir paten seçiyor olun, bazı güvenlik önlemleri almanız gerekir. Çocuk pateni seçerken de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır:

  • Çocuklar patenleri, çocukların yaşına ve ayak numarasına uygun olarak tasarlanan ürünlerdir. 3, 4, 5, 6 yaşlardaki çocuklar için daha basit mekanizmalı paten modellerini, kontrolü kolay olan patenleri tercih edebilirsiniz. Biraz daha büyük yaştaki çocuklar için de daha teknik paten modellerine göz atabilirsiniz.
  • Çocuğunuz paten kaymaya yeni başladıysa ilk etapta iki tekerlekli paten modelleri yerine üç veya dört tekerlekli paten modellerini inceleyebilirsiniz. Bu sayede çocukların paten kullanmayı daha kolay öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz paten kaymayı ilerlettikçe iki tekerlekli modellere geçiş yapabilirsiniz.
  • Paten seçimi yaparken patenin rahatlığı da önemli konulardan biridir. Patenlerin iç kısmının yumuşak olmasına, çocuklarınızın ayakları için uygun olmasına dikkat edebilirsiniz. Ayrıca patenin iç kısmındaki kumaşın kaliteli olması da önemli bir kriterdir.

Paten Seçimi Detayları

  • Paten satın alırken çocuğunuzun ayak numarasına göre paten seçmeniz de son derece önemlidir. Çocuğunuzun güvenli bir şekilde paten sürmesi için onun ayak numarasına göre seçim yapmanız gerekir. Onun ayağından büyük ya da küçük bir numarayı tercih ederseniz tehlikeli durumlar oluşmasına sebep olabilirsiniz. Bunun yerine birkaç farklı numarayı içeren, ayağa göre ayarlayabileceğiniz modelde çocuk patenlerini tercih edebilirsiniz. Dört farklı numaraya kadar ayarlayabileceğiniz bu patenleri seçebilirsiniz. Bu sayede çocuklarınız için uzun süreli kullanıma sahip olan patenler satın alabilirsiniz. Ayrıca patenin bot kısmının çocuğunuzun ayağını kavradığından ve ayağın, paten içinde hareket etmediğinden de emin olmanız önemli.
  • Çocuğunuzun pateni kullanacağı alan da paten seçiminde dikkat edebileceğiniz bir kriter. Düz zeminlerde fitness pateni; engebeli zeminlerde urban paten; manevralar denemeyi sevenler için slalom paten çeşitleri gibi farklı ürünler vardır. Çocuğunuzun deneyimine ve isteklerine göre farklı paten seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.
  • Patenlerin tekerleklerinin çapı da sürüş için standart değerlerde olması gerekir. Normalinden çok büyük ya da çok küçük tekerleklere sahip olan patenlerin ilk etapta kullanılması önerilmez. 63-65 mm çapında tekerler ortalama kabul ediliyor.
  • Patenin frenleri de önemli bir noktadır. Dünya Paten Standartları gereği her iki ayakta da fren bulunması doğru, güvenli değildir. Bunun yerine sadece sağ ayakta ya da sadece sol ayakta bulunan frenler vardır.

Çocuklarınızın sevdiği tarzlarda, onların yaşlarına ve ayak numaralarına uygun çocuk patenlerini Çiçeksepeti’nde keşfedebilirsiniz!

Güvenlik Ekipmanları

Patenleri satın aldıktan hemen sonra bazı güvenlik ekipmanlarını da satın almanız gerekir. Sürüş rahatlığı ve güvenlik açısından bu ekipmanlar oldukça önemlidir. Kask, dizlik, bileklik, dirseklik gibi koruyucu ürünleri de paten ile birlikte satın alıp çocuğunuzun güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Kask

Darbelere dayanıklı kasklar, spor aktiviteleri esnasında hayati önem taşıyor. Darbelere karşı dayanıklı, sürüş esnasında rahatsız etmeyen kask modellerini patenler ile birlikte çocuklarınız için satın alabilirsiniz. Kask alırken önemli nokta, kaskın kafaya tam oturmasıdır. Kask havada kalmamalı ya da gevşek olmamalı. Ayarlayabileceğiniz kasklar ile çocuklarınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Korumalıklar

Paten kayarken düşmelere karşı koruyuculardan biri de dizlik, dirseklik ve bilekliklerdir. Eklem yerlerine koruyucu takmak, kırıkların önüne geçmenizi sağlar. Bu yüzden koruyucular önemlidir. Ayrıca bu sayede sürüş esnasında da çocuklar kendini daha çok güvende hisseder. Paten sürerken rahatsız etmeyecek ama çok da gevşek olmayacak koruyucuları çocuklarınız için kullanabilirsiniz.

Çiçeksepeti’nde hem patenleri hem de koruyucuları online olarak inceleyip çocuklarınız için kolayca satın alabilirsiniz!

Farklı sporlarla ilgilenenler için; En İyi 7 Katlanır Bisiklet Modeli: Hem Kullanışlı Hem Sportif ve Evde Yoga Yaparken Kullanabileceğiniz Yoga Aletleri ve Ekipmanları gibi yazılarımız da var!

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir