Moda & GüzellikKişisel Bakım İpuçlarıKozmetik Ürünler

Doğru Ruj Seçimi Nasıl Yapılır ve Ruj Nasıl Sürülür?

Güzel ve göze hoş gelen bir makyaj yapmanın birçok ayrıntısı olsa da doğru ruj seçimi tek başına bile görüntünüzü değiştirmeye yetebilir. Makyajı gündüzden geceye taşımak, stilinizi yenilemek veya doğal görüntünüze çekici bir dokunuş yapmak için ruj kullanabilirsiniz. Peki, bu kadar önemli bir makyaj malzemesi olan ruj nasıl seçilmeli ve nasıl sürülmelidir?

Çok eski tarihlerden beri kadınların en çok tercih ettiği makyaj malzemesi olan ruj; çantada, çekmecede, arabada bulundurulması oldukça faydalı olan ve görünüm değiştirmenize pratik bir şekilde yardımcı olan bir üründür. Fakat her üründe olduğu gibi doğru ruju seçmek oldukça önemlidir. Stilinize uygun olan ruju bulmak için dikkat etmeniz gerekenlere gelin birlikte bakalım.

Cilt Tonuna Uygun Ruj Nasıl Seçilir?

cilt tonuna uygun ruj seçimi
Etkili bir görüntü elde etmek için ruj seçiminin cilt at tonu ile uyumlu olması önemlidi.r

Ruj seçiminin daha doğru yapılması ve seçtiğiniz rujun tam olarak istediğiniz sonucu vermesi için cilt alt tonunuzu bilmeniz gerekir. Bu sayede ten renginizle uyumlu bir görüntü oluşturarak daha etkili görünüm elde edebilirsiniz. Eğer cilt alt tonunuzu bilmiyorsanız, bileğinizin iç kısmında yer alan damarlarınıza bakarak tespit edebilirsiniz. Damarlarınız gün ışığında mavi görünüyorsa soğuk cilt alt tonuna sahipsiniz demektir. Yeşile yakın görünüyorsa sıcak ton, her iki renkteyse de nötr cilt alt tonunda yer alıyorsunuzdur. Cilt alt tonunu belirledikten sonra bu alt tona hangi renklerin daha uygun olacağını tespit etmek gerekir.

Sıcak alt tona sahipseniz; sarı tonlarındaki kahve, turuncu ve nüde renkler sizin için en iyi sonucu verecektir. Soğuk alt tonlarda ise bordo, koyu kırmızı, vişne gibi mavi tonlu renklere yönelmelisiniz. En şanslı grup ise nötr cilt tonuna sahip olanlardır. Bu cilt alt tonunda iki alt tonu vurgulayan tüm renkler harika bir görüntü sunar.

Sıcak alt ton için ruj önerileri: L’Oréal Paris Color Riche Shine Ruj 112 Only in Paris, Flormar Pretty By Essential Lipstick, Chanel Rouge Coco Lip Blush, M.A.C Matte Lipstick, Maybelline New York Baby Lips.

Soğuk alt ton için ruj önerileri: Tom Ford Lip Color Satin Matte 14 Crush, Christian Dior Christian Dior ruj #863, Mavala Lipstick 664 Pourpre, Nars Velvet Matte.

Ruj Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ruj sürerken dikkat edilmesi gerekenler
Daha kalıcı ve güzel bir görünüm elde etmek için aşağıda yer alan konulara dikkat etmeniz faydalı olacaktır.
  • Kusursuz bir dudak görünümü oluşturmak için öncelikle küçük bir fırça yardımıyla dudaklarınızı pürüzsüzleştirmeniz gerekir. Bu işlemi yaparken küçük hareketlerle dudağınızda herhangi bir pürüz kalmaması adına yapmalısınız.
  • Dudaklarınız çok kuruysa veya cilt yapısı olarak çok kuru bir cilde sahipseniz, ruj sürmeden önce bir dudak kremi ile nemli bir alan elde etmeniz daha faydalı olacaktır. Bu sayede ruhunuz parlak ve nemli bir görüntü ile ışıldayacaktır.
  • Rujun daha doğal görünmesini istiyorsanız, dudaklarınıza az fondöten sürmeniz faydalı bir yöntemdir. Fondöten üzerine sürdüğünüz ruj, daha mat ve doğal bir görüntü sunar.
  • En çok sevdiğiniz rujun tonunda bir nude yaratmak için dudaklarınıza önce kapatıcınızdan sürün. Sonra üzerine şeftali veya pembe tonlarındaki ruju sürmeniz yeterlidir. Ortaya çıkan sonuca eminiz ki bayılacaksınız.
  • Dudaklarınızın daha dolgun görünmesiniz istiyorsanız, ışıltılı ve nüde tonlarını tercih etmelisiniz. Koyu ve mat renkler dudakları daha ince gösterir. Işıltılı ve nüde tonlar daha dolgun bir görünüm sağlar. Tercih ettiğiniz açık renk rujun içerisinde kısa vadede etki gösteren nane yağı veya daha uzun ömürlü olması için kolajen olması daha belirgin dudaklara sahip olmanızı sağlar.
  • Dudaklarınızda rujun daha kalıcı olmasını istiyorsanız, ruju ilk kez sürdükten sonra kağıt mendil yardımıyla fazlalıkları alın. Sonrasında tekrar bir kat daha ruj sürebilirsiniz. Böylece hem daha belirgin bir görünüm elde edersiniz hem de gün boyunca kalıcı etkisi daha uzun olur.

Dudak Kalemi İle Daha Belirgin Bir Görüntü Oluşturun

Dudak kalemi kullanımı
Daha düzgün ve çekici bir dudak görünümü için dudak kalemi kullanımı önemlidir.
  • Dudak kalemi kullanımı, daha belirgin bir ruj görüntüsü elde etmenize yardımcı olur. Bunu yaparken rujunuzun rengiyle aynı veya en fazla bir iki ton daha koyu bir dudak kalemi tercih etmelisiniz. Kalemi kullanırken ise dudak çizgisinin dışına asla çıkmamalısınız.
  • Profesyonel makyaj sanatçıları tarafından Cupid’s bow olarak isimlendirilen dudak ortasına, kalem ile bir X çizmeniz dudaklarına daha kolay şekil vermenize yardımcı olur. Kalemi uyguladıktan sonra parmaklarınızla hafifçe dağıtmanız da daha doğal bir görünüm elde etmenizi sağlar.
  • Dudak makyajını tamamladıktan sonra dudak çevrenizin ve orta bölgesinin üzerinden aydınlatıcı etkili bir kapatıcı ile geçerek daha belirgin bir görüntü elde edebilirsiniz.
  • Rujunuzu sürmeden önce ölü deriyi atmak oldukça faydalı bir yöntemdir. Bunun için bir bebek diş fırçasına lipbalm sürerek dudaklarınızı temizleyebilirsiniz. Bu sayede daha pürüzsüz ve dolgun bir görüntü elde etmeniz kolaylaşır. Dudaklarınızda kurumuş ve ölü deri fazlaysa harika bir önerimiz var; dudak nemlendiricisine bir miktar toz şeker katarak dudak peeling maskesi yapabilirsiniz. Bu maske dudaklarınızın kendine gelmesine ve ölü deriyi atmasına yardımcı olacaktır.

En iyi markaların makyaj ve kozmetik ürünlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir