KitapAnne & BebekKültür & Sanat

Çocuklara Uygun Kitap Nasıl Seçilir?

Küçük yaşta okuma alışkanlığı kazanmak, son derece önemli konulardan biridir. Küçük yaşlarda okuma alışkanlığını kazanan bir çocuk, gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde daha farklı başarılara imza atar. Tabii ki bu yaşlarda doğru kitabı seçmek, çocuğu iyi bilgilerle donatmak da son derece önemlidir. Bu yüzden bu yazımızda çocuklara uygun kitap seçimi hakkında birtakım ipuçlarını sizinle paylaşacağız!

Çocuklara Uygun Kitap Seçimi Rehberi

Çocukların okuma alışkanlığı kazanması, iyi birer yetişkin olması, empati kurabilmesi için kitap okumaları gerekir. Çocukluktan gençliğe uzanan bu serüvende kitap okumak, onların geleceğini şekillendirir. Çocukların okuması için seçtiğiniz kitaplarsa onların hayal gücünün ve karakterinin şekillenmesinde etkilidir. Zihinlerini yormadan, eğitimlerini destekleyecek, okumayı sevecekleri kitapları seçmeniz gerekir. Öğretici masallar, gençlik romanları, eğitici fabllar… Tüm bu kitaplar arasından onun için en güzelini seçmeniz gerekir. Biz de bu yazımızda çok çeşitli kitap türleri arasından çocuğunuz için en güzel kitabı nasıl seçeceğinizi size anlatacağız. Hazırsanız, sizi de çocukluğunuza döndürerek çocuk kitapları seçimi yazımıza başlayalım!

Çocuklara Uygun Kitap Seçimi

Çocuklar için uygun kitap seçmek, önemli bir iştir. Çocuklara sadece kitapları vermenin yanı sıra bu kitapların doğru bilgilerle dolu olduğuna da dikkat etmeniz gerekir. ÇiçekSepeti’nin geniş ürün yelpazesinde hem kendiniz hem de çocuklarınız için çeşitli kitapları keşfedebilirsiniz. Romanlar, masallar, çocuk kitapları… Herkesin seveceği türde kitap VarVar!

Çocuklara uygun kitap seçimi nasıl yapılır
En İyi Çocuk Kitapları

Çocuklar için kitap seçerken önünüze pek çok seçenek çıkar. Binlerce çeşit kitap arasından seçim yaparken dikkat edebileceğiniz bazı noktalar vardır. Bu noktalara dikkat ederek çocuk kitabı seçme işini daha kolay ve eğlenceli hale getirebilirsiniz!

Çocuklar için Uygun Kitap Seçimi

 • İlk olarak kitap alışverişi yaparken mutlaka çocuğunuza da danışmanız gerektiğini söyleyelim. Eğer kitabı kitapçıdan alıyorsanız çocuğunuzu yanınızda götürebilirsiniz. Ayrıca online kitap alışverişini de çocuğunuzla birlikte yapabilirsiniz. Bu sayede hem onun isteklerini dinleyebilirsiniz hem de seçim hakkını ona verdiğiniz için kişilik gelişimine katkıda bulunmuş olursunuz. Bu sayede ayrıca sorumluluk alabilme yeteneğinin gelişmesine de yardımcı olabilirsiniz.
 • Küçük yaştaki çocuklar için kitap seçerken daha sert kapaklı, daha zor yıpranacak kitapları seçebilirsiniz. Henüz tam olarak kitapların farkında olmayan çocuklar için bu kitaplar daha uzun süre dayanır. Ayrıca bu sayede çocuğunuzla kitap arasındaki arkadaşlık da daha uzun süreli olur. Örneğin Her Güne Bir Masal gibi kitaplar sayesinde çocukların ilgisini her daim canlı tutabilirsiniz.
 • Çocuklar için seçeceğiniz kitapları satın almadan önce hızlıca bir kitaba göz gezdirmenizde fayda var. Kitabın iyi resimlenmiş olması, içeriğinin de iyi olduğu anlamına gelmez. Kitabın birkaç sayfasını okuyarak kitapta neler anlatıldığına bakabilirsiniz.

Kitap Okuma Günü için Tercih Edebileceğiniz Keyifli Kitaplar

Çocuklara uygun kitaplar nelerdir
Çocuklara Uygun Kitaplar
 • Yine kitabın dili de çocuklar için son derece önemlidir. Dilin hem çocuğunuzun yaşına uygun olması hem de doğru bir Türkçe ile yazılması gerekir. İyi bir Türkçe ile yazılmış kitap, çocuğunuzun kelime dağarcığı için de önemlidir.
 • Çocuklar için seçeceğiniz kitapların tabii ki çocuğun yaşına da uygun olması gerekir. Orta yaşlardaki bir çocuk için küçük kitapları, küçük yaştaki çocuklar için gençlik kitapları seçmemelisiniz.
 • Çocukluk dönemi, hayal dünyasının en geniş olduğu dönemlerden biridir. Bu dönemi zengin içerikli kitaplar ile daha da parlak bir hale getirebilirsiniz. Çocuğunuzun hayal dünyası genişletecek, yaratıcılığını pekiştirecek, onu teşvik edecek kitap çeşitlerini tercih edebilirsiniz.
 • Kitap seçimi yaparken özellikle küçük çocuklar için kitapların bol resimli olmasına dikkat edebilirsiniz. Çocuklar küçük yaşlarda, özellikle okumayı bilmediği dönemlerde fotoğraflarla daha çok içli dışlı olurlar. Bol bol hayal kurarlar. Bu yüzden iyi çizimli kitapları tercih edebilirsiniz. Tabii ayrıca kitaplardaki metinlerin kalitesinden de ödün vermemeniz önemli.

Yaşa Göre Çocuk Kitabı Seçimi

Çocuklara uygun kitap seçiminden genel olarak bahsettik. Şimdi kısa kısa yaşlara göre kitap seçiminden bahsedip yazımızı bitirelim!

0-3 Yaş

Bu gruptaki çocuklar okumayı bilmeyen ama parlak cisimleri çok seven çocuklardır. O yüzden onlar için kitap seçerken dikkatli olmanız gerekir:

 • İlk olarak parlak, canlı renkte resimli, cıvıl cıvıl kitapları tercih edebilirsiniz. Bu tarz kitaplar çocukları mutlu eden, hep takip etmek isteyecekleri kitaplardandır.
 • Bu yaştaki çocuklar için bol resimli ama içerik olarak daha basit kitapları seçebilirsiniz. Yine resimlerin de karmaşık olmamasına özen gösterebilirsiniz.
 • Çocuklar küçük yaştayken kitaplar onların öğretmenleri olacağı için kitaptaki kelimelere de dikkat etmeniz önemlidir.

3-5 Yaş

Çocuklara uygun kitap çeşitleri
Çocuklara Uygun Kitap Seçerken Dikkat Edebilecekleriniz

Bu yaşlardaki çocuklar için hayal gücünü geliştirmek çok önemlidir. Bu yüzden;

 • Hayal gücünü hareketlendirecek, yaratıcı düşünmeye teşvik edecek kitapları seçebilirsiniz.
 • Ayrıca sosyal bir ortama uyum sağlamasına yardımcı olacak kitapları tercih edebilirsiniz.
 • Masallar, gündelik hikayeler, basit ve anlaşılır metinlerden oluşan kitapları okuyabilirsiniz.

5-8 Yaş

Bu yaş aralığındaki çocuklar artık yavaş yavaş okula gitmeye başlar. Zamanla okumayı, yazmayı öğrenirler. Bunlar da onlar için farklı ihtiyaçlar doğurur. Bu yaş grubundaki çocuklar için kitap seçerken;

 • Kitapların resimlerle dolu olmasına özen gösterebilirsiniz. Böylece çocuklar kitapları okurken sıkılmadan, eğlenerek okur.
 • Okumaya yeni geçmiş çocuklar için basit metinlerin olduğu, duru anlatıma sahip kitapları seçebilirsiniz.
 • Bu yaşlardaki çocuklar için yeni bilgiler öğrenmek son derece keyifli ve merak uyandırıcıdır. Dolayısıyla mümkün mertebe onlara yeni şeyler öğretecek kitapları seçebilirsiniz.
 • Hem doğruların hem yanlışların anlatıldığı kitapları seçerek onun, kişiliğini yaratmasına yardımcı olabilirsiniz.

8-12 Yaş

Son olarak 8-12 yaş grubundaki çocuklardan bahsedelim. Bu yaş grubundaki çocuklar, artık kendi kitabını seçebilecek yaşa gelmiş çocuklardır. O yüzden onları kitap seçiminde biraz daha serbest bırakabilirsiniz.

 • Kitapların yanında çizgi romanları, bulmacaları, problem çözme kitaplarını da tercih edebilirsiniz.
 • Yine dili sade olan, çocukları karmaşıklığa sürükleyecek kitapları seçerek onların kelime haznesinin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çocuklara Okumayı Sevdirecek Çocuk Kitapları

Son olarak kitap seçimi yaparken çocuklarınızın zevklerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Örneğin hayvanları çok seven çocuklar için hayvanlar alemi kitaplarını; süper kahraman tutkunu çocuklar için ona uygun çizgi romanları seçebilirsiniz. Çocukların eğitimde önemli bir yer tutan kitapları ÇiçekSepeti‘nin geniş ürün yelpazesinden gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz! Çocuk kitapları kategorisine göz atarak onun için yararlı yüzlerce eser bulabilirsiniz!

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir