Moda & GüzellikKişisel Bakım İpuçları

Cilde Zarar Vermeyen Doğal Makyaj Temizleme Yöntemleri

Makyaj temizlemenin farklı yolları vardır. Hem klasik makyaj temizleyiciler hem de doğal yöntemler, makyaj temizlemede etkilidir. Makyajı temizlemek çok önemli olduğu için makyajınızı en iyi şekilde temizlemeniz gerekir. Cildinize zarar vermemek, hassas ciltleri daha özenli şekilde temizlemek için siz de doğal makyaj temizleme yöntemlerini kullanabilirsiniz!

Eğer her gün makyaj yapan biriyseniz ya da hem makyajınızı temizleyip hem cildinizi beslemek istiyorsanız doğal makyaj temizleyicileri kullanabilirsiniz. Bu sayede makyajınızı temizlerken cildinizi besleyip güzelleştirebilirsiniz. Peki, doğal makyaj temizleyici olarak neleri kullanabilirsiniz? Cevabı, yazımızda bulabilirsiniz!

Makyaj Temizlemenin Önemi

Makyajınızı nasıl temizleyebileceğinizi anlatmadan önce, makyaj temizlemenin neden bu kadar önemli olduğundan bahsedelim birkaç maddede:

 • Makyajınızı temizlemek, cildinizin nefes alması için önemlidir. Gün boyunca yüzünüzde duran makyajı temizlemediğiniz zaman, kullandığınız ürünler cildinize zarar verebilir.
 • Sadece makyaj değil, gün boyunca dışarıda maruz kaldığınız kirler de gözeneklerinizin dolmasına sebep olur. Bu yüzden gün sonunda makyajınızı ve cildinizi temizlemeniz gerekir.
 • Cildinizi temizlediğinizde cildinizde hoş bir parlama olduğu fark edebilirsiniz. Gözenekleriniz açılır ve cildiniz ışıl ışıl olur.
 • Günlük olarak temizlediğiniz cildinizde sivilce oluşumu ya da leke oluşumu görülmesi ihtimali daha düşüktür.

Bu gibi faydalarıyla, makyaj temizlemek oldukça önemlidir. Siz de hem doğal malzemeler ile hem de kullanmayı sevdiğiniz kozmetik ürünler ile cilt temizleme rutini oluşturabilirsiniz.

Makyajınızı doğal şekilde temizlemek, aynı zamanda cildinizin beslenmesinde etkilidir. Bu yüzden de önemlidir. Doğal ürünler tercih ederek hem cilt bakımı yapabilirsiniz hem de makyajınızı temizleyebilirsiniz. Peki, hangi doğal ürünleri makyaj temizleyici olarak kullanabilirsiniz?

Bebek Şampuanı

Uni Baby Saç ve Vücut Şampuanı 700 ml
Makyajınızı Temizlemek için Doğal Bir Çözüm Uni Baby Saç ve Vücut Şampuanı 

Cildinizi temizlemek, makyaj kalıntılarından kurtulmak için kullanabileceğiniz doğal ürünlerden biri bebek şampuanıdır. Bebek şampuanlarının içeriği, genellikle tertemiz olur. Bu yüzden bu şampuanlar ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Bunun için;

 • Yarım yemek kaşığı kadar bebek şampuanını bir şişeye koyun.
 • Şampuanın üzerine biraz zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı ilave edin.
 • Karışımın üzerine biraz su bekleyin ve şişeyi iyice çalkalayın. Bu temizleyici, her kullanımdan önce çalkalamanız gerektiğini unutmayın.

Hazırladığınız bu karışımın içindeki şampuan, cildinizdeki makyajı arındırırken yağlar da cildinizi besler. Böylece hem makyajınızı çıkarabilirsiniz hem de yumuşacık bir cilde ulaşabilirsiniz. Tabii ki şampuanı kullanmadan önce şampuanın içeriğini incelemeniz ve doğal olduğuna emin olmanız da önemli.

Aloe Vera

Doğal makyaj temizleme
Doğal Bir Makyaj Temizleyici Olarak Aloe Vera

Cilt bakımında aloe vera, pek çok farklı şekilde kullanabileceğiniz malzemelerden biri. Aloe Vera Bitkisi – Nasıl Yetiştirilir? (Faydaları) yazımızdan bu bitkiyle ilgili çok daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Aloe vera, eğer alerjiniz yoksa cildinize direkt uygulayabileceğiniz bir bitkidir. Küçük yanıklarda, kuruyan ellerde, sinek ısırıklarında aloe vera kullanımı oldukça yaygındır. Makyaj temizlemek için de aloe verayı şu şekilde kullanabilirsiniz:

 • Aloe vera yaprağını kesip yaprağın içindeki jeli, bir bardağa aktarın.
 • Bu jelin üzerine biraz su ekleyin ve blender ile ikisini karıştırın.
 • Bu suya yarım su bardağı kadar da zeytinyağı ekleyin.
 • Makyajınızı temizlemeniz gerektiğinde pamuk ile bu karışımı kullanın.
 • Hazırladığınız karışım, en etkili makyaj temizleyicilerinizden biri olacak!

Hindistan Cevizi Yağı

Doğal makyaj temizleme
Doğal Makyaj Temizleme Yöntemi Olarak Hindistan Cevizi Yağı

Bu yağ, vücudun her bölgesinde kullanılabilen mucizevi bir yağ diyebiliriz. İsterseniz cildinizi parlatmak için kullanın, isterseniz oil pulling (ağız içi temizleme) için kullanın ya da makyaj temizleyici yerine tercih edin… Hindistan cevizi yağı, ciltteki su kaybını azaltarak cildin daha nemli olmasını ve parlamasını sağlıyor. Hindistan cevizini yağını makyaj temizleyici olarak kullanmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Eğer Hindistan cevizi yağınız katı bir görünümdeyse ilk olarak yağın oda sıcaklığında sıvı hale gelmesini bekleyin.
 • Daha sonra parmaklarınızla ya da pamuk ile yağı kolayca cildinize uygulayabilirsiniz.
 • Yapış yapış bir etkisi olmayan Hindistan cevizi yağı, makyajınızı temizlemede ve cildinizi nemlendirmede etkilidir.

Makyaj temizleyici kozmetikler haricinde, yukarıda bahsettiğimiz doğal malzemeler ile de makyajınızı temizleyebilirsiniz. Hem cildinizi besleyip hem de cildinizden makyajı arındırmak için bu doğal ürünleri kullanabilirsiniz! Tabii ki cildiniz için farklı bir ürün kullanmadan önce cilt doktorunuza danışmanız önemlidir. Ayrıca öncelikle cildinizde küçük bir deneme yaparak cildinizin reaksiyon gösterip göstermediğini kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir