Anne & BebekBebek BeslenmeHamilelik ve Doğum

Annelerin İmdadına Koşacak: Emzirmeye Yardımcı Ürünler

Hamilelik döneminin o tatlı telaşı sona erdiğinde dünyaya gözlerini yeni açan bebeğinizi kucağınıza almanın mutluluğu başka hiçbir şeyde yoktur. Fakat daha sonrasında artık yeni tatlı telaşlar başlar. Anne sütüne ihtiyacı olan bebek, içgüdüsel olarak nasıl emeceğini bilse de dudaklarını ve damağını doğru pozisyonda tutabilmek oldukça önemli. Üstüne ufak tefek aksilikler de eklenince bazen emzirme işlemi göründüğünden zor bir hale gelebiliyor. Yeni annelerin daha konforlu ve rahat bir şekilde bebeğini emzirmesi için bazı ürünleri kullanması gerekir. Bu yazımızda emzirmeye yardımcı ürünler hakkında merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

Bebeğinizi kollarınıza aldıktan sonrası için hamilelik döneminde birçok hayaliniz vardır. Odası hazırdır, giysileri onu bekliyordur vs. Fakat doğum sonrasında işlerin karmaşık hale gelmemesi adına emzirmeye yardımcı ürünler hakkında bilgi sahibi olup, bu ürünleri önceden almanız tüm hayallerinizin daha rahat olmasını sağlar. Peki, emzirmeye yardımcı ürünler nelerdir?

Meme Kremleri, Merhemler ve Losyonlar

Emzirmeye yardımcı ürünler - meme kremi
Emzirme sırasında nemi kaybeden göğüslerde çatlat ve yaralar oluşur. Bunu önlemek için kremleri kullanabilirsiniz.

Bebeğin göğüsleri emmesi sırasında anneyi rahatsız edebilecek durumların en başında göğüs bölgesinde oluşacak çatlar ve yaralar geliyor. Bu çatlak ve yaralar canı yakmanın yanı sıra enfeksiyon riski de taşıdığından önlenmesi oldukça önemli. Meme uçlarında yer alan çatlak ve yaraları iyileştirmek için meme kremleri, merhemleri veya losyonlarını tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz ürünün kimyasal içerik yerine doğal olması gerekir. Bu sayede hem bebeğe hem de kendinize bir zarar vermemiş olursunuz.

Göğüs Pompası

Emzirmeye yardımcı ürünler - göğüs pompası
Göğüs pompası, sütü sağarak depolamanıza ve bebeğinize dilediğiniz zaman vermenize olanak tanır.

Bebeğin sağlıklı gelişimi için anne sütünün önemi oldukça büyüktür. Bu nedenle düzenli olarak bebeği emzirmek gerekir. Fakat bazen yaşanabilecek sağlık problemleri veya annenin zamanı olmaması gibi sorunlar emzirmeyi zorlaştırır. Ek olarak yeni annenin sütü bazen yeterli miktarda gelmeyebilir ya da aşırı miktarda gelerek göğüslerin şişmesine neden olabilir. Göğüs pompası, göğüslere takılarak anne sütünün sağılmasını sağlar. Bu işlemi yaparken süt salgılayan hücreleri uyararak daha fazla süt oluşumuna da yardımcı olur. Özellikle çalışan anneler için harika bir seçenektir.

Anne Sütü Saklama Torbaları ve Kapları

Emzirmeye yardımcı ürünler - süt saklama kabı
Sağılan sütleri hijyenik olarak saklamanız gerekir.

Göğüs pompası ile sağılan sütlerin depolanması önemli bir konudur. Çünkü sütün besin değerini kaybetmemesi ve taze kalması gerekir. Süt saklama torbası ve süt saklama kabı, sütün özelliğinin değişmesinin önüne geçerek sağlıklı bir şekilde muhafaza etmenize olanak tanır. Hijyenik koşullarda üretilen bu ürünler, alerjik madde içermez. Aynı zamanda tek kullanımlık süt poşetleri de bulunmaktadır. Bu poşetleri sterilize etmenize gerek kalmadan kullanıp atabilirsiniz. Süt torbaları ve kapları; plastik, cam vb. maddelerden yapılmaktadır. Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre farklı boyutlar arasından seçim yapabilirsiniz.

Emzirme Önlüğü

Emzirmeye yardımcı ürünler - emzirme önlüğü
Daha konforlu bir emzirme deneyimi için emzirme önlüğü kullanabilirsiniz.

Emzirme, bebek ile annenin özel bir bağ kurduğu bir an. Bu nedenle bu özel anı birlikte geçirmek oldukça değerli. Fakat anneler, bebeklerini emzirmek için bazen rahat bir ortam bulmakta zorlanabiliyor. Emzirme önlüğü, böyle durumlarda oldukça kullanışlı bir yardımcıdır. Farklı tasarımlara sahip önlükler edinerek kıyafetlerinizle uygun olanı rahatça kullanabilirsiniz.

Emzirme Pedi ve Emzirme Sütyeni

Emzirmeye yardımcı ürünler - emzirme pedi
Anne ve bebek sağlığı için göğüs pedi ve emzirme sütyeni kullanımı önemlidir.

Emzirme dönemindeki annelerin yüksek hormonları nedeniyle artan süt salgılanması, emzirme bitse dahi devam edebilir. Göğüs pedi ya da diğer ismiyle emzirme pedi, göğüsten sızan sütleri emmek için sütyenin içine yerleştirilir. Bu sayede süt sızıntıları engellenmiş olur. Gündelik hayatta kıyafetlerin ıslanmasının ve hassaslaşan göğüslerin tahriş olmasının önüne böylece geçebilirsiniz.

Emzirme sütyenleri ise süt ile dolu olan göğüsleri korumak için üretilmektedir. Süt dolu ve olduğundan daha dolgun olan göğüsleri desteklemek oldukça önemlidir. Yoksa sırt ağrıları ve omuz ağrıları çekebilirsiniz. Emziren anneler için özel olarak tasarlanan sütyenler, sadece göğüs uçlarının açılmasını sağlayan aparatlara sahiptir. Bu sayede sütyeni tamamen çıkarmadan basit bir şekilde emzirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Emzirme Yastığı

Mutlu bebek
Verimli bir emzirme için emzirme yastığı önemli bir yardımcıdır.

Emzirme sırasında bebeğin göğüs ile doğru açıda olması gerekir. Annenin bebeği kendi vücuduna paralel ve düz tutması lazım. Ancak emzirme süreci uzadıkça tutuş şeklinin korunması zorlaşır. Rahat, destekleyici bir emzirme yastığı edinerek bu süreci daha rahat bir şekilde geçirebilirsiniz. Emzirme minderi, bebeği destekleyerek bebeğin göğüs hizasına kadar gelmesini sağlar. Bu sayede annenin boyun, omuz ve kollarındaki gerilme azalır. Bebek doğru açıda olduğu için daha rahat emer ve emzirme işlemi daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşir.

Süt Arttırmaya Yardımcı İçecekler

Süt içen bebek
Süt arttırmaya yardımcı içeceklerle daha sağlıklı süt üretimi oluşur.

Emzirme döneminde birçok anne sütünün az olduğu konusunda endişe duyar. Bu nedenle süt arttırıcı içecekler tüketmek faydalıdır. Doğal malzemelerden üretilen bu içecekler, emziren annenin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri içermektedir. Bu sayede anne sütü daha zengin içeriklerle ve daha bol şekilde oluşur.

Emzirmeye yardımcı ürünler hakkında bilmeniz gerekenleri anlattığımız yazımız burada sona eriyor. İhtiyacınız olan tüm Anne & Bebek ürünlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir