Kültür & SanatKitap

Dünya Çocuk Kitapları Haftası’na Özel Kitap Önerileri

En güzel ve en anlamlı haftalardan birindeyiz çünkü bu hafta Dünya Çocuk Kitapları Haftası! Bu haftanın amacı isminden de anlaşılacağı üzere daha çok çocuğun kitapların muhteşem dünyasıyla buluşmasını sağlamak ve hayatlarına zenginlik katmanın yolunu aşılamak. 1919’dan bu yana UNESCO’ya üye ülkeler tarafından her yıl Kasım ayının ikinci haftasından itibaren kutlanan Dünya Çocuk Kitapları Haftası özelinde biz de çocuklara okumayı sevdirecek kitap önerilerimizi anlatacağız.

Kitaplar, çocukların sosyal becerilerini yükselten, empati yeteneğini geliştiren, hayata bakış açılarının oluşmasına destek olan, kelime haznelerini büyüten, dinleme ve anlatma kabiliyetini yukarı çıkaran birer hazinedir. Bu nedenle çocukların kitap okuma alışkanlığı edinmesi oldukça değerli ve önemli bir konudur. Dünya Çocuk Kitapları Haftası sayesinde siz de çocuklarınızın okuma alışkanlığı edinmesi adına adımlar atabilir ya da daha çok çocuğu kitap edinmesine katkıda bulunmak adına kitap bağış etkinliklerine katılabilirsiniz.

Dünya Çocuk Kitapları Haftası özelinde çocukları mutlu edecek kitaplar ÇiçekSepeti Çocuk Kitapları kategorisinde bulabilirsiniz. Şimdi gelin çocuklar için önerdiğimiz kitaplara birlikte bakalım.

İlk Bilgilerim Kütüphanesi 
İlk Bilgilerim kütüphanesi kitap seti

“Arılar çiçeklerden nasıl bal yaparlar? Balıkların hafızası var mıdır? Gökyüzü neden mavidir?”

İlk Bilgilerim Kütüphanesi, çocukların temel olarak öğrenmesi gereken bilgilerle dolu bir hazine! Set içerisinde bitkiler, deniz altında yaşam, insan vücudu, uzay, neden-niçin-nasıl, icatlar, mucitler, dünya, hayvan krallığı ile keşifler ve kaşifler adlı 10 adet kitap bulunmaktadır. Özellikle öğrenmeye meraklı çocuklar bu kitaplara bayılacak.

Serdar Başkan’la 50 İcat
Serdar Başkan'la 50 İcat kitap

“Tuvalet kâğıdını icat etmek kimin aklına geldi?
Çok sevilen gazlı içecekler nereden çıktı?
İlk insanlar da futbol oynuyor muydu?
İnternet nasıl geliştirildi?”

İnsanlar ilk çağlardan itibaren gerek zekâlarını gerekse becerilerini kullanarak icatlar yaptılar. Bu icatlar sayesinde yaşam çok daha kolay bir hale geldi. Günümüzde de hızla yeni keşifler yapılmaya devam ediliyor. Dünya tarihinde değişiklik yapan önemli icatların hikâyelerini Serdar Başkan’la öğrenmek çocuklar için unutulmaz bir deneyim olacak.

Kral Şakir 5 – Dostum Bu Çok Havalı
Kral Şakir kitap

“Her zaman, olmadık durumlara girip birazcık şans, birazcık zekâ ve çokça takım ruhuyla, hep iyi biten eğlenceli maceralarla havamıza hava katıyoruz.
Siz de havalı olmak istemez misiniz? Haydi o zaman maceraya!”

Çocukların son dönemde en sevdiği kitapların başında gelen Kral Şakir serisi, yeni macerası Dostum Bu Çok Havalı ile devam ediyor. Üstelik bu kitap yanında tuz boyama seti hediyeli! Hem eğitici hem de eğlenceli bir macera ardından tuz boyama yaparak eğlenceyi iki katına çıkarabilirsiniz.

Narnia Günlükleri 1 : Büyücünün Yeğeni – Clive Staples Lewis
Narnia Günlükleri - Büyücünün Yeğeni kitap

“Kötü bir hükümdarın emrinde,
halkının tarihini unuttuğu bir ülke: Narnia.”

Fantastik dünyayı seven ve macera meraklısı çocukların bayılacağı Narnia Günlükleri serisinin ilk kitabı Büyücünün Yeğeni, bu büyülü dünyanın kapılarını aralamanız için sizi bekliyor. Polly ve Digory, bambaşka dünyaları keşfetmek amacıyla bir yolculuğa çıkarlar ama bu merak onları tehlikeli bir maceraya çeker. Hazırsanız macera başlasın!

Portakal Kokulu Masallar (Kokulu Kitap)
Portakal Kokulu Masallar kitap

“Masallar kitapla tanışmanın ilk adımıdır.”

Okumayı yeni öğrenen ya da bilmeyen çocuklar için anlatılan masallar, onları büyülü dünyalarla tanıştırmanın ilk adımıdır. Masallar aracılığı ile dünya hakkında bilgiler verilir ve yaşam öğretilmeye başlanır. Portakal Kokulu Masallar kitabı çocuklara okumayı sevdirmek adına özel kokulu olarak hazırlandı ve içine birbirinden güzel masallar eklendi . Mis gibi kokusuyla mis gibi masallar çocukları bekliyor!

Bay Geveze – Kamp Macerası
Bay Geveze - Kamp Macerası kitap

“Siz hiç uçan beyin gördünüz mü?”

Son dönemin en beğenilen çocuk ve gençlik kitapları yazarı Carolin Luciani tarafından kaleme alınan Bay Geveze – Kamp Macerası oldukça eğlenceli ve çocukların seveceği türden bir kitap.

Kumkurdu – Asa Lind
Kumkurdu kitap

“Evren her şeydir,” dedi Kumkurdu. “Var olan her şey! Burada ve şimdi, o zaman ve orada. Aydınlık ve karanlık, galaksiler ve yıldızlar, gezegenler, kuyruklu yıldızlar, trampetler ve kartallar ve ayılar ve bazen, bir pantolonun cebinde duran tozlu, kırmızı şekerlemeler.” 

Asa Lind tarafından kaleme alınan Kumkurdu, Zackarina ile Kumkurdu’nun müthiş dostluğunu anlatan büyüleyici bir hikaye. Oldukça eğlenceli, merak uyandırıcı ve eşsiz bir yolculuğa çıkmaya hazır olun. Çocuklar için Kumkurdu’yla tanışmak gerçekten büyük bir şans olacak!

Masal Masal İçinde – Ahmet Ümit
Masal Masal İçinde kitap

“Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, cinler cirit oynar iken eski hamam içinde, bir varmış bir yokmuş. Aydınlık bir göğü, parıltılı bir denizi, verimli toprakları olan güzel mi güzel bir ülke varmış…”

Türk romanın usta isimlerinden Ahmet Ümit, bu sefer masallar diyarından hikayeleri ile karşınızda. Masal Masal İçinde, hep alışık olunan masal geleğeni çok katmanlı kurgu anlayışıyla bir araya getiriyor ve hikaye hazinesinin büyülü dünyasını büyük bir cömertlikle okurlarına sunuyor.

Uçurtmam Bulut Şimdi – Sevim Ak
Uçurtmam Bulut Şimdi kitap

“Gökyüzüne hiç dikkatli bakmadın mı? Bir yığın bulut vardır gökte. Hepsi başka başka, hepsi bir şeylere benzer. Eskimiş mendiller, kaybolan çamaşırlar, uçan balonlar, uçurtmalardır bulutlar..”

Çocuk okurlarla iletişimi oldukça yüksek olan ve çocuk edebiyatının usta ismi Sevim Ak, Uçurtmam Bulut Şimdi ile çocukları yeniden muhteşem bir yolculuğa çıkarıyor. Birbirinden güzel öyküler sayesinde hayatın herkese sunduğunu zenginlikler olduğunu fark edecek ve mutlu olacaksınız.

Çocuklara okumayı sevdirecek kitaplar ve çok daha fazlası ÇiçekSepeti’nde sizleri bekliyor.

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir