SporMalzeme & EkipmanSağlıklı YaşamTrend

Rehber Bilgiler: Denge Tahtası Nedir, Faydaları Nelerdir ve Ne İşe Yarar?

Sağlıklı olmak, fit olmak ve zinde kalmak için yapabileceğiniz çeşitli sporlar vardır. Yoga, yürüyüş, pilates… Ayrıca daha farklı egzersizler de deneyebilirsiniz. Mesela denge tahtası kullanabilirsiniz. Denge tahtaları hem fitness ve kardiyo egzersizlerini daha etkili şekilde tamamlamanız için önemlidir hem de zihinsel olarak size fayda sağlar. Denge tahtası kullamanın faydalarını ve bu ürünü nasıl kullanabileceğinizi merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz!

Pek çok egzersizin temelinde denge vardır. Odaklanma ve denge son derece önemli olduğu için kendinizi bu konuda geliştirmeniz gerekir. Farklı şekillerde kullanabileceğiniz denge tahtası kullanımıyla ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz!

Denge Tahtası Nedir, Ne İşe Yarar?

Woodie Denge Tahtası Doğal-Balance Board 70x29x1.5cm
Egzersizler için İyi Bir Temel Oluşturmanızı Sağlayacak Woodie Denge Tahtası Doğal-Balance Board

Denge tahtaları, genel olarak denge ile ilgili becerilerinizi geliştirmenizi sağlayan bir üründür. Denge egzersizleriyle kasların güçlenmesini sağlayan denge tahtaları, farklı malzemelerden üretilir. Ahşap, plastik ya da dayanıklı farklı malzemelerden üretilmiş denge tahtalarını tercih edebilirsiniz. Denge tahtalarını crossfit, fitness, pilates ve yoga gibi farklı spor aktivitelerinde denge tahtalarını kullanabilirsiniz.

Bu tahtalar, pek çok farklı kişi tarafından kullanılabilir:

  • Dansçılar: Özellikle estetik figürlerin ön planda olduğu dans türlerinin hazırlık aşamalarında denge tahtaları önemlidir. Mesela bale gibi danslar için hazırlık esnasında sanatçılar, denge tahtalarını kullanarak denge performanlarını daha iyi bir hale getirebiliyor.
  • Çocuklar: Çocuklar, buldukları her şey ile oyun oynayabilir. Denge tahtası da bunlardan biri. Çocuklara uygun olan denge tahtaları, onların hem motor becelerini geliştiyor hem de eğlenmerine yardımcı oluyor. Ayrıca el-göz koordinasyonun gelişmesi, dikkat-konsantrasyonun gelişmesinde de denge tahtaları etkili.
Denge Tahtası Natural Büyük Boy - Doğal Ahşap
Çocuklar için Denge Tahtası, Denge Tahtası Natural Büyük Boy 
  • Akrobatlar: Denge ile içli dışlı olan akrobatlar da denge tahtası kullanarak performanslarını iyileştiriyor. Ayrıca denge tahtaları, akrobatların şov esnasında kullandığı ürünlerden de biri. Dönüşler, sıçramalar, atlamalar… Hepsini denge tahtaları ile yapabiliyorlar!
  • Sporcular: Sporcuların hem güçlenmesi için hem de denge gerektiren sporlarda performanslarını arttırabilmeleri için denge tahtaları önemli. Yoga, sörf, kayak, jimnastik… Pek çok farklı spor dalıyla ilgilenenler, antrenmanlarında denge tahtaları kullanıyor.

Denge Tahtası Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Denge Tahtası - Spirit Balance Board   OVVO
Denge Tahtaları ile Kendinizi Güçlendirin!

Peki dengesiz bir yüzeyde durmanın ve dengede kalmaya çalışmanın nasıl bir faydası var diyorsanız;

  • Bilişsel fonksiyonlarınızın iyileşmesinde etkilidir: Denge tahtaları, duyusal işleme olarak da bilinen vestibüler işlevlere yardımcı oluyor. Bu da, beyin loplarının koordinasyonu, ince motor becerilerinin gelişimi fonksiyonlarda iyileşmeler olmasını sağlıyor. Bu sayede denge ve duruş becerileri iyileşiyor.
  • Kas gelişimini hızlandırmanızı sağlar: Çekirdek kaslar, vücuttaki en önemli kas gruplarından birini oluşturuyor. Göğüs kafesinin altından kalçalara kadar uzanan bu kas grupları, üst gövdeye destek sağlıyor. Bu da, omurganın daha dik durmasına yardımcı oluyor. Denge tahtası kullanmak da çekirdek kasların gelişmesini ve güçlenmesini sağlıyor.
Denge tahtaları nasıl kullanılır
Hem Vücudunuzu Hem Zihninizi Güçlendirin, Balance Board
  • Duruş bozukluklarını düzeltir: Kamburluk gibi duruş bozukluklarının da yine denge tahtaları ile yapabileceğiniz egzersizler sayesinde düzelmesi mümkün oluyor. Denge tahtaları üzerinde egzersizler yaparak gövdenizi güçlendirip duruş bozukluklarının önüne geçebilirsiniz. Omurgayı sağlamlaştıran egzersizler, dik ve sağlıklı bir duruş kazanmanıza yardımcı oluyor.
  • Sportif aktivitelerde kolaylık sağlar: Çeşitli spor aktivitelerinde de denge tahtasının kullanımı önemli. Denge tahtaları üzerinde yapılan egzersizler, vücudun çevikliği arttırıyor. Bu da, hareketler arasında geçil yapabilmenizi sağlıyor. Jimnastik, voleybol, futbol, tenis… Çok çeşitli spor dallarında güçlenmek için denge tahtalarını kullanabilirsiniz.

Denge Tahtaları ile Egzersizler

Her zaman yaptığınız klasik egzersizlere denge tahtaları ile yeni bir soluk getirebilirsiniz. Farklı kas gruplarını çalıştırmanızı sağlayan bu tahtalar ile yaptığınız egzersizlerin etkilerini de arttırabilirsiniz.

Squat‘a Yeni Bir Soluk, Denge Tahtası ile Squat: Squat’ı denge tahtalarında yapmayı denemenin faydalarından biri, daha çok kas grubunu aynı anda çalıştırabilmektir. Kalça, sırt, bacak ve çekirdek kasları denge tahtaları sayesinde aynı anda çalıştırabilirsiniz. Bu hareketin klasik squattan aslında bir farkı yok. Tahtanın üzerine çıktıktan sonra ayaklarınızı omuz genişliğinde açıp ellerinizi öne doğru uzatabilirsiniz. Daha sonra klasik squat hareketinde olduğu gibi sandalyeye oturucasına yere çömelip daha sonra yavaşça kalkabilirsiniz. Ayrıca en iyi etki için bu hareketi setler halinde tamamlayabilirsiniz.

Balance board
Egzersizlerinize Yeni Bir Soluk Getirecek Denge Sağlayıcı Tahtalar

Denge Tahtası ile Plank: En etkili karın egzersizlerinden biri olan plank hareketini de denge tahtaları sayesinde bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Klasik planktan farklı olarak bu hareket esnasında kollarınızın bükülü değil dümdüz olması önemli. Bunun için denge tahtasını iki yanından tutabilirsiniz veya avuç içlerinizi denge tahtasına sabitleyebilirsiniz. Daha sonra sırtınız dümdüz olacak şekilde bacaklarınızı uzatabilirsiniz. Eğer denge tahtasını yeni yeni kullanıyorsanız plank süresini daha kısa süre tutup yavaş yavaş bu süreyi uzatabilirsiniz.

Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde spor yaparken kullanabileceğiniz çok çeşitli ürünler var. Ağırlıklar, direnç bantları, denge tahtaları… Kendiniz için en keyfili, en yararlı, en eğlenceli olanı bulup egzersizlerinize renk katabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir