Anne & BebekBebek SağlığıHamilelik ve Doğum

Doula Nedir? Doğum Koçluğunun Faydaları Nelerdir?

Hamilelik süreci hem anne adayı hem bebek hem de baba adayı için oldukça zorlu bir süreçtir. Yeni bir dönemin başlangıcı olmasının yanı sıra doğumun getirdiği stres ve kaygıyı yönetmek oldukça zordur. Hamilelik süresi boyunca size her anlamda yardımcı olan ve sağlıklı bir şekilde anne adayını doğuma hazırlayan doula, bu süreci en iyi şekilde geçirmenize yardımcı olur. Son dönemde adını iyiden iyiye duymaya başladığımız doula veya diğer adıyla doğum koçluğunun faydaları bu yazımızda sizlerle.

Bebeğinizin olacağını öğrendiğiniz andan itibaren birçok şeyi araştırdığınıza ve doula kelimesini duyduğunuza eminiz. Fakat yine de akıllarda soru işareti kalmaması adına yazımıza “Doula nedir?” sorusunu cevaplayarak başlayalım. Doula “doo-la” olarak telaffuz edilmektedir ve Yunanca “kadına destek olan kadın” demektir. Doğum öncesi, sırası ve sonrasında ebeveynler için fiziksel ve duygusal destek sunar. Ülkemiz yeni yeni yaygınlaşan doulalar hakkında merak edilen her şeye ve doğuma olan katkılara gelin birlikte bakalım.

Doula Ne Yapar ve Doğum Sürecine Faydası Nedir?

Doula nedir?
Anne adayı ve ailesine doğumdan önce fiziksel ve ruhsal yönden destek sağlayan kişilere doula denilmektedir.

Mesleki eğitimlerini anne ve bebek sağlığı üzerine alan doulalar, kadınların doğum sırasında konforlu ve rahat hissetmesini sağlar. Bunu yaparken fiziksel olarak anne adayını sürece hazırlar. Fakat fiziksel hazırlığın dışında ilaç dışı yöntemlerle psikolojik olarak da doğum süreci kolaylaştırır.

Doğum Öncesi Süreçte Doula Neler Yapar?

Doğumdan birkaç ay önce başlayan doula ve anne adayı ilişkisi, doğum süreci sonrasında da devam eder. Fiziksel ve duygusal olarak bir rehber olan doula, anne adayının doğum öncesi ve sonrasındaki soruları içinde fayda sağlar. Doğum öncesi süreçte diğer faydaları ise şu şekildedir:

 • Doğum, birçok anne adayının en korktuğu andır. Bu ana fiziksel ve ruhsal olarak hazırlanmanız için aktif doğum pozisyonları uygulamanıza yardımcı olur.
 • Anne adayı belli bir gebelik sürecine geldiğinde hareketleri kısıtlanmaya başlar. Bu nedenle duş alma, yürüyüş, rahatlatıcı banyo ve yemek gibi aktivitelerde anne adayına yardımcı olur.
 • Doktor ve ebeveynler arasında sağlıklı iletişim kurulması için köprü görevi üstlenir. Böylece hastane ve kontrol süreçleri daha sağlıklı bir şekilde ilerletilir.
 • Eğitimleri gereği aromaterapi ve meditasyon başta olmak üzere özel yöntemlerle anne adayının zihnen bu sürece hazır olmasını sağlar.
 • Rahatlatıcı egzersizler sayesinde doğal yollarla doğum sancılarının ve doğum sonrası sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılmasına yardımcı olur.
 • Anne adayının doğum tercihleri hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar. Yapılan seçimleri destekler ve birlikte doğum planı hazırlar. Doğumun her aşamasında anne adayı ile olur ve güven faktörü sağlar.
 • Masaj teknikleri ile doğum yaklaşırken ortaya çıkan ağrı ve kasılması hafifletir. Doğum esnasında da fiziksel olarak rahat hissetmeniz için en doğu pozisyonu almanıza yardımcı olur.

Doula Doğum Sonrasında Neler Yapar?

Doula doğum sonrası ne yapar?
Doğum öncesinde başlayan fiziksel ve ruhsal destek, doğum sonrasında da oldukça önemlidir.

Doğum sonrası süreçte doula, bebek ve ebeveynler arasındaki bağın kuvvetlenmesine yardımcı olur. Annenin bebekle ruhsal bağ kurması, ihtiyaçlarını karşılaması ve babanın sürece aktif şekilde dahil olması açısından doğum koçunun yönlendirmesi oldukça faydalıdır.

 • Ebeveynlerin bebeğin ihtiyaçlarıyla ilgili tüm sorularına yardımcı olan doula, endişelerin giderilmesi konusunda da etkilidir. Çünkü doğum öncesinde güvenle bebeğin dünyaya gelmesine yardımcı olan kişi olarak güven unsuru oluşturur.
 • Nefes alma egzersizleri, pilates ve yoga gibi egzersizlerle doğum sonrası annenin fiziksel olarak kendini toparlamasını sağlar.
 • Annenin emzirme dönemine sıkıntısız bir şekilde başlamasına yardımdı olur. Böylece bebek ve anne bağı hızlı bir şekilde kurulur.
 • Ebeveynler ile ailenin yeni üyesi arasındaki duygusal bağın kurulması ve güçlendirilmesine yardım eder. Babanın sorumlulukları ve yeni bebeğe yaklaşımında rehber olur.
 • Uyku düzensizliği, stres ve bebeğin hastalanması gibi durumlarda yardımcı olur.

Doğum Öncesi ve Sonrasında İhtiyacınız Olan Ürünler

Doğum koçu ile birlikte ailenin yeni üyesini beklerken yapılan egzersizler ve sonrasında bebek için gerekli ürünler hakkında ön hazırlık yapmak her zaman iyidir. İhtiyacınız olan tüm anne & bebek ürünlerini ÇiçekSepeti’nde uygun fiyatlarla bulabileceğinizi hatırlatmak isteriz… Şimdi gelin temel olarak ihtiyacınız olacak olan ürünlere yakından bakalım.

1-) Hamile Lohusa Pijama Takımı

Doula faydaları - pijama takımı
Lohusa pijama takımı, rahat ve konforlu hissetmenizi sağlar.

Hamilelik dönenimde annenin rahat hissetmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle kıyafetlerin de bu duruma yardımcı olması gerekir. Penye süprem kumaştan üretilen lohusa pijama takımı, rahat hareket etmeye yardımcı olur. Son derece sağlıklıdır ve terleme yapmaz.

Farklı marka ve modeller için hamile pijama takımı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

2-) Anne & Bebek Bakım Çantası

Doula faydaları - bebek bakım çantası
Bebex bebek bakım çantası ile bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını rahatça yanınızda taşıyabilirsiniz.

Doğum sonrası dönemde bebeğin ve annenin tüm ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanan Bebex bebek bakım çantası, oldukça pratiktir. Çanta içinde biberonlar için özel termal saklama alanı bulunur ve bu alan sıvı geçirmezdir. Kolay ayarlanan askısı ve sırt ağrılarını engellemek için tasarlanan ergonomik yapısı rahatça taşınır.

Farklı marka ve modeller için bebek bakım çantası sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

3-) Pilates Seti

Doula faydaları - pilates seti
Pilates için ihtiyacınız olan tüm ürünler pilates seti içerisinde bulunmaktadır.

Hamilelik sırasında doğum koçu ile birlikte egzersiz yapmak hem bebek hem de anne sağlığı açısından oldukça önemli. Egzersizler için ise temel bazı ekipmanlara ihtiyacınız var. Pilates seti içerisinde yer alan büyük boy top, pilates matı ve pilates bandı ile egzersizleriniz için gerekli ekipmanları tek seferde almanızı sağlar.

4-) Hamile Taytı

Doula faydaları - hamile taytı
Hamile taytı %85 bambu malzeme içermektedir.

Hamilelik döneminde egzersiz yaparken ve günlük hayatta kullanabileceğiniz hamile taytı, özel örgü teknolojisi sayesinde rahat etmenizi sağlar. Vücudu bölgesel olarak sıkılaştırırken aynı zamanda bakteri veya mantar oluşumunu engeller. Terlemeye karşı hava geçirgen kumaştan üretilmiştir.

Farklı marka ve modeller için hamile taytı sayfasına göz atabilirsiniz.

5-) Hamileler İçin Çatlak Önleyici Krem

Çatlak önleyici krem
Hamilelik dönemimde cildinizi korumak için çatlak önleyici krem kullanmanız faydalı olacaktır.

Hamilelik döneminde gergin olan cildin ihtiyaçları oldukça farklıdır. Bunun için özel olarak formüle edilen Hipp çatlak önleyici krem, gergin olan cildi yumuşatır ve çatlak oluşumunun önüne geçer. İçerisinde bulunan shea yağı, organik badem yağı ve değerli deniz topalağı sayesinde cildi yoğun şekilde nemlendirir. Kolay emilen yapısı ile yağlı bir his bırakmaz.

6-) Biberon Seti

Biberon seti
Bebeğinizin sağlıkla beslenmesi için özel malzemelerden üretilen biberonları tercih etmelisiniz.

Yeni doğan bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak ve anne sütü ile diğer gıda takviyelerini rahatça tüketmesini saplamak için biberon olmazsa olmaz. Lansinoh Natural Wave biberon, BPA ve BPS içermeyen yapısı sayesinde sağlıkla bebeğinizi beslemenizi sağlar. Yavaş, orta ve hızlı akış emzik seçenekleri ile en doğru hızda bebeğinize mamasını içerebilirsiniz.

7-) Bebek Nevresim Takımı

Bebek nevresim takımı
Rahat ve güzel bir uyku bebeğin gelişimi için önemlidir.

Bebek odasında hem dekoratif açıdan hem de sağlık açısından oldukça önemli olan nevresim takımı, rahat bir uykunun da olmazsa olmazıdır. Özel olarak %100 pamuktan üretilen Homamia nevresim takımı, GOTS (Global Organic Textile Standard) sertifikalıdır.

8 -) Hastane Çıkışı 

Hastane çıkışı seti
Yeni doğan kıyafet ihtiyaçlarını hastane çıkışı setinde bir arada sunulmaktadır.

Sıra geldi son tavsiyemize; hastane çıkışı. Bebeğin hastanede ihtiyacı olan kıyafetlerden oluşan hastane çıkışı seti, %100 pamuktan üretilmiştir. Antibakteriyel ve antialerjik yapısı ile bebeğinize güvenle giydirebilirsiniz. Set içerisinde zıbın, badi, iç zıbın, önlük, şapka, eldiven, pantolon ve mendil bulunmaktadır.

Anne ve bebeğin tüm ihtiyaçlarını uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti‘nden hızlıca sipariş edebilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir