Sevgililer Günü Nedir


Her yıl 14 Şubat tarihinde kutlanan Sevgililer Günü, sevgililerin birbirine hoş sürprizler yaptığı ve hediyeler aldığı özel bir gün. Peki, bu günün aslında ne anlam taşıdığını biliyor musunuz?

Şubat ayına girilmesiyle birlikte bir telaş sarar sevgilisi olanları. Çünkü özellikle kararsızların ve sevgilisine ilk defa hediye alacakların korkulu rüyası olan Sevgililer Günü yaklaşmaktadır. Bu kişiler genellikle günlerce ve hatta haftalarca araştırmalar yaparak ve çevrelerinden tavsiyeler alarak, sevgililerine en güzel hediyeyi almak için yoğun bir mesai harcar. Bunun yanında, sevgilisini nasıl bir hediye ile mutlu edebileceğini çok iyi bilenler ile hediyesini buluşmaya giderken alacak kadar rahat olanlar içinse Sevgililer Günü stressiz bir Şubat günüdür.Sevgililer Günü Nedir?

Her yıl Şubat ayının 14’ünde, tüm dünyada kutlanan Sevgililer Günü, sevgililerin birbirine çeşitli sürprizler yaptığı, hediyeler aldığı ve birlikte güzel vakit geçirmek için planlar yaptığı bir gündür. Bu günün ortaya çıkışı ise Roma Katolik Kilisesi’nin bir inanışına dayanır. Bu inanışa göre Milattan Sonra 3’ünc yüzyılda Roma’da Valentin isimli bir papaz yaşardı. O dönemde Roma’yı, katı kuralları ile nam salmış İmparator 2’nci Cladius yönetirdi. Erkeklerin eşlerinden ayrılmamak için savaşlara katılmak istememeleri üzerine, İmparator Cladius Roma’da bütün nişan ve evlilikleri yasakladı. Ancak papaz Valentin ve arkadaşı papaz Marius, İmparator’un yasağına rağmen çiftleri gizlice evlendirmeye devam ettiler. Bu durumun öğrenilmesinin ardından Valentin tutuklandı ve ardından sopa ile dövülerek öldürüldü. Öldürülen Valentin, 270 yılının 14 Şubat gününde Hristiyan şehitliğine gömüldü. Öldükten sonra Aziz ilan edilen papaz Valentin’in gömüldüğü gün olan 14 Şubat, Papa Gelasius tarafından 496 yılında Aziz Valentin Günü olarak ilan edildi.

Her yıl 14 Şubat’ta Aziz Valentin’in anıldığı bu gün, zamanla sevgililer için özel bir gün haline geldi. ABD’de Esther Howland adındaki iş kadının 1800’lü yıllarda ilk Sevgililer Günü kartını yollaması, Sevgililer Günü kutlamalarının daha geniş kitlelere yayılmasına sebep oldu. Zamanla Sevgililer Günü, sevgililerin birbirine kartlar yolladığı, hediyeler verdiği ve şiirler yazdığı bir gün haline geldi.

Günümüzdeyse Sevgililer Günü, sevgiliyi hatırlamak, onu hoş sürprizlerle ve hediyelerle şımartmak için güzel bir fırsat. Bu güzel ve romantik günde yapılabilecek en güzel hareketlerden biri de sevgiliye hoş kokulu, güzel çiçekler vermek. Çeşitli çiçek aranjmanları yapan Web siteleri, çok güzel bir çiçek buketinin uzaktaki sevgiliye bile kısa sürede ulaştırılabiliyor. Bunun yanında sevgilinin ihtiyacı olan ya da uzun süredir almak isteyip de henüz alamadığı bir eşyanın veya kıyafetin hediye olarak alınması ve sevgili ile baş başa, romantik anların geçirilebileceği bir ortamın hazırlanması da en hoş sürprizler arasında yer alıyor.

Bununla birlikte şu da bir gerçek ki, hiçbir hediye sevgilide bir aşk fısıltısı ve içten bir “Seni Seviyorum” kadar derinden bir etki yaratamıyor…

Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş