TeknolojiTeknolojik Ürünler

Ekran Kartı Hakkında Merak Edilen Her Şey

Bilgisayarlar, günlük hayatın artık ayrılmaz birer parçası haline geldi. İş yerlerinde, evlerde, kafelerde veya sportif aktiviteleri takip ederken kısacası her yerde bilgisayarları görebilirsiniz. Tabii bilgisayarlar her yerde olunca ister istemez bazı yeni tabirlere de alışılmaya başlandı. Bu tabirlerin en başında da ekran kartı geliyor. Bilgisayar dünyasında sıklıkla duyduğunuz donanımlardan biri olan ekran kartı hakkında merak edilen her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Ekran kartı ile ilgili kafalarda yer alan tüm soruları cevaplamadan önce ekran kartının ne olduğunu tam olarak anlatmak gerekir. Basit bir anlatımla ekran kartı, bilgisayarda yer alan program ve oyunları ekrana doğru bir şekilde yansıtmayı sağlayan bölümdür. Daha teknik bir şekilde detaylara girersek kendi içerisinde grafik işlemci birimi (GPU) ile belleği bulunan, video kodlama ve çözme becerisine sahip olan ve de hesaplama gücü bakımından üstün bir donanımdır. Şimdi gelin en çok merak edilen sorular eşliğinde ekran kartı hakkında her şeye yakından bakalım.  

Ekran Kartı Modelleri

Ekran kartı modelleri
Ekran kartı hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Öncelikle ekran kartlarını iki ana grupta inceleyebiliriz; dahili ekran kartı ve harici ekran kartı.

Dahili ekran kartı: Grafik işlemci birimi anakart ve işlemci gibi birimlerde yer alan, bellek ihtiyacını ise RAM üzerinden kullanan entegre grafik çözümlü modellere dahili ekran kartı denir. Bu ekran kartları az enerji tüketmesi istenen laptop modelleri ile tablet bilgisayarlarda daha çok kullanılır. Performans bakımından harici ekran kartından daha güçsüz olsa da gelişen teknoloji sayesinde yüksek çözünürlük ve grafik detayı sunabilir. Yani oyun oynamak, 4K video izlemek veya gündelik işlemler için yeterli performans sunar.

Harici ekran kartı: Grafik işlemci birimi, bellek, kart üzerinde devre bileşenleri ve soğutma çözümleri bulunan ekran kartları, harici ekran kartı olarak sınıflandırılır. Grafik işlemci bakımından düşük bilgisayarlara özel bir bağlantı sistemiyle bağlanabilen bu kartlar, bilgisayarların grafik performansını üst seviyeye çıkarır.

Ekran Kartı Hakkında En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

Ekran kartı modellerinin iki ana gruba ayrıldığını anlattık. Şimdi en çok merak edilen soruları cevaplayalım.

  • Bilgisayar ekran kartına nasıl bakarım?

Bilgisayar içerisinde takılı olan veya anakart içerisine gömülmüş ekran kartına bakmanın en basit yöntemini anlatalım. Windows görev yöneticisi üzerinden “Performans” sekmesini açın. Çıkan ekrandan sistemdeki ekran kartları ve grafik işlemcileri görüntüleyebilirsiniz.

  • Ekran kartı yanarsa ne olur?

Ekran kartları; anakart, monitör, bellek ve mikroişlemci birimlerini kullanan bir donanımdır. Yanması durumunda bir uzmandan destek almanız gerekir. Tamir edilebiliyorsa tamir edilmelidir. Eğer tamir mümkün değilse değiştirilmelidir. Yanan kart, monitöre görüntü yansıtamaz. Bunun yanı sıra anakarta ve mikroişlemcilere zarar verme ihtimali vardır.

  • Ekran kartı belleği nedir, ne işe yarar?

Ekran kartlarının belirli bellek kapasiteleri vardır. Bu kapasite alanı, grafiklerin kesintisiz ve canlı bir şekilde ekrana yansımasını sağlar. Ekran kartı belleğinin bilgisayar içerisinde bulunan Video RAM (Görüntü Belleği) ile uyumlu olması gerekir. Üstün performans ve grafik detayı için Video RAM belleğinin ve ekran kartı belleğinin yüksek olması gerekir.

  • Ekran kartı seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Seçim yapmadan önce mevcut bilgisayarınızın donanımsal özelliklerini bilmeniz gerekir. İşlemci ile grafik kartı uyumlu olmalıdır. Bunun dışında ekran kartını neden istediğinizi ve ne amaçla kullanacağınızı belirlemeniz gerekir. Eğer grafik çizimler ve grafik işleri ile uğraşacaksanız yüksek seviyeli bir ekran kartı tercih etmelisiniz. Oyun tutkunları için ise yüksek bellek kapasitesi ve veri yolu genişliği oldukça önemlidir. Kısaca Bit olarak bilinen bellek veri yolu genişliği, her bir aktarımın hızını gösterir. Bant genişliği ne kadar iyi olursa görüntü o kadar akıcı olacaktır.

Ayrıca ekran kartının yeni nesil olması ve bulundurduğu soğutma teknolojisi oldukça önemlidir. Gelişen teknolojiyle birlikte grafik kaliteleri günden güne artacağı için en güncel ve yeni nesil ekran kartlarını tercih etmek gerekir. Soğutma sistemi ise uzun süreli performans gerektiren kullanımlar sırasında ekran kartının ısısını dengeler ve yanmaya karşı korunmasını sağlar. Bu nedenle iyi bir soğutma sistemi gereklidir.

Ekran Kartı Önerileri

Ekran kartı ile ilgili merak edilen tüm soruları yanıtladığımıza göre sıra geldi tavsiyelerimize… Listemizde öncelikle fiyat/performans olarak daha uygun olan modeller, sonrasında ise daha yüksek performans sunan modeller yer almaktadır.

1-) Afox AMD Radeon HD5450

Afox AMD Radeon HD5450 1 GB ekran kartı
Afox AMD Radeon HD5450, fiyat/performans olarak oldukça başarılı bir üründür.

Listemizin ilk sırasında uygun fiyatıyla öne çıkan Afox AMD Radeon HD5450 ekran kartı var. Ekran kartından çok büyük beklentileriniz yoksa fiyat olarak sizi oldukça tatmin edecek olan Afox AMD, 1 GB bellek ve 1000 MHz okuma hızına sahiptir. 64 Bit bellek veri yolu genişliği sayesinde temel işlevleri rahatlıkla yerine getirir.

2-) Asus GT1030

Asus GT1030 ekran kartı
Asus GT1030 ile bilgisayarda oyun keyfi kesintisiz devam eder.

Oldukça başarılı bir model olan Asus GT1030, oyun deneyimi için tasarlanmıştır. OC modunda 1531 MHz hızlandırılmış saat frekansı sunar. Çift bilyeli rulmanlı fan sayesinde 2 kat daha uzun ömür ve soğutma verimine sahiptir. Oyun içi arayüzden tek tuşla yayın veya kayıt alabilir, oyun içi ekran üzeri notları ve video editör özelliklerini oyun yayın deneyiminizi geliştirmek için kullanabilirsiniz.

3-) Elsa AMD Radeon RX 550

Elsa AMD Radeon RX 550 ekran kartı
Elsa AMD Radeon RX 550 ile film, oyun ve genel kullanım deneyiminizi ikiyle çarpın.

Oyun oynarken veya film izlerken görüntünün daha iyi olması için ekran kartı performansı gerekir. Elsa Phantom Amd Radeon Rx 550, uygun fiyat ve yüksek performansı bir araya getirmektedir. 4 GB bellek sunan model, 128 Bit bellek veri yolu genişliğine sahiptir. Bu sayede Full HD görüntü ve oyun kalitesi sunar.

4-) Sapphıre Rx 580

 Sapphıre Rx 580 ekran kartı
RX580, orta seviye bir ekran kartının çok ötesinde bir performans sunar.

AMD’nin orta-üst fiyatlı ürünleri arasında yer alan RX580, performans olarak oldukça başarılı bir karttır. Oyun oynamak veya grafik işleri yapmak için gerekli altyapıyı rahatlıkla sunar. 259 Bit veri yolu genişliği, 1300 MHz çekirdek hızı, 2000 MHz bellek hızı sunar. Ayrıca 8 GB bellek sayesinde ne isterseniz rahatlıkla yapabilirsiniz.

5-) Palit NVIDIA GeForce RTX 2060

Palit NVIDIA GeForce RTX 2060 ekran kartı
Palit NVIDIA GeForce RTX 2060 ile oyunun keyfini sonuna kadar çıkarın.

Listemizde yer alan yine orta-üst seviye denilebilecek Palit NVIDIA GeForce RTX 2060, 192 Bit değerine sahiptir. Günümüzün en yeni oyunlarında inanılmaz performans sağlayan NVIDIA Turing ™ mimarisi tarafından desteklenen kart, oyun severler için biçilmiş kaftan desek yeridir.

6-) GIGABYTE Radeon RX 6800 XT

GIGABYTE Radeon RX 6800 XT
Kusursuz performans, kusursuz soğutma sistemi; Radeon RX 6800.

Radeon RX 6800, performans olarak oldukça başarılı olmanın yanı sıra soğutma sistemindeki başarısıyla da ön plana çıkar. GDDR6 bellek tipinde olan ürün, 256 bit değeriyle veri yansıtma konusunda üstün performans sunmaktadır. WINDFORCE 3X soğutma sistemi, birlikte yüksek verimli ısı dağılımı sağlayan 3 x 80mm benzersiz kanatlı fanlar, rakiplerine göre oldukça başarılıdır. Ayrıca 16 GB bellek ve 2045 MHz çekirdek hızı, istediğiniz oyunu oynama imkanı verir.

7-) Palit RTX 3080 GamingPro OC

Palit RTX 3080 GamingPro OC
En üst düzey oyuncuların tercihi; Palit RTX 3080 GamingPro OC.

Oyun veya grafik performansı gerektiren uygulamalar için tasarlanan Palit GeForce RTX ™ 3080, çarpıcı görseller sunar. İnanılmaz hızlı kareler için ekran kartı; gelişmiş RT çekirdekleri ve Tensor çekirdekleri, yeni akış çoklu işlemcileri ve süper hızlı G6X bellek ile üretilmiştir. Ekran kartı, üçlü A Pres Döküm Plaka Kiti ve Gelişmiş TurboFan 3.0 ile donatılmıştır. Bu özellikler soğutma bakımından da en iyiler arasında olmasını sağlar. NVIDIA Reflex sayesinde en düşük gecikme ve en iyi tepki sunmaktadır. Ayrıca GeForce RTX ™ 30 Serisi GPU’lar ve NVIDIA® G-SYNC® oyun monitörleri tarafından desteklenmektedir.

8 -) MSI RTX3070Ti 8GB SUPRIM X GDDR6X 

MSI RTX3070Ti 8GB SUPRIM X GDDR6X
Oyunu nasıl istersen öyle değiştir; MSI RTX3070Ti.

MSI RTX3070Ti, yıllar boyu süren tecrübenin en üst düzeyde sunulmasıdır. Baskı devre ve soğutma mühendisliği sonunda ortaya çıkan bu yepyeni ürün; performans ve yetenekler açısından zirve noktada yer alır. 2. nesil Ray Tracing çekirdekleri ve 3. nesil Tensor çekirdeklerini bir arada sunarken en iyi oyun deneyimini hissetmenizi sağlar. Soğutma sistemleri bakımından kusursuz işleyen bir sisteme sahiptir. Ayrıca NVIDIA DLSS, FPS değerlerini görüntü kalitesinden ödün vermeden artırmak için GeForce RTX üzerindeki adanmış yapay zeka işlemcisini kullanmaktadır.

Ekran kartı başta olmak üzere tüm bilgisayar donanımlarını ÇiçekSepeti‘nde bulabilirsiniz. Hemen web sayfası veya mobil uygulamayı ziyaret edin, fırsatları kaçırmayın!

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir