Kültür & SanatFilm

Dünya Sinema Günü Özel: 7 Film Önerisi

Filmler, çok uzun yıllardır hikaye anlatmanın en güzel yoludur. İnsanlığa, doğaya, uzaya, hayvanlara, kısacası her şeye dair seçebileceğiniz hikayeler… Bu hikayeler sizi bazen hüzünlendirir bazense güldürür. Fakat sinema perdesinin büyüsü herkesi her zaman etkisi altına alır. Bu yazımızda sinemaseverler tarafından Dünya Sinema Günü olarak kabul edilen 14 Kasım’a özel sinemanın tarihinden kısaca bahsedeceğiz ve harika film önerilerinde bulunacağız.

Sinema kimileri için bir eğlence aracıyken kimileri için dünyayı değiştirecek bir penceredir. Her ne açıdan bakarsanız bakın sinema aslında insan kusurunun ortaya çıkardığı bir olgudur. Çünkü “ Gözlerimiz kusursuz olsaydı, sinema olmazdı.” Bilimsel olarak sinemanın icadını açıklayan bu söz, insan gözünün yapısından kaynaklanan kusurun sinemayı doğurmasını açıklar. Göze düşen görüntüler retina üzerine düştükten sonra belli bir süre kalır. Bu da saniyede 24 adet durağan resmin peş peşe görünmesine ve bu görüntüler retinadan silinmeden hızla gösterilmesine olanak tanır. Böylece kusursuz bir akış oluşturulabilir. Sonuç olarak sinema, kusurdan doğan eşsiz bir deneyimdir.

Sinemanın Ortaya Çıkışı

Dünya sinema günü - Sinemanın ortaya çıkışı
Sinema birçok kişinin hayatını değiştiren bir sanat dalıdır.

Konumuz Dünya Sinema Günü olduğuna göre sinema tarihinden bahsetmemek olmaz. İlk sinema filmi olarak kabul edilen kısa film, Lumiere Kardeşler tarafından 1895 yılında yayınlanmıştır. Bir Trenin Gara Girişi (Arrival of a Train at La Ciotat) ismindeki film, 48 saniyedir. Hatta filmi ilk kez izleyenlerin tren üzerlerine geliyor düşüncesiyle salondan kaçtıkları bilinmektedir. O günden bu güne sinema oldukça gelişti ve değişti. Artık IMAX, 3D vb. teknolojiler sayesinde filmin içerisindeymiş gibi hikayelere ortak olabiliyoruz. Kısacası başlangıç noktasından oldukça ileride olan sinema, başka dünyaların kapılarını aralamanızı sağlar. Fakat bunu yaparken toplumsal bazı konulara da eğilir.

Ülkemizde ise ilk Türk filmi Fuat Uzkınay’ın Ayestefanos anıtının yıkılmasını konu alan 14 Kasım 1914 tarihli kısa filmidir. Ruslar tarafından inşa edilen anıtın yıkılışının özel bir mesaj vereceği düşünüldüğü için sipariş edilen film, tarihe ilk filmimiz olarak geçmiştir.

2021 Yılı İzlenmesi Gereken Filmler

Dünya Sinema Günü bu sene pazar gününe denk geliyor. Sonbahar atmosferinde bu özel günü evinizde ya da sinema salonlarında film izleyerek geçirebilirsiniz. Bu güne özel “Ne izlesem?” diye düşünüyorsanız, listemize bakmanızı tavsiye ederiz. Ek olarak film keyfini artıracak ürünler için Ev Sinema Sistemleri İle Film Keyfini Bir Üst Seviyeye Çıkarın yazımıza da göz atabilirsiniz.

1-) Dune: Çöl Gezegeni

Imdb: 8.2
RottenTomatoes: %90
Oyuncular: Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Zendaya, Jason Momoa

Frank Herbert’in 1965 yılında yazdığı “Dune” romanının uyarlaması olan film, 2021 yılının belki de en çok beklenen filmiydi. Beklemeye de değdiğini söyleyebiliriz. Yönetmen koltuğunda oturan Denis Villeneuve, sinematografik olarak harika bir iş çıkarmış ve bir çöl hikayesi olan filmi sonunu kadar hissetmenizi sağlamış. Filmin konusundan kısaca bahsetmek gerekirse ailesi çöl gezegeni Arrakis’in kontrolüne sahip olan Paul Atreides’in hikayesini anlatıyor. Asil ailenin “Baharat” adı verilen kaynağı kontrole almak için yetkilendirilmesi ve sonrasında gelişenleri izlemek eminiz ki sizi de oldukça etkileyecektir.

Ufak bir tavsiye: Filmi izledikten sonra veya izlemeden önce Dune serisi hakkında bir ön araştırma yapmanız faydalı olacaktır. Ayrıca sonrasında kitapları okumanız, gelecek filmler için yol haritası oluşturmanızı sağlar.

2-) Nobody

Imdb: 7.4
RottenTomatoes: %94
Oyuncular: Bob Odenkirk, Connie Nielsen, Christopher Lloyd

Breaking Bad ve Better Call Saul dizileriyle gönüllerde taht kuran Bob Odenkirk, bu sefer bambaşka biri olarak karşımızda. Nobody, aksiyon ve suç filmlerini sevenlerin bayılacağı türden bir film. Bu nedenle televizyon karşısına geçin ve patlamış mısır eşliğinde filmin tadını çıkarın. Filmin konusuna gelirsek ailesiyle birlikte banliyöde yaşayan Hutch Mansell’in evine hırsız girer. Yıllardır normal bir hayat süren Hutch, geçmişte bambaşka biridir ve bu olay geçmişin kapılarının aralanmasına neden olur. Hutch, bir daha kimse tarafından hafife alınmayacağından emin olmak için aksiyonu başlatır. Sonuç olarak işler sarpa sarar ve yeni planlar yapma zamanı gelir.

3-) The Mauritanian

Imdb: 7.5
RottenTomatoes: %84
Oyuncular: Tahar Rahim, Jodie Foster, Shailene Woodley

Dram ve gerilim sevenleri böyle alalım… Çünkü sıradaki filmimiz gerçek bir hayat hikayesinden uyarlama. The Mauritanian, 10 yıldır adil bir şekilde yargılanmayı bekleyen Mohamedou Ould Slahi’nin hikayesini anlatıyor. Suçsuz olduğunu yıllarca dile getirmesine rağmen kimsenin inanmadığı Mohamedou, işkenceler ve yargılama sürecinde umudunu kaybeder. Ancak tecrübeli avukat Slahi ile tanışınca umutları yeniden yeşerir.

4-) The White Tiger

Imdb: 7.1
RottenTomatoes: %80
Oyuncular: Adarsh Gourav, Rajkummar Rao, Priyanka Chopra Jonas

Hint sinemasını sevenler için oldukça ilginç bir film var sırada; The Whiter Tiger. Ramin Bahrani tarafından kaleme alınan ve yönetilen film, adaletsizliğe olan isyanı konu alıyor. Balram Halwai, akıllı ve hırslı bir çocuktur. ABD’den yeni dönen Ashok ve Pinky şoförlüğünü yapar. Aile Halwai’ye iyi davranmaz. Bu nedenle kahramanımız yoksulluktan kurtulmak için zekasını kullanmaya karar verir. Tehlikeli ve oldukça aksiyon dolu bu yol, onu başarıya götürecek midir?

5-)  Raya and the Last Dragon 

Imdb: 7.4
RottenTomatoes: %97
Seslendirenler: Kelly Marie Tran, Awkwafina, Gemma Chan

Sırada ailecek izleyebileceğiniz bir animasyon filmi var; Raya and the Last Dragon. Abur cubur, içecek ve battaniyeler hazırsa, harika hafta sonu etkinliği başlasın! Fantastik bir hikayeye sahip filmde, eski yıllarda dünyanın birçok bölgesinde yaşayan ejderhalar bulunmaktadır. Fakat filmin geçtiği zamanda ise ejderhalar yok olmuştur. Sadece Sisu adındaki ejderhanın yaşadığına inanılmaktadır. Genç savaşçı Lumandra, ejderhayı bulmak için büyük bir maceraya çıkar ve başına birçok olay gelir.

6-) Palmer

Imdb: 7.3
RottenTomatoes: %87
Oyuncular: Justin Timberlake, Juno Temple, Ryder Allen

Yeniden başlama hikayelerini seviyorsanız, bu film size göre diyebiliriz. Palmer, üniversite yıllarında oldukça popüler olan Eddie Palmer’ın suça bulaşıp 10 yıl ceza almasıyla başlıyor. Hapis cezasını tamamlayan Eddie, yeni bir hayata başlamak için uğraşırken geçmişi onu takip edecektir. Bu sırada ise annesi tarafından terkedilen bir çocukla tanışacak ve onun sorumluluğunu alacaktır.

7-) Army of Thieves

Imdb: 6.4
RottenTomatoes: %72
Oyuncular: Matthias Schweighöfer, Nathalie Emmanuel, Ruby O. Fee

Zack Snyder imzalı Army of the Dead filminin öncesinde neler yaşandığını anlatan Army of Thieves, sempatik ve yetenekli Dieter’in hikayesine odaklanıyor. Küçük bir kasabada oldukça sıradan bir hayat süren Dieter, kendisine gelen suçlulardan oluşan bir ekibe katılma talebini kabul eder. Oldukça usta bir çilingir olan Dieter, Avrupa’nın farklı yerlerinde bulunan efsanevi kasaları açmak için yola çıkmıştır. Fakat işler farklı ilerler ve macera başlar.

Dünya Sinema Günü’nde izleyebileceğiniz film önerilerimizin burada sonuna geldik. Film izleme keyfini bir üst seviyeye çıkaracak tüm ürünleri ÇiçekSepeti‘nde bulabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir