Okullar Açıldı, Şimdi Çalışma Zamanı: En İyi Not Tutma Yöntemleri


1
1 point

Okullar bu sene pandemi etkisiyle biraz farklı bir yöntemle de olsa açıldı. Online olarak başlayan eğitim süreci ileride yeniden yüz yüze eğitime dönecek… Online ya da yüz yüze eğitim olsun ders çalışmanın en önemli yönü not tutmak. Hatta not tutmayı sadece ders çalışmak olarak düşünmek yerine bir alışkanlık haline getirirseniz yaşamın her alanında kullanabilir, en ufak detayları bile rahatlıkla yakalayabilirsiniz. Bu yazımızda en iyi not tutma yöntemleri hakkında bilgi verirken aynı zamanda not alırken size yardımcı olacak ürünlerden de bahsedeceğiz.

Herkes ders çalışırken ya da bir konu üstünde yoğunlaştığından kendince notlar çıkarır ve belli bir fikir sahibi olarak yola koyulur. Peki, not alma tekniğinizin sizi aslında yavaşlattığını ya da verimsiz olduğunu hiç düşündünüz mü? Yüzeysel olarak baktığınızda önemli noktaları, birkaç kelimeyi not etmek ya da her kelimeyi yazmak gibi gözükse de derine indikçe not almanın daha fazlası olduğunu fark edersiniz. Sonrasında da “Acaba ne kadar verimli not alıyorum?” sorusu ortaya çıkar. Merak etmeyin, bu konuda size oldukça yardımcı olacak en iyi not tutma yöntemleri yazımız ile karşınızdayız.

Öncelikle not almaya hazırlanmadan iyi bir defter&ajanda, farklı renkler kullanmayı seviyorsanız renkli kalemler, aralara not almak için yapışkanlı not kağıtları edinin ve rahat edeceğiniz uygun bir ortam hazırlayın. Sonrasında aşağıda anlattığımız yöntemlerden uygun olanı seçerek çalışmaya başlayabilirsiniz…

Taslak Çıkarma Yöntemi İle Not Tutma
Taslak çıkarma yöntemi

Taslak çıkarma yöntemi en kolay not alma yöntemlerinin başında gelir ve notlarınızı en baştan düzenlemek, ana konu ve alt başlıklar arasındaki ilişkiyi görmek ve kendinize kilit noktalardan oluşacak bir sınav hazırlamak istiyorsanız, kullanılması oldukça faydalı olur.

Nasıl yapılacağına gelirsek, ajanda ya da defter üzerine taslak çıkarırken tüm dersi kapsayacak 4 veya 5 konu belirlemeli ve bu ana konuların altında konuyla alakalı alt noktalar yazmalısınız. Tıpkı bir hikaye yazar gibi giriş, gelişme ve sonuç ağında bir kurgu hazırlamanız ve hikayenin alt noktalarını detaylandırarak açıklamalısınız. Bu yönteme alışıp çalıştıkça bir süre sonra sadece başlığı gördüğünüzde diğer alt noktaları rahatlıkla hatırladığınızı fark edecek ve mutlu olacaksınız.

Akademik ajanda

Daha planlı ve daha verimli çalışmak için akademik ajanda size oldukça yardımcı olacaktır.

Cornell Yöntemi İle Not Tutma
Cornell yöntemi

Cornell yöntemi 1950’li yıllarda Cornell Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirilen ve o dönemden beri oldukça sık kullanılan bir çalışma tekniği. Cornell yöntemini uygulamak için 3 ana konu vardır ve sayfa şu şekilde 3’e bölünür;

  • İpuçları için dar bir sütün
  • Asıl notlarınız için daha geniş bir sütun
  • Özet için en alt kısım

Burada ipuçları konuyu ve fikirleri hatırlatmaya yarayan kısımdır. Konu başlıkları, ana karakterler ya da konular yazılır. Sonrasında yer alan asıl notlar kısmında genel notlar bulunur. İpuçlarını genişletmek ve açıklamaya yönelik olan bu bölümde daha özele gireceğiniz zaman kenardan girintili şekilde yazmak ve roman rakamları, ya da normal rakamlardan oluşan bir numaralandırma sistemi kullanmak işinize yarayabilir. Son olarak yer alan özet bölümünde ise tüm konuyu hap şeklinde hatırlayacağınız net birkaç cümle bulunur.

Bu yöntemi; notlarınızın düzenli ve tekrar baktığınızda daha düzgün olmasını istiyor ya da ana konuları ve fikirleri kolayca diğerlerinden ayrıştırmak istiyorsanız kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Kalem seti

Ders çalışırken ya da not çıkarırken ihtiyacınız olacak kalem ve diğer ürünler bu özel başlangıç seti içerisinde sizleri bekliyor.

Zihin Haritası Yöntemi İle Not Tutma
Zihin haritası yöntemi

Zihin haritası yöntemi genellikle bilgileri bir şekilde kodlamanıza ve ihtiyaç duyduğunuzda bu bilgileri anımsama üzerine dayanan bir yöntemdir. Haritanın kullanılmasının amacı her konunun diğeriyle nasıl ilişkili olduğunu anlamak için görsel hafızadan faydalanmaktır. Bu yöntem; notlarla çalışmakta zorlanıp görsellerle öğrenen insanlar için ve ilişkiler, bağlantılar ve olayları konular ile birleştirmesi ve hatırlaması gereken kişiler için uygundur.

Temelde her konu için zihnimizde odalar oluşturmak ve o odaları temsilen görseller kullanmak üzerine kuruludur. Zihin haritası için öncelikle defter sayfanın ortasına konu başlığını yazın ve bu başlığı bir görselle eşleştirin. (Çizim yeteneğinizin konuyla bir alakası yok, hatta ne kadar sade bir çizimse o kadar iyi olacaktır.) Sonrasında bu başlıktan yola çıkarak konu ile ilgili diğer dalları ve bağlantıları oluşturmalı ve hepsini belli görsellerle eşleştirmelisin. Zihin haritalarında uzun cümleler asla yer almamalı, kısa cümleler ve her cümlenin de bir görseli olmalı. Sonrasında görseli hatırladığınızda aynı zamanda cümleyi de kolaylıkla hatırladığınızı fark edeceksiniz.

Bu yöntem; notlarla çalışmakta zorlanıp görsellerle öğrenebilen ve ilişkiler, bağlantılar ve olayları konular ile birlikte hatırlaması gereken kişiler için uygundur.

Özel kalem defter seti

Zihin haritası yöntemini kullanırken keyifle kullanabileceğiniz bir set; Birrdirbirr seti.

Slaytların Üzerine Yazarak Not Tutma Yöntemi
Slaytların üzerine yazarak çalışma yöntemi

Slaytlara yazma yöntemi genel bilgileri not almanızı gerektirmediğinden diğer yöntemlere göre çok daha hızlı ve kolaydır. Bu yöntem derslerde kullanılan slaytları bilgisayar vasıtasıyla yazıcı çıktısı alarak ya da çevrimiçi olarak indirerek üzerlerine notlar almanızı temel alır.

Genel olarak ihtiyacınız olan fikirler, kavramlar ve materyaller slayt çıktısında olacağı için üzerinde önemli notları çizebilir, kenarlara size konuyu hatırlatacak yapışkanlığı kağıtlarla notlar alabilir, renkli kalemler vasıtasıyla olayları birbirinden ayırabilir ya da bağlayabilirsiniz.

Kalem seti

Slaytların üzerine not alırken kullanabileceğiniz farklı renklerden oluşan Stabilo Point ile not tutmak çok daha zevkli.

Akıcı Notlar ve Cümle Yöntemi İle Not Tutma
Akıcı notlar yöntemi

Akıcı not tutmak, söylenenleri harfi harfine not alıp, kelime kelime yazmak yerine konuyu hatırlatacak özet cümleler ve şemalar kullanmak üzerine kuruludur. Yapmanız gereken, önce konu başlıklarını yazmak daha sonra oklar, şekiller, grafikler ve diyagramlar yoluyla konuyu kendi anlayacağınız şekilde bağlamaktır. Bu oklar ve şekiller aynı zamanda diğer konular ve alanlarla ilgili de bağlantılar kurmanıza yardım edecektir.

Akıcı not tutmadan daha basit ve kolay olan cümle yöntemi aslında akıcı not tutmanın basite indirgenmiş hali diyebiliriz. Burada her söylenen ve her cümlenin not edilmesi gerekir. Her şeyi not alıp takip etmek zor olsa da tekrar edileceği zaman diğer yöntemlerle kıyasla daha fazla bilgi ve detay içermesiyle diğer yöntemlerin önüne geçmeyi başarıyor.

Defter, kalem, termos seti

Kişiye özel olarak hazırlanan defter, kalem ve termos seti not alırken ihtiyacınız olan hemen hemen her şeyi karşılıyor. Sıcak çay ya da kahve ile not çıkarmak çok daha zevklidir…

En iyi not tutma yöntemleri sizin için sıralandığına göre artık neye ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz… Tabii ki oturup çalışmaya 🙂

Diğer tüm ihtiyaçlarınız için ise ÇiçekSepeti‘ni ziyaret edebilirsiniz. İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Umit

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.