TrendTeknolojiTeknolojik Ürünler

Elektrikli Düdüklü Tencere Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yemek hazırlamak birçok kişi için oldukça eğlenceli bir aktivite olsa da bazen zaman tasarrufu yapmak gerekir. Bunun için kullandığınız ekipmanların hızlı ve güvenilir olması oldukça önemlidir. Bakliyatlardan etlere, sebzelerden yemişlere kadar her şeyi hızlı ve güvenli şekilde pişirmek için elektrikli düdüklü tencere kullanabilirsiniz. Son yıllarda kullanımı iyiden iyiye artan elektrikli düdüklü tencere hakkında merak edilen her şey bu yazımızda!

Mutfakta zaman kazanmak her şeyden önemlidir. Kısa sürede oldukça lezzetli ve güzel yemekler hazırlamanın yolu elektrikli düdüklü tencere, kullanımı da kolay bir üründür. Pişmesi zor görünen kuru fasulye, nohut gibi bakliyatları kısa sürede hem de lezzetli şekilde pişirebilirsiniz. Ayrıca güvenli olması sayesinde düdüklü tencere kullanmaya korkanlar içinde oldukça doğru bir seçimdir.

Elektrikli Düdüklü Tencere Nasıl Çalışır?

Elektrikli düdüklü tencere
Kullanışlı ve oldukça pratik bir mutfak gereci; elektrikli düdüklü tencere.
Görsel kaynak: lifesavvy.com

Düdüklü tencere, birçok kişinin mutfakta kullanmaktan çekindiği bir üründür. Çünkü yüksek basınçla çalışması nedeniyle bazı riskler taşır. Elektrikli düdüklü tencere ise buharı içinde hapseder. Hapsedilen basınç ve içerideki sıvının kaynama noktasını artırarak çalışır. Bu sayede geleneksel tencerelere göre daha sıcak ve daha hızlı bir şekilde yemek pişirmenizi sağlar. Ayrıca buharın hapsedilmesi, yiyeceğin nemli ve lezzetli kalmasına yardımcı olur. Sağlıklı ve güvenli bir şekilde dilediğiniz yemeği kısa sürede pişirebilirsiniz.

Elektrikli Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte mutfak gereçleri de günümüzde akıllı fonksiyonlarla donatılmaya başlanmıştır. Elektrikli düdüklü tencere, oldukça işlevsel ve rahat kullanılan bir üründür. Kullanım olarak normal düdüklü tencere ile benzer özelliklere sahip olsa da bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

  • Öncelikle tencerenin lastik, kilit ve kapak gibi fonksiyonlarının tam olarak çalıştığından emin olun. Kapağın etrafında bulunan lastik ve kilit için gerekli kontrolleri yaptıktan sonra pişirme sürecine geçebilirsiniz. Pişirme süreci farklı markalar arasında değişiklik gösterse de genel hatlar aynıdır.
  • Pişirme süresi, hazırlanacak yemeğe göre farklılık gösterir. Öncelikle tencereyi ağzına kadar doldurmadan bir miktar su ekleyerek çalıştırın. Yemeğin pişmesini sağlayan buhar için yeteri kadar alan kaldığından emin olmanız önemlidir.
  • Et yemekleri için 1/3, kuru fasulye, nohut gibi bakliyatlar için ise ½ oranında boşluk bırakabilirsiniz .Dondurulmuş gıdalarda kullanım için ise ürünü çözüldükten sonra pişirme işlemini başlatmanız gerekir.
  • Yemeğin pişme süresini dijital ekran üzerinden ayarladıktan sonra pişme işlemi bitince tencere uyarı işareti verecektir. Bu işaret sonrasında tencereyi en az 10 dakika kadar daha bekletin.
  • Sonrasında düdüklü tencerenin basıncını tahliye etmek için düğmesine basın ve basıncı tahliye edin. Tüm bu adımlar sonrasında güvenlik kilidini açarak kapağı kaldırabilirsiniz.

Elektrikli Düdüklü Tencere Kullanmanın Avantajları

Yemek pişirme cihazı
Elektrikli düdüklü tencere, yemek pişirme keyfini bir üst seviyeye çıkarır.
Görsel kaynak: thewirecutter.com
  • Kullanışlı mutfak gereçleri zamandan tasarruf etmeniz için tasarlanan ürünlerdir. Düdüklü tencere, diğer pişirme yöntemlerine göre pişirme süresini %70’e varan oranda azaltabilir. Ayrıca bu size hemen hemen aynı oranda enerji tasarrufu da sağlar.
  • Buharla pişirme yöntemini kullanan düdüklü tencere, daha az suya ihtiyaç duyarak yemek pişirmenizi sağlar. Böylece yiyeceklerin besin değerleri korunur. Daha zengin vitamin ve mineral içeren yemeklerle sağlıklı beslenme rutininizi oluşturabilirsiniz.
  • Çalışma prensibi olarak buharı içinde tutan tencere, mutfağın daha az etkilenmesine ve ısınmasına vesile olur. Bu sayede mutfak dolabı başta olmak üzere tüm alan yemek pişirmenin ortaya çıkardığı etkiden en az şekilde hasar alır.
  • Buhar gıdayı çevrelediğinden oksitleme olmaz. Özellikle brokoli, kuşkonmaz gibi parlak yeşil renkli yiyeceklerin fitokimyasallarını korur. Böylece orijinal lezzetinde tüketebilirsiniz.
  • Tamamen kapalı olan pişirme mekanizması sayesinde mutfakta buhar ve koku yapmaz. Bu sayede istediğiniz yemeği kokusuz ve lezzetli bir şekilde kısa sürede pişirebilirsiniz.

Mutfaktaki yaşamı kolaylaştıran mutfak gereçleri ve diğer tüm Ev & Yaşam ürünlerini uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti’nden sipariş edebilirsiniz. Hemen mobil uygulama veya web sayfasını ziyaret edin, fırsatları kaçırmayın!

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir