DÜNYANIN EN KARİZMATİK MEYVESİ: ANANAS


Genelde büyük oranla doğruluğu kanıtlanmış bir genelleme vardır, “çok faydalı olan yiyeceklerin faydaları, lezzetleriyle doğru orantılı olmaz”. Şayet lezzet olarak sizi fazla tatmin etmeyen bir yiyecek tattıysanız bilin ki tahmin bile edemeyeceğiniz kadar çok faydası vardır. Şimdi sizi bu genellemeyi yerle bir eden karizmatik bir meyveyle tanıştıracağız: lezzeti kendine hayran bırakan, kokusu akılları baştan alan, faydaları ise saymakla bitmeyen bu efsane meyveyle tanışmaya hazır mısınız? İşte karşınızda, Ananas!

 

ripe pineapple with fresh green leaves

Tropikal iklim kuşağının karizmatik meyvesi ananas, zorlu koşullara dayanıklı zırhının altında yumuşacık, munis bir meyve saklıyor. Bu yumuşacık meyve, eğer yeterli olgunluğa da eriştiyse tadına doyum olmuyor. Damağınıza yayılıyor, bu efsane tat damağınızdan silinmesin istiyorsunuz. Kokusunu duyduğunuz anda bu meyve ruhunuzu ele geçiriyor, artık her lezzette onu ararken buluyorsunuz kendinizi.  Peki bu kadar mı? Şimdi gelelim saymakla bitmeyen faydalarına:

Diyelim ki, üşüttünüz, boğazınız bademcikleriniz şişti, burnunuz helak oldu. Hemen işin uzmanı ananasa danışıyorsunuz, vücudunuzdaki iltihapların kurumasına, vücutta hastalıktan kaynaklı oluşan ödem ve şişkinliklerin inmesine yardım ediyor, sinüzit ağrıları, bademciklerdeki iltihaplar gibi üst solunum yollarında oluşan hiçbir iltihap ona karşı koyamıyor, akılları baştan alan lezzeti de size moral veriyor, iyileşme süreciniz hızlanıyor.

İçeriğinde bol miktarda bulunan B vitamini (ki bu vitamini gıdalarda bulmak bazen zor olabiliyor) saçlara ve cilde iyi geliyor, dökülmenin azalmasına yardımcı oluyor, cildin de parlamasını ve beslenmesini sağlıyor.

Kan dolaşımını hızlandırdığı için tansiyon ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelebiliyor. Yağ oranını azalttığı ve lifli bir besin olduğu için  zayıflattığı da söylentiler arasında.

Doğada az bulunan manganez, ananasta bol miktarda bulunuyor. Bu da ananası neredeyse rakipsiz bir antioksidan haline getiriyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi de cabası.

Sinir strese iyi geldiğini de belirtiyor uzmanlar, nitekim bu enfes tat insanda ne sinir bırakır ne de stres, haklılar.

Ufak bir uyarıda bulunalım, kendini bu enfes lezzete kaptırıp da durduramayanlar, tükettikleri ananas miktarının normalin üzerinde olması durumunda dudaklarında biraz acıma ve yanma hissine kapıldıklarını söylemişler, her şeyin fazlası zarar elbette.

papatya-ananaslar-ile-akdeniz-gunesi

Bu kadar bahsetmişken, bu dünyalar tatlısı meyveyi en güzel ve en eğlenceli haliyle tüketmek isterseniz, papatya biçiminde bu enfes ananas partisini deneyebilir, lezzetiyle kendinizden geçebilirsiniz, afiyet olsun!


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş