Kültür & SanatKitap

Çocuklara Okumayı Sevdirecek Çocuk Kitapları

Dijital çağın ortasında doğan ve büyüyen çocukları tabletler, akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve oyun konsollarının sunduğu büyülü dünyanın cazibesinden azıcıkta olsa çıkarıp kitapların dünyasına geçirebilmek bu günlerde oldukça zor. Fakat biliyoruz ki kitap okuma alışkanlığı çocukların zihinsel ve duygusal gelişimi için oldukça önemli. Yaratıcı ve eleştirel düşünce becerisi yüksek bireyler yetiştirmenin olmazsa olmazı olan kitaplar; yardımseverlik, iş birliği, paylaşma gibi temel ilkelerin benimsenmesinde de oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bu yazımızda çocuklara okumayı sevdirecek çocuk kitapları hakkında bilgiler verirken aynı zamanda muhteşem kitap tavsiyelerinde bulunuyoruz.

Hayat bir yolculuktur ve bu yolculuğun daha çok başında olan çocuklar hayatlarına devam ederken bir rehbere ihtiyaç duyar. Bu rehber veya rol model çoğunlukla anne ya da baba olsa da bazen ailede ki büyük çocuklardan birisi bazen ise eş, dost, akrabalardan birisi de olabilir. Çocuğunuza örnek olacak ve onun kitapların büyülü dünyası ile tanışmasını sağlayacak kişi olmak istiyor ama ona kitap okuma alışkanlığını nasıl kazandıracağınızı bilmiyorsanız; gelin birlikte onlara kitap okuma alışkanlığı kazandıracak ve okumayı sevdirecek kitap önerilerimize birlikte bakalım…

Küçük Kara Balık – Samed Behrengi

Küçük kara balık çocuk kitabı

“Küçük Kara Balık, içinde dönüp durduğu nehrin nereye aktığını merak etti bir gün. Hiçbir engel onu yolundan döndüremedi. Devasa balıklarla, yengeçlerle, pelikanlarla mücadele etti.”

Samed Bahrengi tarafından kaleme alınan ve dünya üzerinde en çok okunan çocuk kitapları arasında yer alan Küçük Kara Balık; her yaştan çocuğun okuması gereken kült bir hikaye. Bilgeliğe ve özgürlüğe giden yolun cesaretle mümkün olduğu bir dünyada geleceğe doğru korkusuzca ilerleyen kahramanın başından geçenler çocukları etkisi altına alırken birçok şey öğrenmesine de yardımcı olacak.

Şeker Portakalı – José Mauro de Vasconcelos

Şeker Portakalı çocuk kitabı

“Masalın nerede bittiğini, hayatın nerede başladığını fark edemiyorum. Bazen suratıma garip bakıyorlar, o zaman uyanır gibi oluyorum.”

Brezilyalı yazar Jose Mauro de Vasconcelos’un 1968’de yayımlanan Şeker Portakalı kitabı, gerçekçi, sade ve muhteşem anlatımıyla dünya edebiyatındaki başyapıtlar arasında yer almaktadır. Bir çocuğun iç dünyasında olan bitenleri, olgunlaşması ve gerçekliği algılayış biçimini duyguyla harmanlayarak anlatırken; şefkati ve saflığın güzelliğini her anında çocuklara hissettirecek bir eser.

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry

Küçük Prens çocuk kitabı

“Elveda,” dedi tilki de. “Sırrım çok basit: İnsan ancak yüreğiyle baktığında doğruyu görebilir. En temel şeyi gözler göremez.”

Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan ve 1943’te yayımlanan Küçük Prens; dünya üzerinde en çok okunan kitapların başında gelmektedir. Bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyasının anlatıldığı bu kitapta, Küçük Prens’in yurdundan ayrılıp farklı gezegenlere yaptığı geziler üzerinden yetişkin yaşam biçimlerinin bir nevi eleştirisi yapılmaktadır. Anlatım dili ve akıcılığı ile çocukların en sevdiği kitaplar arasında olacağına şimdiden eminiz…

Charlie’nin Çikolata Fabrikası – Roald Dahl

Charlie'nin Çikolata Fabrikası çocuk kitabı

“Tuğlalar çikolatadan, çimentosu çikolatadan, pencereler, duvarlar, tavanlar çikolatadan, halılar, tablolar, koltuklar, masalar, karyola, her şey ama her şey tepeden tırnağa çikolatadan.”

Klasik çocuk kitapları arasında yer alan Roald Dahl’ın sevilen eseri Charlie’nin Çikolata Fabrikası; hem oldukça eğlenceli hem de duygusal yapısıyla her dönemin en çok sevilenleri arasında yer almaya devem ediyor. Saf ve masum küçük Charlie’nin hayalleri eşliğinde benzersiz bir dünyada yolculuğa çıkmaya hazır olun…

Saftirik Greg’in Günlüğü 1 – Jeff Kinney

Saftirik Greg çocuk kitabı

“İnsanların sizinle ilgili büyük beklentilere sahip olmamalarını sağlayın. Böylece pek fazla bir şey yapmanıza gerek kalmadan onları şaşırtmayı başarabilirsiniz.”

Yazar ve illüstratör Jeff Kinney’in kaleme aldığı Saftirik Greg; çocukları oldukça eğlendirecek ve aynı zamanda bir şeyler öğrenmesini sağlayacak bir seri. Gelişimini henüz tamamlamamış ufaklıklarla, her gün tıraş olmak zorunda olan azmanların aynı sıralarda oturmak zorunda kaldığı zamanları anlatan bu kitabı çocuğunuz oldukça sevecek ve serinin diğer kitaplarına geçmek için sabırsızlanacak.

Eğer Bir Kediciğe Kek Verirsen – Laura Numeroff

Eğer Bir Kediciğe Kek Verirsen çocuk kitabı

“Bir kediciğe kek verdiniz diyelim. Üstüne rengarenk süs şekerleri dökmek isteyebilir. Süs şekerlerini ona verince birazını yere dökebilir…”

New York Times Çok Satanlar unvanlı yazar Laura Numeroff’un kaleme aldığı Felicia Bond’un eğlenceli resimleriyle süslediği Eğer…” serisinin ilk kitabı Eğer Bir Kediciğe Kek Verirsen; komiklikler ve eğlencenin hiç son bulmadığı bir eser. Çocuğunuza okuma alışkanlığı kazandırmak için ilk tercih edeceğiniz kitaplar arasında yer alan kitap, emin olun sizi de oldukça gülümsetecek.

Dedemin Bakkalı Çırak – Şermin Yaşar 

Dedemin Bakkalı Çırak çocuk kitabı

“Yetişkinlerin çocuklara yaptığı haksızlıkları, hataları görebilirsin. Yine de yüzlerine vurma. İnanmazlar. Çocuksun, görmezden gel. Bırak kendilerini dünyanın en zeki insanları sansınlar…”

Şermin Yaşar’ın kendi hatıralarından ilhamla kaleme aldığı Dedemin Bakkalı’nın içine okuyucuyu da katan devam kitabı olan Dedemin Bakkalı-Çırak; yetişkinlerin görmezden gelmelerine rağmen hayal kurmanın ve gerçekleştirmenin büyüsünü akıcı bir dille anlatıyor. Sınırsız hayal gücünün kapılarını ardına kadar açan bu eser aynı zamanda çocukların okuduklarını hayatına uygulama imkanı veren etkinliklerle dolu!

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah – Jules Verne

Denizler Altında Bin Fersah çocuk kitabı

“Deniz her şeyden önce benim evim. Dünyanın üçte biri denizlerle kaplıyken, başka nerede dolaşarak bu kadar çok alan ve özgürlüğümüz olabilir ki?”

Jules Verne’in en çok bilinen romanlarından biri olan Denizler Altında Yirmi Bin Fersah; sinema ve televizyona çok kez uyarlanmış kült bir eserdir. Dünyanın her bir tarafındaki denizlerden gelen haberlere göre kimsenin gerçekte ne olduğundan emin olmadığı bir deniz canavarı dünya denizlerine korku salmaktadır. Gizemli canavarı avlamak için bir savaş gemisi görevlendiriliyor ve deniz araştırmacısı Profesör Aronnax ile ünlü zıpkıncı Ned Landın da dâhil olduğu donanımlı bir ekip denize açılıyor. Acaba bu görevde başarılı olup dünya denizlerini cehenneme çeviren bu canavarın ardındaki gizem perdesini aralamayı başarabilecekler mi? Cevabını merak ediyorsanız bu kitabı kesinlikle okumalı ve çocuklarınızın okuması için teşvik etmelisiniz.

Tek Kişilik Dev Orkestra – Kral Şakir 1 – Varol Yaşaroğlu

Kral Şakir çocuk kitabı

Selam arkadaşlar, ben Şakir. Hepinizin bildiği şekilde nam-ı diğer Kral Şakir.

Son dönemin en çok sevilen ve okunan çocuk kitapları arasında yer alan Kral Şakir serisinin ilk kitabı Tek Kişilik Dev Orkestra – Kral Şakir çocukların okuma alışkanlığı kazanması adına oldukça faydalı olacaktır. Kral Şakir’in aslan baba Remzi, kardeşi Canan, yemek âşığı Fil Necati ile birlikte maceradan maceraya koştuğu çılgın ve bir o kadar komik hikayeleri sizleri bekliyor.

Harry Potter ve Felsefe Taşı 1 – J. K. Rowling

Harry Potter çocuk kitabı

“Harry, elleri titreyerek zarfı çevirince mor balmumundan bir mühür gördü; bir arma koca bir ‘H’ harfinin çevresinde bir aslan, bir kartal, bir porsuk, bir de yılan.”

J. K. Rowling tarafından kaleme alınan ve dünyanın en çok okunan kitap serisi olan Harry Potter serisinin ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı bu büyülü dünya ile tanışmak için atmanız gereken ilk adımların başlangıcı. Elinize aldığınızda bırakamayacağınız ve asla sıkılmayacağınız bu serinin kitaplarını okudukça ardından filmlerini de izleyebilir, muhteşem bir dünyanın ve hayal gücünün kapılarını sonuna kadar aralayabilirsiniz. Hazırsanız Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda yeni dönem başlıyor…

Süper İyi Günler – Mark Haddon

Süper İyi Günler çocuk kitabı

“İnsanlar kafamı karıştırıyor. Bunun iki temel nedeni var. İlk neden insanların hiç kelime kullanmadan bir sürü şey söylemeleri. Siobham tek kaşını kaldırmanın bir sürü anlama gelebileceğini söylüyor…”

İngiltere başta olmak üzere yayınlandığı günden itibaren en çok okunan kitap listelerine üst sıralardan giren ve 15 dile çevrilerek 32 ülkede okuyucuyla buluşan Süper İyi Günler çocukların da okudukları andan itibaren yeni favorisi olacak. Baştan sona kadar sürükleyici bu hikayede dedektifimiz yaşadığı sokaktan öteye tek başına hiç gitmemiş ama astronot olmak istiyor… Dünyanın en dikkatli dedektifi: Christopher John Francis Boone ile tanışmaya hazır olun.

İçimdeki Müzik – Sharon M. Draper

İçimdeki Müzik çocuk kitabı

“Şimdiye kadar tek kelime konuşmadım. Neredeyse on bir yaşındayım.”

İngiltere’nin saygın edebiyat ödüllerinden Coratta Scott King ödüllü yazar Sharon M. Draper tarafından yazılan İçimdeki Müzik; gerçek bir yaşam öyküsünden ilham alınarak yazılmıştır. 11 yaşındaki Melody’nin hastalığının adı Spastik ikili kuadripleji yani beyin felci. Yürüyemiyor konuşamıyor tekerlekli sandalyeye mahkum… Melody’nin öğretmenlerine, arkadaşlarına ve komşularına kısaca dış dünyaya kendini kanıtlama çabasını anlatan bu hikaye çocuklara oldukça faydalı olacak, cesaret, azim ve bilginin değerini anlamalarını sağlayacak.

Çocukları mutlu edecek ve okuma alışkanlıklarını pekiştirecek çocuk kitapları ÇiçekSepeti‘nde sizleri bekliyor. Şimdiden keyifli okumalar…

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir