Kültür & SanatKitap

Dünya Şiir Günü’ne Özel Kitap Önerileri

Kelimelerin gücünü en güzel ve zarif şekilde gösteren şiir, duyguları anlatmanın en özel yoludur. Mutluluğu, hayalleri, üzüntüleri, sevgiyi, aşkı, hayal kırıklıklarını, kısacası hayatı bulursunuz dizelerde. Dünya Şiir Günü, UNESCO tarafından şiirin yaygınlaşması ve insanlar tarafından daha fazla okunmasına teşvik etmek için ilan edilen özel bir gün. Bugüne kadar şiirle aranız pek yoksa bu özel gün sayesinde belki bir şans verir ve bu büyülü dünyanın güzelliklerini siz de keşfedersiniz. Dünya ve Türk edebiyatında büyük etki bırakmış en güzel şiir kitapları bu yazımızda sizlerle.

21 Mart tarihinde kutlanan Dünya Şiir Günü, 1999 yılında UNESCO tarafından ilan edildi. Bu sayede bütün dünyada bu özel gün kapsamında şiirin yaygınlaşması için yapılan etkinlikler, şiirin güzelliklerini insanlarla buluşturmaya başladı. Ancak tabii ki tek başına bunlar yeterli değil. İnsanların şiirle tanışması için şiirin anlatılması gerek. Belki de siz şiirle tanışarak sevdiklerinize şiir aşını aşılarsınız. O yüzden daha fazla beklemeyin! Okurken içinizi ısıtacak, aşkı, sevgiyi, mutluluğu ve üzüntüyü en derinden hissetmenize vesile olacak şiirler sizi bekliyor.

Şiir Kitabı Önerileri

Gelin şimdi şiirle tanışmanıza vesile olacak veya şiir koleksiyonunuzu geliştirmenize yardımcı olacak önerilerimize birlikte bakalım.  

1-) Henüz Vakit Varken Gülüm

Dünya Şiir Günü - Henüz Vakit Varken Gülüm
“…Yüreğim dalındayken henüz,
Ben bir gece, şu Mayıs gecelerinden biri
Volter Rıhtımı’nda dayayıp seni duvara
Öpmeliyim ağzından…”

Nazım Hikmet Ran, Türk edebiyatında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle çağdaş şiir içerisinde bir klasiğe dönüşmüş şiirlerinden seçkilerin yer aldığı Henüz Vakit Varken Gülüm kitabı, şiirle tanışmak için güzel bir başlangıç olabilir.  Şairin tüm şiirlerinin bir arada sunulduğu bir esere sahip olmak isterseniz Bütün Şiirleri – Nazım Hikmet kitabına göz atabilirsiniz.

2-) Sevda Sözleri

Dünya Şiir Günü - Sevda Sözleri
“Biliyorum sana giden yollar kapalı
Üstelik sen de hiçbir zaman sevmedin beni
Ne kadar yakın ve arada uçurum;
İnsanlar, evler, aramızda duvarlar gibi…”

Cemalettin Seber veya tanınan adıyla Cemal Süreya, ülkemizde şiir denildiğinde akla ilk gelen isimlerdendir. Bu nedenle İkinci Yeni şiirinin en tanınan ismiyle tanışmanız için harika bir önerimiz var; Sevda Sözleri. Öğrencilik yıllarındaki şiirleri, dergilerde ve mektuplardaki şiirleri ile yarım bırakılmış şiirleri bu kitapta bir arada sunuluyor. Şairin tüm eserlerine sahip olmak isterseniz Cemal Süreya – Tüm Kitapları setine göz atabilirsiniz.

3-) Aşka Dair Nesirler 

Dünya Şiir Günü - Aşka Dair Nesirler
.”..Aramakla yetinsek bunlar gelmeyecekti başımıza.
Yine de memnunum. İyi ettin geldiğine.
Taş olup kalmaktansa, ağaç olup yanmak iyi…” 

Hüznün şairi olarak bilinen Ümit Yaşar Oğuzcan, Türk edebiyatının en önemli isimleri arasında yer alır. Şiirlerinde genelde aşk, ayrılık ve özlem temalarını işleyen şair, sade, akıcı ve tok bir dil kullanmasıyla tanınır. En güzel şiirlerinden bazılarının yer aldığı Aşka Dair Nesirler eminiz ki sizin de oldukça hoşunuza gidecektir. Eğer tüm şiirleri bir arada kütüphanenizde bulundurmak isterseniz Şiir Denizi 1 ve Şiir Denizi 2 kitaplarına göz atabilirsiniz.

4-) Göğe Bakma Durağı 

Dünya Şiir Günü - Göğe Bakma Durağı
“İkimiz birden sevinebiliriz göğe bakalım
Şu kaçamak ışıklardan şu şeker kamışlarından
Bebe dişlerinden güneşlerden yaban otlarından
Durmadan harcadığım şu gözlerimi al kurtar…”

İkinci Yeni hareketinin en önemli isimlerinden olan Turgut Uyar, şiir yazmaya daha çocuk yaşta başlamıştır. Sonuç olarak hayatı boyunca durmadan üretmiştir. Fakat unutulması oldukça güç eserler bırakan şairin en çok bilinen şiiri Göğe Bakma Durağı’dır. Ayrıca tüm eserlerini bir araya toplayan Büyük Saat – Bütün Şiirleri kitabına da bakmanızı tavsiye ederiz.

5-) Ben Sana Mecburum

Dünya Şiir Günü - Ben Sana Mecburum
“Ben sana mecburum bilemezsin
Adını mıh gibi aklımda tutuyorum
Büyüdükçe büyüyor gözlerin
Ben sana mecburum bilemezsin…”

Ben Sana Mecburum, herkesin bir şekilde duyduğu ya da bir yerde karşısına çıkan bir şiir. Başka bir deyişle herkesin hayatına dokunan bir şiir. Bu şiir, öyle bir şiir ki herkes bu şiirin kahramanı, herkesin sevgisi, aşkı bu üç kelimeye sığıyor… Attila İlhan şiirlerinin en çok bilinenleri aşk temalı olanlardır. Fakat direniş, özgürlük, başkaldırı, hayaller ve birçok farklı şiirlerde sizi bekliyor. Attila İlhan’ın farklı konulardaki şiirleri ve eserlerini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.  

6-) Dokuza Kadar On

Dokuza Kadar On
“Yalnızlık paylaşılmaz..
Paylaşılsa yalnızlık olmaz.”

Cumhuriyet döneminin en ünlü şairlerinden olan Özdemir Asaf, Garip ve İkinci Yeni’yi harmanlayan bir şiir anlayışına sahiptir. Fakat zamanla soyut şiire yönelmiştir. Bu sayede kapalı ve sözcük oyunlarına dayalı şiirler yazan şair; çevre, eşya, anılar, insan, felsefe ve düşünce gibi konuları işler. En bilinen eserleri Dokuza Kadar On kitabında bir arada sunulmaktadır.

7-) Sabahattin Ali Bütün Şiirleri 

Sabahattin Ali Şiirleri
“…Yüzün çiçeklerin en güzelidir
Gözlerin bilinmez bir diyar gibi
Başını göğsüme sakla sevgilim
Güzel saçlarında dolaşsın elim…”

Türk edebiyatının en güçlü kalemlerinden olan Sabahattin Ali, daha çok Kuyucaklı Yusuf, Kürk Mantolu Madonna ve İçimizdeki Şeytan gibi romanlarıyla tanınır. Fakat aslında oldukça iyi bir şairdir. Eğer bugüne kadar Sabahattin Ali’nin bu yönünü keşfetme şansınız olmadıysa Dünya Şiir Günü bunun için harika bir vesile olabilir.

8 -) Soneler / William Shakespeare

Soneler
Hepsini al, sevgilim, ne sevgi varsa bende,
Çoktan senin olmayan ne sevgi sağlarsın ki?
Gerçek der misin ona eline geçirsen de
Sevdiklerimin hepsi sende değil mi sanki?

Dünya edebiyatından önerilerle listemize devam ediyoruz. Tarihin en iyi oyun yazarı olarak bilinen William Shakespeare, yazdığı şiirler ve soneler ile de edebiyata yön veren bir isimdir. Tüm dünyanın aklına kazınan trajik bir aşk hikâyesi olan Romeo ve Juliet’in yazarı Shakespeare, onca zaman farkına rağmen Soneler kitabıyla kalplere dokunmaya devam ediyor.

9-) Edgar Allan Poe Bütün Şiirleri

Edgar Allan Poe Bütün Şiirleri
“…O çocuk ben çocuk, memleketimiz
O deniz ülkesiydi
Sevdalı değil karasevdalıydık
Ben ve Annabel Lee…”

Dünya ve Amerikan edebiyatında önemli bir yere sahip olan Edgar Allan Poe, oldukça geniş kitleleri etkileyen bir isimdir. Romantizm akımının öncüsü olarak da kabul edilen yazar/şair, ruh halini eserlerinde oldukça iyi yansıtır. Bu nedenle şiirle yeni tanışan biri veya şiir tutkunu olmanız fark etmeksizin Edgar Allan Poe Bütün Şiirleri kitabını eminiz ki çok beğeneceksiniz.

10-) Yüz Aşk Sonesi

Dünya Şiir Günü - Yüz Aşk Sonesi
“Sevmiyorum dememden bileceksin sevdiğimi,
Yaşamın iki yüzü olmasından gelir bu,
Söz bir kanattır sessizlikten gelen,
Soğuk değil midir ateşin bir yarısı…”

“Bir Yıldıza Övgü”, “Ayaklarına Dokunurum Gölgede” gibi kitaplarıyla tanıdığımız yazar/ şair Pablo Neruda ile listemizin sonuna geliyoruz. Yüz Aşk Sonesi, “Seni Seviyorum.” demenin en güzel halleri ile sizi mutlu edecek. Böylelikle aşkın en yalın haline tanık olacaksınız.

Dünya Şiir Güne özelinde önerilerde bulunduğumuz yazımız burada sona eriyor. Fakat şiir ve kitaplara dair aradığınız her şeyi ÇiçekSepeti‘nde bulabilirsiniz. İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir