SporBeslenme

Pre-Workout Supplementler Nelerdir?

Düzenli spor yapmak sağlık açısından oldukça faydalı ve zihnen de oldukça iyi hissetmenizi sağlayan bir etkinliktir. Fitness ve kardiyo başta olmak üzere tüm performans sporlarında ise beslenme oldukça önemlidir. Bunun için antrenmandan önce alınması önerilen bazı besin takviyeleri bulunmaktadır. Egzersiz sırasında enerji artışı sağlayan pre-workout supplementler, daha iyi performans sergilemenizi sağlar. Peki, pre-workout supplementler nedir, nasıl kullanılmalıdır?

Birçok spor tutkunu tarafından kullanılan ve performans artırmada oldukça yardımcı olan pre-workout supplementler, hedeflerinize ulaşmanızda size yardımcı olur. Yüksek tempodaki antrenmanlarda ortaya çıkan yıkılmaların hızla toparlanması ve daha iyi performans için supplementleri kullanabilirsiniz.

Pre-Workout Supplementler Ne İçin Kullanılır?

Pre-workout supplementler ne işe yarar?
Supplementler, antrenman öncesinde ihtiyacınız olan eksik parçaları tamamlamanızı sağlar.

Yapılan antrenmanın etkili sonuçlar vermesi için dengeli bir beslenme programı uygulamanız gerekir. Ancak tüm bileşenleri düzenli olarak aynı konsantrasyonla almanız günden güne zorlaşır. Bu nedenle antrenmanları daha verimli hale getirmek için pre-workout supplementler tercih edilir. Ancak ek gıda olan bu ürünleri kullanırken iyi bir beslenme programı uygulamalı ve sadece bu ürünleri kullanarak değişim beklememelisiniz.

Peki, en çok tercih edilen pre-workout supplementler nelerdir ve faydaları nedir?

 • Beta-alanin: Yüksek yoğunluklu egzersizlerde ihtiyaç duyulan enerjinin elde edilmesine yardımcı olur. Kas dokusundaki laktik asit birikiminin önler ve kaslar bu sayede daha uzun süreli antrenmanlara dayanıklı hale gelir.
 • Kafein: Antrenmana odaklanmayı artıran kafein, sporcu performansının artmasına yardımcı olur. Genelde bir porsiyonda 150-300 mg arasında kafein almanız yeterli olacaktır.
 • Kreatin: Vücut tarafından doğal olarak üretilen kreatin, kaslarda depolanır. Enerji gerektiğinde ise üretimde görev alır. Takviye olarak alınan ekstra kreatin, kasların daha uzun süre çalışması için enerji sağlar.
 • BCAA: Pre-workout takviyelerde bulunan lösin, izolösin ve valin dallı zincirli amino asitler (BCAA), kas kitlesinin artışını destekler. Özellikle yoğun antrenmandan sonra yıkıma uğrayan kasların kısa sürede toplamasında yardımcıdır.
 • Nitrik oksit: Kan akışının hızlanmasını sağlayan nitrik oksit, takviye besinlerde sıkça kullanılan bir maddedir. Yoğun egzersiz dönemlerinde kasların ihtiyacı olan enerjinin karşılanmasında yardımcıdır.
 • Elektrolitler: Yüksek yoğunluğu olan antrenmanlarda ter yoluyla çok fazla su kaybı olur. Bu su kaybıyla birlikte kaybedile elektrolitler; kas krampları, baş dönmesi, kas yorgunluğu gibi sorunlara neden olabilir. Besin desteklerinde bulunan elektrolitler, sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olur ve antrenman performansının sürekliliğini artırır.
 • L-sitrulin: Kan damarlarının genişleyerek daha fazla kan hücresinin taşınması, enerji oluşumunun artmasını sağlar. L-sitrulin, kan damarlarını genişleten nitrik oksit sentezi için önemli bir yardımcıdır.

Pre-Workout Supplement Kullanmanın Yararları Nelerdir?

Pre-workout supplementler yararları
Yüksek yoğunluklu antrenmanlarda, supplementler enerjinizi yüksek tutmanızı sağlar.

Antrenman öncesinde kullanacağınız besin takviyelerinin birçoğunda ana bileşen, kafeindir. Uygun miktarda alınan kafein, vücudun sinir sistemini uyararak daha enerjik hissetmenizi sağlar. Ayrıca antrenmana odaklanmanızı kolaylaştırır. Bunun dışında genel faydaları şu şekilde sırayalabiliriz:

 • Yüksek yoğunluklu antrenmanlarda kas yorgunluğunu azaltarak daha uzun süre egzersiz yapmanızı sağlar.
 • Zihinsel olarak uyanıklığı artırır ve bu sayede antrenman performansınızı yükseltir. Bazal metabolizmayı hızlandırarak vücuttaki yağ yakımının  hızlanmasına katkıda bulunur.
 • Egzersiz sırasında kaslarda biriken laktik asit, kas yorgunluğuna neden olur. Pre-workout supplementler, içeriğinde yer alan bileşenler sayesinde laktik asit birikimini önlemeye çalışır. Bu sayede kaslar daha uzun süre çalışır.
 • Kasların kasılması için ATP enerjisine ihtiyacı vardır. ATP depolarının hızla yenilenmesine yardımcı olur ve vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi hızlı bir şekilde sağlar.
 • Yağsız kas kütlesinin artışında oldukça önemli bir katkısı vardır. Egzersiz sonrasındaki yıkım sürecinde kasların toparlanma süresini kısaltır ve kas ağrılarının geçmesine destek olur.
 • Antrenman sırasında kas yırtılmaları ve kas hasarlarına bağlı iltihaplanmalar yaşanabilir. Bu iltihaplanmaların onarılmasına bazı supplementler yardımcı olabilir.

Pre-Workout Supplementler Nasıl Kullanılır?

Sporcu kadın
Antrenman performansını artırmak için takviyelerden faydalanabilirsiniz.

Pre-workout takviyelerde yer alan bileşenlerin antrenman öncesi alımının performans ve kasların onarım sürecinde etkili olduğu bilinse de tam olarak standart bir kullanım formülü yoktur. Öncelikle bu tarz takviyeler kullanmaya başlayacaksanız, doktor veya beslenme uzmanı tavsiyesi alarak kullanmanız daha faydalı olacaktır. Bunun dışında her ürünün nasıl ve hangi dozda kullanılması gerektiği ürün üzerinde talimatlarla belirtilmiştir. Bu talimatlara uyarak dozu ve zamanı ayarlayabilirsiniz.

İlk başlangıç aşamasında belirtilen miktarlardan daha az doz kullanarak vücudunuzun tepkisini ölçmeniz faydalı bir yöntem olacaktır. Özellikle yüksek kafein ve beta-alanin içeren supplementlerde düşük miktarda başlamak faydalıdır. Bunun dışında bu takviyeleri antrenmadan minumum 30 dakika maksimum 60 dakika önce almanı önerilmektedir. Böylece bileşenler vücudunuza etki etmesi için gerekli zamanı sağlamış olursunuz.

Pre-workout supplementler ve diğer tüm sporcu besin takviyesi çeşitlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir