Anne & BebekBebek Sağlığı

Emzik Nasıl Temizlenir?

Bebekler, belli bir yaşa gelinceye kadar kullandığı bazı ürünler vardır. Emzikler de bunlardan biridir. Bebeklerin uykuya dalmasına yardım eden, emme refleksini geliştiren, ağız bölgesinin gelişimine yardımcı olan emzikleri bebekler genellikle çok sever. Ama emzikler, çok sık düşmeleri ile de bilinir. Bu yüzden emzik temizliği, önemli bir konudur. Siz de emzik nasıl temizlenir sorusunun cevabını arıyorsanız blog yazımıza göz atabilirsiniz!

Bebekler için en önemli konulardan biri, hijyendir. Bebeğinizin sağlığı için onun kullandığı ürünleri sık sık temizleyip steril etmeniz gerekir. Biberonlar, emzikler gibi bebeğin sık sık ağzına değen ürünlerde ise daha kontrollü olmanız, bebeğiniz için bu ürünlerin temiz olduğundan emin olmanız önemli. Bebeklerin ünlük olarak sık sık kullandığı emzikler, sık sık yere düşmesi mümkün olan ürünlerdir. Bu yüzden emzikleri, diğer ürünlere göre daha sık temizlemeniz gerekir. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Cevabı için okumaya devam edin!

Miniklerin ve annelerin güzellik dolu dünyasına hoş geldiniz! Bebek bakımından anne şıklığına kadar her şeyi bulabileceğiniz uygulamamızı hemen indirin!
👉 Play Store için tıklayın!
👉 App Store için tıklayın!
Özel indirimlerle dolu bu eşsiz alışveriş deneyimini kaçırmayın. Minikleriniz ve sizin için en iyisini sunuyoruz! 🌟

Emzik nasıl temizlenir
Bebekler için Emzikleri Nasıl Temizleyebilirsiniz?

İlk Kez Kullanacağınız Emziğin Temizliği

Klasik emzik temizliğinden önce, ilk kez emzik satın aldığınızda bu emziği nasıl temizlemelisiniz ondan bahsedelim. Emzikler, fabrika ortamında üretildiği için ilk temizlikte daha dikkatli olmanız önemlidir. İlk emziği temizlerken şu adımları izleyebilirsiniz:

  • İlk olarak tabii ki emziği, paketten ayırmanız gerekiyor. Emziği paketten çıkardıktan sonra paketi, çocukların ulaşamayacağı bir yere koymalısınız.
  • Daha sonra temiz bir tencere içine temiz su koyun. Suyu kaynatın. Kaynayan suyun içine emziği koyun ve yaklaşık 5 dakika kadar emziği kaynatın.
  • Doğal içerikli bir sabun kullanarak emziği yıkayıp daha sonra güzelce durulayın. Emziğin üzerinde sabun kalıntıları olmadığından emin olun.
  • Son olarak emziği temiz bir kurulama bezi ile güzelce kurulayın. Emzik artık kullanıma hazır!

Emziği temizledikten sonra tüm iş bitmiş gibi görünse de her kullanımdan önce de dikkat etmeniz gereken şeyler var. Emziği bebeğinize vermeden önce emziği sterilize etmiş olmanız da oldukça önemli. Bebekliğin ilk altı ayında, bebeklerin savunma sistemleri çok gelişmiş değildir. Bu yüzden emziği her gün en az bir kere suda kaynatmanız ya da strilizasyon makinesinde emziği sterilize etmeniz gerekir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise kauçuk emzikleri, sterilizasyon yöntemiyle ya da suda katnatarak temizlememeniz gerektiğidir. Kauçuk emziklerin yapısı, yüksek sıcaklıkta bozulabilir. Bu yöntemleri silikon emziklerde kullanabilirsiniz.

Düzenli Emzik Temizliği

Emzik Nasıl Temizlenir?

Emzik temizleme yöntemleri oldukça çeşitlidir. İlk kullanımda emzikleri beş dakika kadar suda kaynatarak temizleyebilirsiniz. Ayrıca sterilizatör kullanarak emzikleri düzenli olarak temizleyebilirsiniz. Ama bu tarz işlemler emziğin hızlıca eskimesine de sebep olacağı için birkaç emzik alıp bu emzikleri dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz. Böylece emzikleri temizleme sıklığınız da azalmış olur.

Kaynatma yöntemi ve sterilizasyon, silikon emziklerde kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Kauçuk emzikleri ise soğuk su ile ya da organik sabunlar ile temizleyebilirsiniz. Emziği ev içinde değil dışarıda düşürdüyseniz emziği sabun ile yıkamanız ya da iyi şekilde sterilize etmeniz de önemlidir. İlk 6 aydan sonra emzikleri her gün temizleyebilirsiniz. Ayrıca emzikleri genellikle 2 ila 3 ayda bir değiştirmeniz de önemlidir. Emziklerde deformasyon olması olasılığına karşı, eskime sorunlarına karşı emzikleri değiştirebilirsiniz.

Çiçeksepeti‘nde hem silikon emzikleri ve kauçuk emzikleri hem de emzikleri temizlemek için ihtiyacınız olan ürünleri bulabilirsiniz! Ayrıca bebeğinizin ihtiyacı olan ya da sizin ihtiyaç duyduğunuz tüm ürünleri de anne ve bebek kategorisinde online olarak kolayca inceleyip satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir