Kültür & SanatGezi

Baktıkça İçinizin Açacak Dünyanın En Güzel Bahçeleri

Güzel bir bahçeye bakmak bile huzur doldurmaz mı insanın içini? Keşke burada yaşam düşüncesi sarar zihinleri. Şimdi göreceğiniz fotoğraflar da tam bu cinsten! Karşınızda dünyanın en güzel ve ünlü bahçeleri!

Bahçeli bir eve geçip, bahçemle ilgileneceğim’ cümlesi hep emekli olunca kurulan hayalleri sıralarken sarf edilir. Herkesin hayalidir çünkü. Şehir hayatında, apartmanlarda ve plazalarda sıkışıp kalmış metropol insanları olarak küçük bahçeli evlere bile özeniriz, evlerinde çiçek yetiştirmeye çalışırken bahçe resimlerine bakmak bile içimizi açar. Sosyal medyada sık sık “Kariyerini bıraktı ve kendini doğaya bıraktı” tarzı paylaşımları özenerek paylaşırız. Kararlarınız ve hayatınız elbette size özel elbette, şimdi içinizi açacak güzel manzaralarla sizi baş başa bırakacağız. 

Fakat bu seferki bahçeler öyle bir iki bahçe malzemesi ve biraz da sevgi ve ilgiyle hazırlanan bahçelerden çok farklı. Bildiğimiz çiçeklerle bezenmiş bildiğimiz bahçelerden değiller. Bu bahçeler, dünyanın en meşhur ve en güzel, gösterişli bahçeleri!

  • Versay Bahçesi, Fransa

Paris’teki Versaille Versailles bahçesi, 14. Louis zamanında André Le Nôtre tarafından tasarlanan bir bahçedir. Versailles, Fransa’da Paris dolaylarında şimdilerde müze olarak kullanılan bir saraydır. 14. Louis tahta çıkar çıkmaz, oturma yeri olarak Versailles’ı seçti ve bütün soyluları Paris’ten uzaklaştırıp orada toplamaya karar vererek bölgenin yeniden düzenlenmesini emretti.

Günümüzde müze olarak halka açılan bu güzel saray, Versailles’ı, Fransa’nın en turistik şehirlerinden biri haline getirir. Wikipedia’da verilen bilgiye göre Versay Sarayı normalden fazla geniş planlanmış. Roma İmparatorluğu’ndan sonra ilk defa bu kadar büyük ölçüler kullanılmıştır. Bunun sebebi ise elbette zenginlik göstergesi ve merkezi krallık yönetimiydi.

Versay Sarayının en önemli özeliklerinden biri de bahçesidir. Versailles sarayının bahçe mimarı, aynı zamanda Vaux sarayının bahçe mimarı olan Le Notre’dur. Bir bayram günü sarayın bahçesindeki fıskiyelerden akan suyun, 600 bin Parislinin bir günlük su tüketimine eşit olduğu bilinmektedir.

Versay Sarayı Bahçesi
Görsel: funmag.org
versay bahçesi
Görsel: reference.com
  • Boboli Bahçeleri, İtalya

İtalya Floransa’da Pitti Sarayı’nın arkasında bulunan Baboli bahçeleri, dünyanın en güzel bahçe düzenlemeleri için iyi bir örnektir. Bahçe, 16 ve 17.yy’a ait meşhur heykel koleksiyonu ve bazı Roma antik eserlerine de ev sahipliği yapar. 16.yy’da ilk ve en bilinen biçimsel İtalyan bahçelerinden biridir. Bahçedeki bitkileri sulamak için, Arno Nehri yakınından bir kanal inşa edilerek komplike bir sulama sistemi yapılmıştır. Boboli Bahçeleri, Toskana büyük dükü Medici’nin eşi Eleonora di Teleodo için tasarlanmıştır. Oldukça gösterişli ve romantik bir sürpriz değil mi?

boboli bahçeleri
Görsel: ViajeroSabio.com
boboli bahçeleri
Görsel: toomuchtuscany.com
  • Rikugien Bahçeleri, Japonya

Rikugien Japonca’da ‘6 şiirli bahçe’ anlamına geliyor. Dünyanın en gelişmiş kentlerinden biri olan Tokyo, aynı zamanda bahçeleriyle de ünlü bir yer. 14 bin çeşit bitki ile dünyanın en zengin florasına sahip olan Japonya’nın başkentinde bu zenginliğin yansımalarına rastlamamak ayıp olurdu doğrusu. Rikugien, Japonların geleneksel çiçek düzenleme sanatının kurallarına göre hazırlanmış bahçeler arasında en güzeli olarak adlandırılıyor. Rikugien’in bahçe düzenlemesi, 88 ünlü şiirden yola çıkılarak yapılmıştır. Tokyo’da görülmeye değer tek yer bahçeler değil elbette. Ancak bahçeleri görmeden bu şehirden ayrılmamalısınız.

rikugien bahçesi
Görsel: snapjapan.com
rikugien bahçeleri
Görsel: ambassadors-japan.com

Kendi bahçenizi balkonunuzda yaratmak için Balkon Bahçeciliği ile ilgili detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

  • Huntington Kaktüs Bahçesi, Amerika

Kaktüs çiçeğini hor görenleri utandıracak, capcanlı renkli kaktüs çiçekleri ile dolu bu bahçe, en güzel bahçe tasarımları arasında yerini alıyor. Rivayete göre; San Marino, California’da yer alan Huntington Kaktüs Bahçesi’ndeki en genç kaktüs 100 yaşındaymış. Kaktüs meraklıları için belki de yüzlerce kaktüs çeşidinin yer aldığı bu açık hava müzesi büyüleyici olmalı. Gidenlerin de bu yönde yorumları mevcut. Ne dersiniz u yazın tatil rotasını yeniden düzenlemeye değer görünüyor?

Huntington kaktüs bahçesi
Görsel: commons.wikimedia.org
dünyanın en güzel bahçeleri
Görsel: nyka.livejournal.com
  • Golshan Bahçesi, İran

Nam-ı diğer Afif Abad Bahçesi, Şiraz’da yer alıyor. Şiraz’ın en eski bahçelerinden biri olan Afif Abad Bahçesi, 1962’de ordu tarafından restore edilip, silah müzesi ve eski kraliyet konağı olarak sergileniyor. Büyük aşklar şehri Şiraz’da zamanında Ghavami ailesine ait olan ev ve Afif Abad bahçeleri denilen büyüleyici bahçe, İran’a gidince ‘mutlaka görülmeli’ listesinde olanlardan. 1863 yılında inşa edildiği bilinen bu eser, günümüze kadar uzanan benzersiz bir güzellik.

Afif Abad Bahçesi
Görsel: Anonim
afif abad garden
Görsel: 500px.com
  • Villa Lante Garden, İtalya

Villa Lante, Floransa ve Roma’daki Rönesans villalarından biri. Rönesans Bahçeleri tepenin en hakim noktalarına tesis edilirmiş. Bina ile bahçe gerek ölçü gerek mimari yönden tam bir ahenk içinde olurmuş.

Villa Lante bahçeleri şelaleler ve çeşmeler ile oluşturulmuş. Villanın giriş kısmında Pegasus ve Müzlerin heykellerinin olduğu bir çeşme karşılıyor. Villayı ve bahçeyi kaplıyan duvarlara sahip olan çeşmenin ortasında bulunan Pegasus, suyu bulutlara doğru, havaya fışkırtıyor. Dergipark.gov.tr’nin Rönesans Bahçeleri ve Su kullanımı ile ilgili bir metninde Mousalar’ın kutsal ormanından uzak olmayan Helikon dağında yaşayan Pegasus adlı bir atı var. Bu hepimizin bildiği üzere kanatları olan bir at. Pegasus bir gün bir kayaya çifte atıyor ve ve ayağının vurduğu yerden bir pınar fışkırıyor. Bu bahçede de bu olaya bir gönderme yapıldığı düşünülüyor.

villa lante bagnaia
Görsel: minorsights.com
villa lante
Görsel: artinvistaguideviterbo.com
  • Garden of Cosmic Speculation – Kozmik spekülasyonun bahçesi, İskoçya

Dünyaca ünlü mimarlık kuramcısı Charles Jencks ve eşi Maggie Keswick’in tarafından 2003 yılında özel olarak tasarlanan, alışılmışın dışında, büyüleyici bir bahçe. Bahçe, bilim ve matematikten esinlenilerek tasarlanmış. 30 dönümlük bir arazide yer alan devasa bahçe, her bir bölmesinde evrene dair teorilerin yansımalarını yansıtıyor. 

Garden of Cosmic Speculation
Görsel: charlesjencks.com
Garden of Cosmic Speculation
Görsel: imgur.com

Bu güzel bahçelere bakıp birkaç dakika sonra yine işinize dönecek olabilirsiniz. Üzülmeyin. İsterseniz ofis masanızı da bir bahçeye çevirebilirsiniz. Nasıl mı? Ofiste Masaüstü Bahçe Tasarımı Nasıl Yapılır? yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir