Sağlıklı YaşamMalzeme & EkipmanTrend

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri ve Kullanılacak Ürünler

Sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli olan ağız ve diş sağlığı aynı zamanda dış görünüşünüz içinde oldukça değerlidir. Güzel bir gülüş ve beyaz dişler, ilk izlenim bırakmada oldukça değerlidir. Bu nedenle dişlerin beyaz görünmesi için bazı noktalara dikkat etmek ve diş beyazlatıcı ürünlerden destek almak gerekir. Peki, evde diş beyazlatma yöntemleri nelerdir? Şimdi gelin bu yöntemlere birlikte bakalım.

Diş beyazlığı, ağız sağlığı için önemli olduğu kadar dış görüntünüzün de bir parçasıdır. Bu nedenle sağlıklı ve bakımlı dişler, harika gülüşleri tetikler… Dişlerin en dışında bulunan diş minesi, belirli bir zamandan sonra yenilen yemekler ve içeceklerin etkisiyle bir tabaka ile kaplanır. Bu tabakalar zamanla dişin lekelenmesine sebep olur ve diş rahatsızlıklarına davetiye çıkarır. Dişlerinizin beyaz ve sağlıklı olması için düzenli olarak diş doktoruna gitmeniz ve günlük yaşamda diş bakımına özen göstermeniz gerekmektedir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dişlerinizin daha beyaz görünmesi için öncelikle uzman doktor kontrolünde işlemler yaptırmanız gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Bunun dışında bazı yöntemlerle evde dişlerinizi daha beyaz tutabilirsiniz.

1-) Karbonat

Diş beyazlatma yöntemleri - karbonat
Evde diş beyazlatmak için karbonat oldukça etkili bir üründür.

Karbonat, diş beyazlatma yöntemleri arasında en çok bilinen yöntemdir. Hatta belki de en güçlü etkiye sahip olan yöntemde budur.

 • Bu yöntemi kullanırken diş fırçanızı hafif nemlendirin ve biraz karbonata batırın.
 • Sonrasında dişlerinizi fırçalayın.
 • Uygulamayı düzenli aralıklarla yaptığınızda dişlerinizdeki beyazlamayı fark edeceksiniz.

Karbonatın bir de sirke ve tuz ile kür olarak kullanılan versiyonu bulunmaktadır.

 • Bu yöntem için üç malzemeyi eşit oranda karıştırın ve bir kür elde edin. Elde ettiğiniz küre diş fırçanızı batırın.
 • Sonrasında dişlerinizi fırçalayın ve bu yöntemi düzenli aralıklarla tekrar edin.

2-) Çilek – Muz Kabuğu – Portakal Kabuğu

Diş beyazlatma yöntemleri - meyveler
Meyveler, vitaminli ve lezzetli yiyeceklerdir. Hayatımızın da ayrılmaz birer parçasıdır.

Peki, bazı meyvelerin diş beyazlatma içinde etkili olduğunu biliyor musunuz?

 • Çilek, içeriğinde bulunan malik asit sayesinde diş üzerinde oluşan tabakaların yok edilmesine yardımcı olur.
 • Dişlerinizin beyazlaması için çileği püre haline getirerek diş fırçanıza sürebilir ve dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
 • Potasyum açısından oldukça zengin olan muz ise dişlerinizi fırçaladıktan sonra  beyazlatma adımında kullanılabilir. Ufak bir muz kabuğunu alın ve dişlerinize masaj yaparak uygulayın.
 • Tartarların temizlenmesine yardımcı olan bu yöntem, zamanla dişlerinizi daha beyaz bir görünüme kavuşturacaktır.
 • Meyvelerle diş beyazlatma yöntemleri arasında son olarak portakal kullanımı var. Portakal kabuklarını rendeleyin ve kuru defne yaprakları ile karıştırın. Bu karışımla dişlerinizi her hafta düzenli olarak fırçalarsanız dişlerinizde beyazlama etkisini fark görebilirsiniz.

3-) Adaçayı – Havuç – Gliserin

Diş beyazlatma yöntemleri - bitkiler
Sebze ve doğal bitkiler, sağlık açısından faydalı olduğu gibi diş beyazlatma konusunda da oldukça başarılıdır.
 • Havuç, içeriğinde bulunan asitler sayesinde dişlerinizde oluşan tabakayı temizlemenizi sağlar. Dilimlediğiniz havuçlar ile dişlerinize masaj yapmanız faydalı bir yöntemdir.
 • Bunun dışında ise havuçları rendeledikten sonra ezerek macun kıvamına getirin. Hazırladığınız macunla dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
 • Doğal bitkiler arasında yer alan adaçayı ise düzenli tüketim halinde dişlerin beyaz kalmasına yardımcı olur.
 • Ek olarak 1 çay kaşığı karbonat, tarçın ve demlenmiş adaçayı karıştırın. Elde ettiğiniz karışımla düzenli bir şekilde dişlerinizi fırçalayın. Dişlerinizin beyazlamasına yardımcı olacaktır.
 • Antibakteriyel bir ürün olan gliserin, dişlerinizde oluşan kirleri ve tabakayı temizlemenize yardımcı olur. Haftada bir defa olacak şekilde dişlerinizi gliserinle fırçalayabilirsiniz.

4-) Beyazlatma Ürünleri

Diş bakım ürünleri
Diş beyazlatma ürünlerini kullanarak evde diş bakımınızı rahatlıkla yapabilirsiniz.
 • Diş macunu: Evde diş beyazlatma konusunda en rahat kullanabileceğiniz ürün, beyazlatıcı diş macunlarıdır. Farklı markalarca üretilen diş macunu seçeneklerini deneyimleyerek sizin için en iyi sonucu vereni kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • Kalıpla beyazlatma: Diş beyazlatma yöntemleri arasında en çok kullanılan yöntemdir. Diş hekimleri tarafından uygulanan bu yöntemde diş doktorunuz ağzına uygun bir kalıp çıkarır. Bu kalıpların içerisinde diş beyazlatma jeli bulunmaktadır. Genelde gece yatmadan önce takacağınız ve minimum 6 saat kalan kalıpları 1 ay kullanmanız sonucunda dişleriniz istediğiniz tonda beyaz olacaktır.
 • Beyazlatma kalemi: Günümüzde oldukça sık kullanılan diş beyazlatma kalemi, özellikle dışarda bulunduğunuzda hayat kurtarıcı olabilir. Çantanızda rahatlıkla taşıyabileceğiniz bu ürün, diş üzerine sürülen bir jeldir. Dişin beyazlatılmak istendiği durumlarda diş minesine kalem ile uygulanır. Kuruması için 2-3 dakika beklemeniz gerekmektedir. Sonrasında dişlerinizin beyazladığını görebilirsiniz. Ek olarak sadece doğal dişler için uygun olduğunu belirtmemiz gerek.
 • Beyazlatıcı diş bantları: Oldukça pratik olan diş bantları, dişlerinize bakım yapmak istediğiniz dönemlerde kullanılır. Diş bandını üst ve alt dişlerinize yapıştırarak 30 dakika kadar bekletmeniz gerekir. Sonrasında çıkarıp dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Diş beyazlatan bantları özel paketler halinde alabilirsiniz.
 • Diş tozu: Diş beyazlatma tozu, çok eskiden beri kullanılan bir üründür. Genelde içerisinde bitkisel ürünlerin karışımı bulunur. Diş macununun üzerine bir miktar eklenerek uygulanır. Dişlerinizi düzenli bu şekilde fırçalamanız sonucunda dişler beyazlık kazanacaktır.

İhtiyacınız olan tüm diş beyazlatıcı ve kişisel bakım ürünlerini uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir