Trend

48. Debrecen Çiçek Karnavalı’ndan Rengarenk Manzaralar

Macaristan’ın önemli kutlamalarından biri olan 48. Debrecen Çiçek Karnavalı bu yıl da yaz sonuna damgasını vurdu. Uluslararası çiçek karnavalına Türkiye’den de katılım vardı.

Debrecen Macaristan’ın Budapeşte’den sonra ikinci büyük en geniş şehri ve bu şehirde 1966 yılından bu yana düzenlenen rengarenk bir de festival bulunuyor. Uluslararası bir festival olan Debrecen Çiçek Karnavalı hem ülkenin hem de diğer ülkelerden gelen misafirlerin ilgisini çekiyor ve her yıl 20 Ağustos’ta gerçekleştiriliyor. Aslında bu festivalin geçmişi bilinenden çok daha eskilere dayanıyor. 1900’lü yılların başlarında, her sene eylül ayında gerçekleştirilen bir bisiklet yarışması vardı. Bu organizasyonu düzenleyen bisiklet derneği, mekan olarak büyük bir çiçek korusu seçmişti. Bu yarışmada bir yarışmacı, bisikletine dekore edilmiş çiçekler tutturmuş ve ilk çiçekli etkinlik o zaman fotoğraflanmıştı.

Zamanla çiçeklerle bütünleşen bu etkinliğe önce Debrecen’den halk ilgi göstermeye başlamış, ardından Macaristan genelinden yoğun katılım almaya başlamış. Gittikçe popülerleşen karnaval sayesinde bölge turist akınına uğramaya başlamış. Öyle ki festival zamanları normal nüfusunun 2 katına çıkan bir kalabalık hakim Debrecen kentinde.

48. Debrecen Çiçek Karnavalı
Görsel: the Asian Age

Festival için hazırlıklar aylar öncesinden başlıyor. Sergilenen çiçekler kentte tur atacağı için özel arabalar üzerinde dizayn ediliyor. Çiçeklerin arabalara yerleştirilmesi için neredeyse 1 ay öncesinden işe girişiliyor. Festivalin ilk yıllarında ağırlıklı olarak taze kesme çiçekler tercih edilirmiş. Son yıllarda ise bunun yerini kuru çiçekler almaya başlamış.

Debrecen Çiçek karnavalı hazırlık
Festival öncesi çiçeklerin hazırlandığı atölye. Görsel: 24Hu

Geçit töreni Macar halkı için oldukça özel bir şair olan Sándor Petőfi’nin adı verildiği Petőfi Meydanı ‘ndan başlıyor. Törenin açılış çiçek dizaynı ise her zaman Macar Kutsal Tacı oluyor. Bunun ardından masal kahramanlarının yer aldığı çiçek kompozisyonları sergilenmeye başlıyor. 6 farklı bölgeden geçerek son durak olan Nagyerdei Stadına gelene kadar toplamda 5 kilometre kadar bir yol kat ediliyor.

çiçek karnavalı
Görsel: Daily News Hungary

Geçidin kutsal taç şeklinde dekore edilmiş bir çiçek tasarımı ile açılmasının sebebi ise bu günün ve festivalin, Macaristan Devletinin kurucusu Kral St Stephen’ı anmaya adanmış olması ve bu özel günün devletin kuruluşunu kutlamak amacı ile ulusal bir gün olarak ilan edilmesi.

Her yıl yapılan bu coşkulu karnavala bu sene Türkiye’den de katılım vardı. Rengarenk kıyafetleri ve eğlenceli dansları ile ortamın enerjisini yükselten Edirne Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu, roman havası oynayarak renkli görüntüler sergiledi.

macaristan çiçek festivali
Görsel: Edirne Belediyesi

Her yıl Türkiye’nin farklı bölgelerinden Debrecen Çiçek Festivaline katılım oluyor. 2017 yılında ülkemizi temsilen sadece Edirne Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu yer aldı ancak her ülkeden yalnızca bir temsilci kabul ediliyor diye bir zorunluluk da bulunmuyor.

macaristan çiçek festivali
Görsel: Edirne Belediyesi

Bu festival aynı zamanda bir yarışmayı da içeriyor. Ekipler sergiledikleri çeşitli performanslarla bir jurinin karşısına çıkıyor. Bu yarışmalar için harcanan hazırlık süresi de en az çiçekten heykeller kadar uzun sürüyor elbette. Her yıl rengarenk görüntülere ev sahipliği yapan Debrecen Çiçek Karnavalı’ndan 2017 esintilerine yazımızın geri kalanından ulaşabilirsiniz.

48. Debrecen Çiçek Karnavalı
Görsel: the Asian Age

Bu çiçekli heykelde son yılların en popüler animasyon karakterlerinden Minionlara yer verilmiş. Şehrin içinde dolaşan çiçeklerden dev Minyonlar oldukça sevimli görünüyorlar.  Bu tasarımlar elbette derin mesajlar içeriyorlar. Amerikan bayrağından bir şapkası olan minyon, işçi minyon ile yan yana resmedilmiş.

48. Debrecen Çiçek Karnavalı
Görsel: the Asian Age

Bir diğer çiçek tasarımı ise gerçek bir köpek ile bir robot köpeğin bakışmasını resmetmiş. Son yıllarda üretilen robotlar ile ilgili endişeye kapılmaya başlandığı düşünülürse, bu heykelin iletmek istediği mesaj her şeyin dostça halledileceği ve bu robotların kimseye bir zararı olmayacağı algısı olabilir mi?

 

çiçek karnavalı
Görsel: Daily News Hungary

Burada ise kırmızı bir ejderha görüyoruz. Alevler yerine çiçekler saçıyordur herhalde bu ejderha. On binlerce çiçeğin bir araya gelmesiyle oluşturulan bu heykel 5 kilometre boyunca halkın arasından dolaştırılıyor. Elbette yapılan arabaların altına döşenen ray sistemi bu geçişin kolaylaşmasına yardımcı oluyor.

Debrecen Çiçek karnavalı
Görsel: Daily News Hungary

Bu çiçek heykelinde ise kuzularını otlatan bir çoban görüyoruz. Kuzuların ve çobanın bütün detayları farklı renkli çiçeklerle gösterilmiş.

Çiçek festivali
Görsel: Daily News Hungary

Burada da kanatlarını açmış, uçmaya hazırlanan bir kuş görüyoruz. Çiçek kanatlar altında fotoğraf çektirmek isteyenler de hayli fazla.

çiçek karnavalı
Görsel: ArabNews

Çiçek sergisinde elbette farklı alanlarda tasarımlara da yer veriliyor. Mesela uzayda bir gezegene aracı ile giden astronot, bu gezegendeki ilk adımlarını atıyor bu görselde.

2017 debrecen çiçek karnavalı
Görsel: ArabNews

Bu tasarımda ise verilen mesaj hayli büyük. Dünyayı tutan bir el görüyoruz. Bu el hafif koyu renkli ve ojeli. Hangi ırktan ve cinsiyetten olursa olsun dünya bizim ellerimizde mesajı veren bu tasarım, belki de bu senenin en manalı adaylarından.

çiçek festivali
Görsel: ArabNews

Her yıl kortejin ön sıralarında yer alan çeşitli süper kahramanlar ve animasyon karakterleri, 2017 yılında da yerlerini kimseye kaptırmıyor. Hem kendileri hem de araçları çiçeklerle hazırlanmış bu karakterlere en büyük ilgi ise çocuklardan geliyor.

Debrecen Çiçek karnavalı
Görsel: sokszinuvidek

Karnavalın renkli görüntüleri arasında bu yıl taş devri teması da işlenmişti. Mamutlar ve filler çeşitli otlar ile resmedilmiş, izleyenlere sunulmuş. Tabii her tasarımın kendine has çiçekleri mevcut.

Debrecen Çiçek karnavalı
Görsel: sokszinuvidek

Bu çiçeklerin üzerine atlayan kahramanı biz tam çıkaramadık. Capser diyesimiz gelse de diyemedik. Artık bunun hikayesini tahmin etmek de size kalmış :)

Halk bu aktivitelerden ve şehirlerine gösterilen ilgiden dolayı oldukça memnun. Bu sayede şehir turistik bir önem kazanmış durumda. Sabahın en erken saatleri ile sokaklara dökülmeye başlayan halk bando takımını bekliyor ve tüm aktivite boyunca aynı coşku devam ediyor. Karnavalda 500’den fazla araç süsleniyor ve kortejden geçişi yapılıyor. Bunun yanında yaklaşık bin tane sanat grubu da farklı performanslar sergiliyor. Konserler, dans gösterileri ve daha nicesi Debrecen’de hayat buluyor. Kortejin tamamlanmasının ardından stadyumda başlayan eğlence saatlerce devam ediyor.

Tüm bu güzel manzara ve eğlence karşısında keşke bizim de böyle festivallerimiz olsa demeden geçemiyorsanız bizim de benzer bir karnavalımız olduğunu hatırlatarak yazımızı sonlandıralım. Her yıl nisan ayında Adana’da gerçekleştirilen ve “Nisanda Adana’da” sloganı ile bütünleşen Portakal Çiçeği Karnavalı de renkli görüntülere sahne oluyor. Karnavalda açık hava konserleri, sokak şovları, sportif ve sanatsal performanslar, çeşitli sergiler ve söyleşiler, çeşitli dünya rekoru denemeleri, kostümlü halk koşuları, uçurtma şenlikleri yer alıyor ve bir karnaval olmanın gereği olan karnaval kortejine yer veriliyor.

portakal çiçeği karnavalı
Görsel: Facebook

Bu kortej aynı zamanda bir yarışmaya sahne oluyor ve akabinde ödül töreni gerçekleştiriliyor. Karnaval kortejinde rengarenk giyimleri ile kendine has mesajlar taşıyan gruplar yer alıyor. Portakal çiçeğinin mis kokusunun sardığı Adana sokaklarında eğlence 4 gün boyunca geç saatlere kadar devam ediyor.Bu sene 6. yapılacak karnaval için bölgeye on binlerce kişi akın ediyor ve ünlülerin de yoğun ilgi ve desteğini alıyor. Dünyanın en büyük ve tanınmış festivalleri ile kıyaslanan Portakal Çiçeği Karnavalı tur listelerine girmeyi başardı. Anlayacağınız mis kokulu, bol kebaplı bir festival Portakal Çiçeği Karnavalı.

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir