Trend

Duyarlı Pazarlama Hareketi

ÇiçekSepeti’nin, özel günlerin herkes tarafından mutlulukla kutlanmadığının farkındalığıyla başlattığı ve Anneler Günü, Babalar Günü gibi özel günlerde, e-posta, kısa mesaj ve bildirim hizmetlerinden yararlanıp yararlanmama kararını müşterilerinin tercihine bıraktığı Duyarlı Pazarlama Hareketi, karşılıklı iletişimin önemini bir kez daha vurguluyor.

ÇiçekSepeti.com, tüm markaları Duyarlı Pazarlama Hareketi’ne katılmaya davet ediyor.

Gelenekselden dijtale geçiş sürecinde dijital iletişimin artmasıyla birlikte pazarlamanın önemi farklı bir boyuta ulaştı. Sosyal medyanın artık iletişimin ayrılmaz bir parçası olması, sosyal ticaret, lokasyon bazlı pazarlama gibi kavramlar bizi Pazarlama 4.0’la tanıştırdı. Artık her şeyin merkezinde insan duyuları var. Duyarlı Pazarlama Hareketi de tam olarak buradan hareketle ortaya çıkan bir oluşum.

Duyarlı Pazarlama Hareketi Tanımı Nedir?

Gözlerinizi kapatın ve bir Anneler Günü ya da Babalar Günü öncesini hayal edin. Bilgisayarınızda, telefonunuzda sürekli karşınıza çıkan hatırlatma mesajları, bu özel günü kutlamanız için sizi yönlendiren bildirimler etrafınızı sarıyor. Fakat bu günler, belki de sizin mutlulukla hatırlayamadığınız, sevinçle kutlayamadığınız, pek çoğumuz farkına bile varamasak da aslında sizi heyecanlandırmak yerine içten içe üzen bir durumu ortaya çıkarıyor.

ÇiçekSepeti, yüksek rekabetle birlikte, sayısı giderek artış gösteren reklam içerikli hatırlatmaların yarattığı olumsuz etkiyi kırmak adına, iletişim tercihlerini belirleme kararını müşterilerine bıraktığı bu projesini “Duyarlı Pazarlama Hareketi” olarak tanımlıyor.

Müşteri odaklı pazarlama anlayışı ile hayata geçirilen Duyarlı Pazarlama Hareketi kapsamında, Anneler Günü ve Babalar Günü özelinde e-posta, kısa mesaj ve bildirim hizmetlerinden yararlanıp yararlanmama tercihleri bu sayfada yer alan formu dolduran tüm ÇiçekSepeti müşterileri tarafından yapılabiliyor.

Duyarlı Pazarlamanın Amacı

Mutluluğu dünyanın her yerine taşıma vizyonuyla hareket eden ÇiçekSepeti, Türkiye’de ve aynı zamanda Lolaflora markasıyla başta Meksika olmak üzere birçok ülkede faaliyetlerini sürdürüyor.

Bulunduğu tüm ülkelerde etik pazarlama anlayışı ile hareket eden ÇiçekSepeti, Duyarlı Pazarlama Hareketi’ni “Mindful Marketing Movement” adı altında diğer ülkelere de taşıyor.

Dünyanın her yerinde, annesini, babasını ya da çocuklarını kaybetmiş kişilerin hassasiyetlerini dikkate alarak, etik pazarlama anlayışı ile yola çıkan ÇiçekSepeti, duyarlı pazarlamanın özelliklerini birebir uyguladığı diğer tüm ülkelerdeki markaları da aynı şekilde bu harekete katılmaya çağırarak farkındalığı artırmayı amaçlıyor.

ÇiçekSepeti , Duyarlı Pazarlama Hareketi’ne katılan tüm markalara sitesinde yer alan ilgili sayfada yer vermeyi planlıyor.

Pazarlamanın Gelişim Süreci

Sanayi devrimi ile başlayan ve ürün odaklı olan pazarlama süreci, bilgisayar ve internet çağı ile birlikte yeni pazarlama trendleri doğurmuş ve pazarlamanın odağını insana kaydırarak, markaları, tüketicilerin sadece ihtiyaç ve isteklerine değil; hayat standardı, duygular gibi diğer beklentilerini de göz önünde bulundurmaya özen gösterir hale getirmiştir.

Çağımız artık kişilerin ya da markaların çağı değil; toplulukların çağıdır. Güncel pazarlama yaklaşımları ile her şeyin merkezinde duyuların olduğu iletişimler yapılmaktadır.

ÇiçekSepeti markası da müşterilerinden gelen geri bildirimlere karşı kayıtsız kalmayarak müşterilerinin duygularını esas almış ve küçük dokunuşlarla büyük farklar yaratmayı amaçladığı Duyarlı Pazarlama Hareketi ile pazarlama sürecine yeni bir anlam kazandırmıştır.

ÇiçekSepeti’nin Müşteri İlişkilerine Verdiği Önem

ÇiçekSepeti’nin, bugün kendi alanında dünyanın en çok ziyaret edilen internet sitesi olmasındaki en büyük etkenlerden biri hiç kuşkusuz müşteri ilişkilerine verdiği önemdir.

Online müşteri ilişkileri yönetimi ile ihtiyaç duyulan her an müşterilerinin sesine kulak veren ÇiçekSepeti.com, mutluluğu dünyanın her yerine taşıma hedefiyle çalışan ve bu sorumluluğun bilinciyle hareket eden ekibi sayesinde Duyarlı Pazarlama Hareketi gibi pek çok yeniliği hayata geçirmenin heyecanıyla hizmet vermektedir.

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çok duyarlı bir harekete öncülük etmiş Ciceksepeti. Kutluyorum. Başka markaların da örnek almasını dilerim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir