TeknolojiMobil Ürünler

Yüksek Donanımlı Cihazlar: 2022’nin En Güçlü Telefonları

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri birçok şeyi değiştirdi. Artık birçok işimizi akıllı telefonlardan takip ediyor, dizi filmleri telefondan izliyor, aradığımız bir yeri harita uygulamalarıyla telefon sayesinde hızlıca bulabiliyoruz. Bu nedenle telefonunun bataryasının güçlü olması ve şarjının uzun gitmesi en önemli konulardan biri haline geldi. Bu yazımızda “2022’nin en güçlü telefonları hangileri?” sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Akıllı telefon markaları telefonlarını tanıtırken batarya güçlerinden bahseder ve tahmini kullanım sürelerini açıklar. Fakat gerçek hayatta verilen rakamlar tam olarak genelde karşılık bulmaz. Her ne kadar batarya büyüklüğü kullanım süresini etkileyen ana unsur olsa da işletim sistemi, işlemci ve diğer bileşenler de bataryanın kullanım süresini etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Bu durumları göz önünde bulunduran bir Youtube kanalı özel bir test yaparak akıllı telefonların gerçek kullanım sürelerini ortaya çıkarmış. TechDroider kanalında yapılan teste bir hayli ilginç sonuçlar mevcut. Şimdi gelin 2022’nin en güçlü telefonları hakkında daha detaylı bilgi edinelim.

Kullanım Süresi En Uzun Telefonlar

TechDroider Youtube kanalının testi yaptığı zamanlarda iPhone 14 Serisi tanıtılmadığı için yer almamaktadır. Bu nedenle 2022’nin en güçlü telefonları listesine de girmemiştir.

1-) iPhone 13 Pro Max 

2022'nin en güçlü telefonları - iPhone 13 Pro Max
Yapılan testte en uzun kullanım süresini iPhone 13 Pro Max sağlamaktadır.

Yapılan batarya testi, kullanım süresi ve şarj tüketimi konusunda en iyi modelin iPhone 13 Pro Max modeli olduğunu ortaya çıkardı. Akıllı telefonun batarya kapasitesi 4325 mAh ve resmi sitesinde yer alan bilgilere göre; 28 saate kadar video oynatma, 95 saate kadar ses çalma kapasitesine sahip. Ayrıca 20 W veya daha güçlü adaptör ile yaklaşık 30 dakikada %50’ye kadar şarj imkanı da mevcut. Testte ise iPhone 13 Pro Max tam 10 saat 35 dakika dayanabildi. Bu süre diğer rakiplerin yanına bile yaklaşamayacakları kadar iyiydi. Bu nedenle işletim sistemi, batarya ve işlemci konusunda Apple’ın hala en iyisi olduğu ortaya çıkmış oldu. Zira rakiplerinin batarya kapasiteleri daha yüksek…

2-) Xiaomi 12 Pro

2022'nin en güçlü telefonları - Xiaomi 12 Pro
Güçlü batarya ve işlemcisiyle Xiaomi 12 Pro modeli iPhone hariç rakiplerini geride bıraktı.

Listemizde ikinci sırada 4600 mAh pil kapasitesine sahip olan Xiaomi 12 Pro modeli var. 18 dakikada %100 hızlı şarj imkanı sunan telefon; 5 saat 1080p video kaydı, 9 saat navigasyon, 15 saat video izleme ve 19 saate kadar arama yapma imkanı sunduğunu web sayfasında belirtmiş. Oldukça güçlü Snapdragon® 8 1. Nesil yonga setine sahip üst düzey 4 nm işlemciye sahip model, yüksek soğutma performansı da sunmakta. Yapılan testte ise Xiaomi 12 Pro 9 saat 38 dakika kullanım süresine ulaşmıştır. Oldukça etkileyici olan bu süre iPhone 13 Pro Max’in yaklaşık 1 saat kadar altında kalsa da diğer rakiplerinin önünde olmasını sağladı.

3-) OnePlus 10 Pro

2022'nin en güçlü telefonları - OnePlus 10 Pro
OnePlus 10 Pro modeli, güçlü bataryası ile listede üst sıralarda yer almayı başardı.

OnePlus 10 Pro, listede ufak bir farkla da olsa üçüncü sırada.. Yapay zeka destekli HyperBoost teknolojisi kullanan cihaz, GPU performansını %36 artırırken, güç tüketimini %5 oranında azaltıyor. Bunlar resmi veriler… 5.000 mAh’lik bataryası bulunan telefon, 80W SuperVOOC hızlı şarj ve 50W AirVOOC kablosuz şarjı da destekliyor. Yapılan testte ise  9 saat 19 dakika ile diğer rakiplerini geride bırakmış.

4-) Samsung Galaxy Z Fold 4

2022'nin en güçlü telefonları - Samsung Galaxy Z Fold 4
Büyük ekranına rağmen Samsung Galaxy Z Fold 4, oldukça uzun süre kullanım sunmaktadır.

Sıra geldi listenin ufak bir farkla dördüncüsü olan Samsung Galaxy Z Fold 4 modeline. Toplam 4400 mAh’lik iki pil ile gün içinde tüm işlerinizi halletme imkanı sunan cihaz, güçlü işlemcisi ile bu sözünün arkasında duruyor. Yapılan testte Samsung Galaxy Z Fold 4, 9 saat 18 dakika kullanım süresi sundu. Yani diğer tüm Samsung modellerinden daha güçlü olduğunu kanıtlamıştır.

5-) Samsung Galaxy Z Flip 4

 Samsung Galaxy Z Flip 4
Galaxy Z Flip 4, batarya performansı ile kullanıcıları mutlu edecektir.

Samsung’un bir diğer katlanır modeli olan Galaxy Z Flip 4, Yükseltilmiş 4 nm’lik işlemciye sahiptir. Bu sayede 3.700 mAh’lik (normal) uzun ömürlü pil oldukça iyi bir performans sergiler. Ayrıca Süper Hızlı Şarj için cihazı prize takabilir veya Fast Wireless Charging 2.0 ile kablosuz şarj edebilirsiniz. Yapılan testte Galaxy Z Flip 4 tam olarak 9 saat 4 dakika kullanım süresi sunmuştur.

6-) Samsung Galaxy S22 Ultra

Samsung Galaxy S22 Ultra
Güçlü performans, güçlü batarya; Samsung Galaxy S22 Ultra.

Listenin son sırasında Samsung Galaxy S22 Ultra modeli var. Rakiplerine göre daha güçlü bataryası bulunan cihaz, işlemcisi nedeniyle geride kaldı.  5000mAh kapasiteli batarya, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 işlemci ile destekleniyor. Fakat diğer modellerde kullanılan Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 daha iyi performansa sahip. Bu nedenle Samsung Galaxy S22 Ultra 8 saat 56 dakika kullanım süresine sahip.

Tüm modellerin incelendiği ve yarıştığı Youtube videosunu merak ediyorsanız, aşağıdan hemen izleyebilirsiniz:

En iyi markaların, en iyi akıllı telefon modellerini Çiçeksepeti’nden güvenle sipariş edebilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir