Kişisel Bakım İpuçlarıModa & GüzellikTrend

Kış Aylarının Sorunu: El Kuruluğu Nasıl Geçer?

Özellikle soğuk kış günlerinde ellerinizde kurumalar ve çatlamalar olması mümkündür. Ayrıca tabii ki yazın sıcağında da ellerinizde çatlarlar oluşması yine mümkündür. Peki, el kuruluğuna ne iyi gelir? Ellerinizin bakımı nasıl olmalı? Bakım rutini nasıl olur? İşte el kuruluğu ve bakımı ile ilgili tüm soruların cevabı, yazımızda sizi bekliyor!

Ellerinizi sık sık yıkıyorsanız, çok fazla dezenfektan kullanıyorsanız ya da cildiniz çok hassassa ellerinizde kurumalar olması oldukça mümkün. Ama bu durumun önüne geçmek ve ellerinize en iyi bakımı yapmak da aslında çok kolay! El bakımında kullanmanız gereken ürünler, el bakımı tavsiyeleri ve çok daha fazlası, yazımızda sizi bekliyor!

El Kuruluğu Neden Olur?

El kuruluğu neden olur
Ellerinizdeki Kuruluk için Yapabileceğiniz Bakımlar

Ellerin bakımından bahsetmeden önce el kurulupu neden olur, biraz ondan bahsedelim. Çünkü sorunları çözerken sorunların kaynağına inmek, sorunları daha iyi çözmemizi sağlar!

El kuruluğunun farklı sebeplerden oluşması mümkündür. Mesela soğuk kış günlerinde özellikle rüzgarın etkisiyle ellerde yıpranmalar meydana gelir. Ayrıca dudaklarda ya da ciltte de yine yıpranmalar oluşması mümkündür. Yine soğuk havalarda sıcak su ile aşırı temas, elleri kurutur. Sıcak su ile temas eden ellerde nem azalıyor. Ciltteki nem azalınca da ellerde kuruluk oluşmaya başlıyor.

Kış aylarında ellerde oluşan kuruluğun bir diğer sebebi ise ellerin nemsiz kalması. Eller, iyi bir bakıma ihtiyaç duyuyor. Nemlendirici kremler kullanmadığınızda ise çatlaklar, yanmalar, kaşınmalar olabiliyor.

El kuruluğunun farklı sebeplerden de oluşması mümkündür. Mesela elde çok fazla bulaşık yıkıyorsanız ya da çok fazla dezenfektan kullanıyorsanız yine ellerinizde kuruma oluşması mümkündür. Bu noktada da yine nemlendirici kremler kurtarıcıdır.

El kuruluğunun sebeplerini kısaca bu şekilde anlatabiliriz. Peki el kuruluğu için çözüm nedir diyorsanız yazımızı okumaya devam edin!

El Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

El kuruluğunun iyileşmesi için yapmanız gereken çok basit bakımlar var. Temel olarak ellerinizi yeterince nemlendirmek ve bunu düzenli olarak uygulamak yeterli. Ama detaylarda tabii ki elleriniz için yapabileceğiniz güzellikler daha fazla!

El bakımı, bir kere yapıp bir daha sadece sorun yaşadığınızda yapacağınız bir bakım değildir. Ellerinize bakım yaparken bir rutin oluşturmanız önemlidir. Bu rutin sayesinde ellerinizin her zaman daha iyi görünmesini sağlayabilirsiniz. Mesela günlük olarak nemlendirici kullanarak ya da haftalık olarak el maskesi yaparak ellerinizi nemlendirebilirsiniz.

Ellerinizin bakımını ve korumasını dört aşamada tamamlayabilirsiniz:

  • Temizle: İlk aşamada temizlik var. Nasıl cilt bakımı yapmadan önce cildinizi temizliyorsanız el bakımı yapmadan önce de ellerinizi temizlemeniz gerekiyor. Bunun için de yumuşak, hafif ve etkili bir temizleyici kullanabilirsiniz. Ellerinizin temizliği ayrıca hijyeniniz açısından da önemlidir.
  • Nemlendir: İkinci adımda tabii ki nemlendirme var! Nemlendirme, elleriniz için en önemli nokta. Yaz kış demeden ellerinizi her zaman nemlendirerek cildinize yatırım yapabilirsiniz. Eğer ellerinizde soyulmalar varsa önce hafif bir peeling uygulaması yaparak cildinizi ölü deriden arındırabilirsiniz. Daha sonra cildinizin kurumasını engelleyecek olan nemlendirici kremi uygulayabilirsiniz. Ayrıca isterseniz nemlendirici krem ile ellerinize hafif hafif masaj da yapabilirsiniz.
El kuruluğuna ne iyi gelir
El Kuruluğu için Uygulayabileceğiniz Rutin
  • Gece Bakımı Yap: Gece rutini de eller için oldukça önemlidir. Ellerinizi kullanmadığınız uyku anı, ellerinizi nemlendirmek için oldukça iyi bir an diyebiliriz. Bu yüzden ellerinize nemlendirici krem sürüp pamuklu bir eldiven takarak etkili bir nemlendirme yapabilirsiniz. Sabah uyandığınızda pamuk gibi ellerinizi gördüğünüzde şaşıracağınıza da eminiz! Bu bakımı her gece yapmak yerine haftada bir ya da ihtiyaç duyduğunuzu hissettiğinizde yapabilirsiniz.
  • Eldiven Kullan: Özellikle kış mevsiminde dışarı çıkarken eldiven kullanmak, soğuklara karşı ellerinizi korumanızı sağlar. Bu yüzden ellerinizin kurumasını engellemek için eldivenleri ellerinizden eksik etmemeniz gerekir.

Ellerinizin daha sağlıklı olması ve bakımlı görünmesi için bu rutini uygulayıp sonuçlarını gözlemleyebilirsiniz.

Elleriniz için Bakım Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

El kuruluğu için bakım önerileri
Elleriniz Bakımsız Kalmasın!

Ellerinize en güzel bakımları yaptıktan sonra da dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var. Bu detaylar, ellerinizin her zaman iyi kalması için önemli. Günlük olarak ellerinizin bakımını yapıp ellerinizi nemlendirirseniz daha sonra elleriniz için derinlemesine bakım yapmanız gerekemer. Bu yüzden şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Dezenfektan Kullanımına Dikkat Edin: Dezenfektan, koronavirüs ile hayatımıza giren ürünlerden biri oldu. Ellerinizdeki kirlerden arınmak için sık sık dezenfektan kullanıyorsanız, biraz dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü dezenfektan, ellerinizin kurumasına sebep oluyor. Bu yüzden dezenfektan kullandıktan sonra ellerinize nemlendirici de sürmenizde fayda var.
  • Ellerinizi Yıkarken Dikkatli Olun: Ellerinizi çok sık yıkıyorsanız ellerinizde kuruma olması mümkündür. Tabii ki ellerinizi yıkamanız gerekiyor olabilir. Ama ellerinizi yıkarken sabuna ve suya dikkat edebilirsiniz. Ph derecesi düşük olan bir sabun ve daha soğuk su kullanarak ellerinizi yıkayabilirsiniz. Ayrıca ellerinizi çok fazla ovuşturmaktan da uzak durabilirsiniz.
  • Dışarı Çıkarken Ekstra Bakım: Ellerinizin evdeki ihtiyaçları ile dışarıdaki ihtiyaçları aynı değildir. Gün içinde tahriş olmalara karşı ellerinizi evden çıkmadan önce nemlendirebilirsiniz. Böylece tahriş olma eğilimindeki ellere destek sağlayabilirsiniz.

Çiçeksepeti’nde birbirinden iyi ve size iyi gelecek el bakım kremlerini, maskeleri ve bakım ürünlerini bulabilirsiniz. İhtiyacınız olan ne varsa Çiçeksepeti’nde sizi bekliyor!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir