Moda & GüzellikKozmetik Ürünler

Adını Sık Sık Duyduğumuz Curly Hair Method Nedir? Ürün Önerileri

Saçlarınızın aslında kıvırcık olabileceğini hiç düşündünüz mü? Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz Curly Hair Method, size saçlarınızın en güzel halini sunmayı vaat eden ve saçınızın %100 değişebileceğini, saçınızı doğal yapısına döndürebileceğiniz söyleyen bir saç bakım yöntemi. Şimdi saç bakımıyla ilgili bildiğiniz her şeyi unutun ve yeni bir rutine hazır olun!

Saçlarınızı sürekli boyatmış, çok fazla ısıl işlem uygulamış ve ona gerektiği kadar bakım yapmamış olabilirsiniz. Böyle zamanlarda saçlarınızın size küsmesi, saçlarınızdaki bukleleri ve dalgaları kaybetmeniz, saçlarınızın yıpranmış bir görümde olması kaçınılmaz sonuçlardandır. Bugün size, muhtemelen daha önce adını sık sık duyduğunuz ama hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığınız, saçınızı eskisinden daha iyi şekilde sağlığına kavuşturacak bir yöntemden bahsedeceğiz: Curly Hair Method!

Curly Hair Method (Kıvırcık Saç Yöntemi) Nedir?

Bu yöntemin adı her ne kadar curly girl/hair method, kıvırcık kız metodu, olsa da bu yöntem aslında herkesin uygulayabileceği bir saç bakım rutinini içerir. Ama tabii ki bu yöntemin en büyük etkisi, saçları dalgalı ve kıvırcık olanlar üzerindedir. Saçların düz, kıvırcık veya dalgalı görüntüsü aslında doğuştan sahip olduğunuz bir şeydir ve bu yapı genellikle hayat boyu değişmez. Eğer saçlarınızın yapısı yıllar içinde değişime uğruyorsa bu, sizin saçlarınıza uyguladığınız yanlış yöntemlerin ve uygulamaların bir sonucudur. Yanlış tarak kullanımı, fazla ısı, kimyasal içeren şampuanlar gibi saça dışarıdan uyguladığınız etkilerin yıllar içinde saçlarınızı yıpratması mümkündür. Ve ayrıca saçlarınızda deformeler de oluşur.

Curly Hair Method
Curly Girl Method Nedir? Nasıl Uygulanır

Güzel haber şu ki; saçlarınıza verdiğiniz bu hasarı onarma şansınız var! Loraine Massey tarafından ortaya atılan Curly Girl Method, sizi eski saçlarınıza kavuşturmayı hedefleyen ve saçlarınızın sağlığına kavuşmasına yardımcı olan mükemmel bir uygulama. Ama tabii ki bunun için yapmanız gereken şeyleri çok iyi bilmeniz ve saçlarınıza uygulamanız gerekiyor. Gelin, kıvırcık kız metodunu saçlarınıza nasıl uygulayabilirsiniz, bunu için hangi ürünleri kullanabilirsiniz yakından inceleyelim!

Curly Girl Method Nasıl Uygulanır?

Curly hair method yöntemini uygulamak için kaçınmanız gereken ve yapmanız gereken şeyler vardır. Bunlar, saçlarınızın kıvrılma şekline etki edecek ve onları kıvrılmaları için teşvik edecek şeylerdir. Burada söylemekte fayda var ki; bu metodu saçınıza uygulamaya başladığınız ilk günlerde metodun işe yaramadığını düşünmemeniz gerekir. Nasıl ki saçlarınıza yıllar içinde uyguladığınız işlemler ile saçınızın bozulmasına sebep olduysanız bu metot ile saçlarınızın düzelmesi biraz zaman alacaktır. Metodun etkisini 2-3 yıkamadan sonra da görebilirsiniz, 10-15 yıkamadan sonra da. Küsmeden ve üzülmeden bu metodu uygulamaya devam ederseniz dilediğiniz saçlara kavuşabilirsiniz.

Curly Hair Method
Curly Girl Method Nedir? Nasıl Uygulanır
Kıvırcık Saç Metodunu Uygularken Neleri Yapmamalısınız?

Şimdi sıra geldi metodun nasıl uygulandığına! Saçlarınızın, gördüğünüz en kıvırcık halinden bile fazlasına sahip olmak için yapmanız ve yapmamanız gereken şeyler şöyle:

 • Saçlarınızı çok sık yıkamaktan kaçının. Eğer her gün saçlarınızı yıkıyorsanız ve bunu yaparken saçlarınıza bir iyilik yaptığınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Saçlarınızı hafta 2-3 kez yıkamanız, saçlarınız için daha besleyici ve daha doğru olacaktır.
 • Sülfat, paraben ve silikon içeren bir şampuan kullanmayın.
 • Düzleştirici, kurutucu ve şekillendirici gibi saça yoğun bir şekilde ısı veren ürünleri kullanmaktan kaçının.
 • Saçlarınızı taramayın veya fırçalamayın. Çünkü tarak, saçlarınızın kıvrımını bozabilir ve şeklini değiştirebilir. Saçlarınızın çok fazla karıştığını düşünüyorsanız duştan çıkınca elinizle hafif hafif bir tarama işlemi yapın. Ya da kıvırcık saç metoduna uygun tarak modellerini kullanarak en iyi sonuca ulaşın!
 • Saçınızı boyamaktan kaçının. Saçın en doğal ve en güzel görünümüne ulaşabilmesi için dışarıdan gelen etkiyi olabildiğince azaltmanız gerektiğini unutmayın.
Curly Hair Method
Kıvırcık Saç Metodu Nedir? Nasıl Uygulanır, Gerekli Ürünler Hangileridir?
Kıvırcık Saç Metodunu Uygularken Neleri Yapmakısınız?
 • Saçlarınızı, doğal içeriği olan şampuanlar ile hafta 2-3 kez yıkayın. Saçınızı yıkarken başınızı öne doğru eğip saçlarınızı öne atın. Şampuanın aslında saç dipleri için olduğunu unutmayın. Ve saçlarınızın sadece dibini köpükleyin. Saçınızı durularken saçlarınızın dibinden ucuna doğru ilerleyen şampua, saç uçlarının temizlenmesini sağlayacaktır.
 • Saçlarınızı yıkadıktan sonra saç uçlarınıza, saçınıza uygun bir krem sürün. Çok ağır olmayan bir saç kremi ile saçlarınızın elektriklenmesinin önüne geçebilirsiniz. Ve görünümünün daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Bu metodun en önemli maddelerinden birinin nem olduğunu unutmayın. Saçlarınızı olabildiğince nemli tutmalısınız. Bu yüzden duştan çıktığınızda saçınıza sıradan bir havlu sarmayın. Saçınızdaki nemi emmeyecek mikrofiber bir havlu veya pamuklu bir tişört kullanın.
 • Saçınızdaki havluyu çok bekletmeden çıkarın. Artık saçınızı şekillendirebilirsiniz!
 • Saçınızı ağırlaştırmayacak bir şekillendiriciyi avucunuza dökün. Saçınızı yine öne doğru atın ve ellerinizle saçınızı hafif hafif avuçlayarak kremi saçlarınıza yedirin. Eğer tarama işlemi yapacaksanız bu aşamada, saçınızı şekillendirmeden hemen önce yapabilir ve ardından şekillendirmeye geçebilirsiniz.
 • Ve saçınızı geriye doğru atıp dışarıdan herhangi bir işlem yapmadan saçın kendi halinde kurumasını bekleyin. Sonuca siz de inanamayacaksınız!
 • Eğer saçlarınızın şeklinin ertesi gün bozulmasından şikayetçiyseniz de yatmadan önce saçlarınızı öne atıp saçınıza çok sıkı olmayan bir bone veya buff geçirerek uyuyabilir ve böylece saçınızın buklelerini koruyabilirsiniz.
Curly Hair Method
Curly Hair Method Nedir? Nasıl Uygulanır, Gerekli Ürünler Hangileridir?

Kıvırcık saç metodunun uygulamak işte bu kadar kolay! Bu metodun ana noktaları saçı olabildiğince nemli tutmak, dışarıdan gelen etkilere karşı saçı korumak ve doğru ürünleri seçmek. Saç için şampuan, saç kremi ve şekillendirici kullanmak her ne kadar saçı ağırlaştıracakmış gibi hissettirse de doğru ürünleri seçerek sıkıntılardan kurtulabilirsiniz.

Bu metodun en iyi etkiyi vermesi için uygulamayı en az 3 ay düzenli olarak yapmanız gerektiğini unutmayın. Sabırla bu yöntemin uygulamaya devam edin ve gün geçtikçe saçlarınızın nasıl da iyiye gittiğine şahit olun!

Kıvırcık Saç Metodu Uygulamasında Kullanılabilecek Ürünler

1-) Sülfat ve Paraben İçermeyen Şampuan

Curly hair method uygulaması için kullanmanız gereken şampuan oldukça büyük bir önem taşıyor. Saçlarınızı, içeriği mümkün mertebe doğal olan, paraben ve sülfat içermeyen, saçlarınıza zarar vermeyecek bir şampuan ile yıkamanız gerekiyor. Böylece saçlarınız kimyasallardan uzak, kendi doğal görünümüne daha yakın olabilir. Şampuan yerine farklı sabun çeşitleri ve temizleyiciler kullanmak da curly hair method için tercih edilebilen bir yöntem. Saçlarınız için ihtiyacınız olan her şeyi Saç Bakım kategorimizde bulabilirsiniz!

2-) Saçınızı Ağırlaştırmayacak Saç Kremleri

Kullandığınız saç temizleyicisi kadar saç kremi de büyük bir önem taşıyor. Duşta, saçınız ıslakken kullanabileceğiniz ve saçınıza gereksiz ağırlık vermeyecek bir saç kremi ile saçınızı nemlendirmeniz gerekir. Saçı nemlendirmek hem kabarıklıkların önüne geçmek hem de buklelerin daha belirgin olması açısından önemlidir. Saçınıza uygun olan saç bakım kremi için Saç Bakım kategorimize göz atabilirsiniz!

3-) Saçınızı Ağırlaştırmayacak Saç Şekillendiriciler

Ve saçınıza uygulayabileceğiniz son ürün olarak saç şekillendiriciler! Saç şekillendirici çeşitleri saçınızdaki buklelerin daha iyi olmasını sağlarken saçı nemlendirir. Daha belirgin bukleler, daha sağlıklı saçlar ve daha güzel bir saç görünümü için çeşitli saç bakım kremlerine Saç Bakım kategorimizden ulaşabilirsiniz!

4-) Mikrofiber Saç Havlusu

Kıvırcık saç metodunu uygularken kullanabileceğiniz en önemli ürünlerden biri var sırada: Mikrofiber havlu! Curly hair method uygulanırken en önemli konulardan biri saçın nemlendirilmesi gerektiğidir. Mikrofiber havlular sayesinde duştan çıktıktan sonra saçınızdaki nem dengesini koruyabilirsiniz!

5-) İsteğe Bağlı Olarak Tarak

Ve son olarak, curly hair method uygulaması yapılırken isteğe bağlı olarak tarak kullanabilirsiniz. Bu metodun uygulanmasında aslında tarak kullanmak yerine saçlarınızı parmak uçlarınızla nazikçe açmanız öneriliyor ama metoda uygun tarak modellerinin de zaman zaman kullanılması kabul edilebiliyor. Siz de saçınızı parmaklarınız ile açmaktan hoşlanmayanlardansanız veya saçınızı bir tek tarak ile açılıyorsa bu metoda uygun tarak çeşitlerini tercih edebilirsiniz!

Saçlarınızı en güzel görünüme ulaştırmak için kullanabileceğiniz birbirinden güzel ürünler ÇiçekSepeti‘nde sizi bekliyor! Şampuandan saç kremine, taraktan saç şekillendiricilere kadar çok çeşitli ürüne ÇiçekSepeti ayrıcalığıyla ulaşabilir, saçlarınıza dilediğiniz gibi bakım yapabilirsiniz. Unutmayın; ÇiçekSepeti, dilediğiniz her an yanınızda!

İlginizi çekebilecek bazı yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir