Moda & GüzellikKıyafet Kombinleri

Renklerin Ahengi: Dopamin Giyim Nedir?

Moda dünyasında her an ve her dönemde farklı trendler ön plana çıkar. Bazıları gelip geçici olan bu trendlerin bazıları ise ikona dönüşerek uzun yıllar hayatımızda kalır. Bugünlerde ise yeni trend; Dopamine Dressing. Peki, dopamin giyim nedir, nasıl uygulanır ve nelere dikkat etmek gerekir? Gelin tüm sorularınız yanıtlarına birlikte bakalım.  

Dopamin, motivasyonu artıran ve hayata daha pozitif bakmanızı sağlayan bir sinyal taşıyıcı kimyasal. Mutlulukla bağlantısı olması nedeniyle aslında oldukça önemli. Moda dünyasında da giyildiği zaman kişinin modunu yükselten, mutlu olmasını sağlayan parçalar ve renkler mevcut. İşte renk ve parçaların bir araya gelmesiyle ortaya çıkan dopamin giyim, uzunca bir süre hayatımızda kalacak gibi duruyor. Canlı renklerden keyifli desenlere uzanan bu stil yolculuğu eminiz ki birçok kişiye oldukça iyi gelecektir.

Dopamin ve Kromoterapi Nedir?

Dopamin giyim nedir?
Renklerin gücünü dopamin giyim trendi ile daha yakından hissedebilirsiniz.

Dopamin giyim hakkında bilgilere geçmeden önce iki kavramı tam olarak anlamak daha faydalı olacaktır. Öncelikle “Dopamin nedir?” sorusuyla başlayalım. İyi hissetme hormonu olarak bilinen dopamin, salgılandığında kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Vücutta doğal olarak üretilen bu kimyasal, duygu durumunuza göre değişkenlik göstermektedir. Dopamin renkleri de bu durumdan ilham alarak renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerini kullanıyor. Yani seçtiğiniz renkler aslında ruh haliniz üzerinde oldukça etkili. Bu nedenle canlı,  göz alıcı ve hareketli renklerin algılanması farklı bir etki yaratabiliyor. Dopamin giyim trendinde kombindeki parçalardan çok renkler üzerine düşünmek ve pozitif duyguları çağrıştıran renkleri kullanma var.

Dopaminden bahsettiğimize göre şimdi “Kromoterapi” hakkında bilgi vermemiz gerek. Renk terapisi olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz bu kavram, Antik Mısır’dan günümüze kadar gelen bir terapi yöntemi. Farklı renklerin farklı insanlarda farklı tepkilere neden olduğu fikrine dayanan terapi, her rengin kişiye özel olarak yatıştırıcı veya enerji verici etkisi üzerine yöneliyor. Renklerin insanlar üzerinde bıraktığı etkilere göre huzurlu, neşeli veya mutlu olması mümkün. Örneğin; turuncu neşeli duygular yaratarak beyin aktivitesinin artmasına yardımcı oluyor. Mavi, depresyon ve ağrılı anlarda iyi gelirken koyu mavi ise yatıştırıcı etkiye sahip. Farklı renklerin gücünü merak ediyorsanız, kromoterapi hakkında detaylı araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Hangi Renkler Dopamin Renklerdir?

Dopamin renkleri
Renk terapisi yöntemiyle renkler, hayatınızda pozitif bir etki yaratabilir.

Renklerin gücünden bu kadar bahsetmişken dopamin renkleri birkaç ton veya seçenek ile sınırılandırmak mümkün değil. Fakat bazı renklerin genel olarak herkesi daha iyi hissettirdiği gerçeğinden yola çıkabiliriz. Canlı sarılar, zümrüt yeşili, turuncu, fuşya, kırmızı, elektrik mavisi, sakin ama tatlı neon pastel tonlar akla ilk gelenler. Bu renklerle baştan aşağı giyinebilir veya farklı tonları bir araya getirebilirsiniz. Örneğin; fuşya ve kırmızı veya elma yeşili ve fuşya gibi tamamen zıt renkleri kullanmanız bile mümkün.

İddialı renkleri kullanmak herkes için rahatlatıcı bir etki oluşturmayabilir. Örneğin; tepeden tırnağa turuncu giyinmek size iyi görünmüyordur. O zaman sevdiğiniz renklerden oluşan bir kombini size mutluluk katacak bir aksesuar ile destekleyebilirsiniz. Tabii ki canlı renkler yerine pastel tonları seçerek daha dingin ve huzurlu bir kombinde yapabilirsiniz. Burada önemli olan sizin kıyafet içerisinde nasıl hissettiğiniz. Çanta, kıyafet, jean veya takı seçimlerinde renk takıntılarınızı kenara bırakın ve “Bugün iyi hissetmek istiyorum.” mottosuyla seçimler yapın. Eminiz ki farklı şeyler denemeye daha açık olacaksınız.

Dopamin Giyim Trendi Nasıl Uygulanır?

Renkli elbise
Dopamin giyim sayesinde kendinizi daha iyi hissetmeniz mümkün.
  • Öncelikle hangi renklerin, dokuların ve kıyafetlerin size iyi gelmediğini bulun. Bu renkler ve parçalardan uzak durmak için onlardan kurtulun veya başka bir şeylere dönüştürün. Sonrasında ulaşmak istediğiniz ruh halini düşünün ve buna göre adımlar atmaya başlayın. Sizi mutlu eden renkleri, baskıları, ortamları ve tasarımları düşünün. Size gerçekten iyi gelenleri…
  • Sonrasında ise yeni şeyler almanız şart değil. Önce gardırobunuza bakın ve sık giydiğiniz, giydiğinizde iyi hissettiğiniz parçaları belirleyin. Bu parçaları daha çok kullanın ve bu renklerdeki aksesuarları diğer parçalarla kombinleyin. Yani size iyi gelen renkler ve dokuları merkeze alın. Sonrasında yapacağınız alışverişlerde de bu yaklaşımı kullanın. Örneğin; kırmızı bir elbise giydiğinizde daha iyi hissediyorsanız, o elbiseyi daha sık giyin ve o tarz daha fazla parça edinin.
  • Günümüzde Instagram ve Tiktok üzerinden bir sürü moda trendi takip ediyoruz. Sizi en çok beğenmeye itenleri belirleyin ve gördüğünüzde sizi beğen tuşuna itenleri bir galeride toplayın. İşte size iyi gelecek renkler ve dokular bir çırpıda karşınızda olacak.
  • Renk terapisi uygulamasını hayatınıza yerleştirin. Size iyi gelen renkleri sadece kıyafetlerde değil, birçok alanda kullanabilirsiniz. Trendler ne olursa olsun sizi mutlu edecek renklerin daha önemli olduğunu bilmeniz yeterlidir.
  • Renkler kadar kıyafetin dokusu da önemlidir. Bu nedenle sizi iyi hissettiren dokuları deneyimleyin. Yenilikten korkmayın ve her zaman kullandığınız kumaş türlerinden farklılarını deneyin. Tül, kadife, tığ işi, pamuklu veya kaşmir… Tüm dokuları keşfedin ve iyi gelenleri hayatınıza alın.
  • Son olarak alışveriş yaparken veya yeni bir şeyler deneyimlerken bir anda her şeyi değiştirmeyin. Tek parça ile başlayın. Bir ayakkabı, aksesuar, gömlek veya elbise alın. Sonrasında gelen parçaları onun etrafında şekillendirebilirsiniz. Ayrıca sizi iyi hissettiren takı ve aksesuarları kullanmak için özel günleri beklemeyin. Bu aksesuarları kullanmak için ortam yaratmak sizin elinizde.

Trend parçalar ve çok daha fazlası için Çiçeksepeti Extra’yı ziyaret edebilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir