Sağlıklı YaşamMalzeme & Ekipman

En İyi Spor Uygulamaları ve Sporda Size Yardımcı Olacak Ürünler

Spor, sağlıklı bir yaşamın en önemli unsurları arasında yer alır. Düzenli spor yaptığınızda sadece fit görünmekle kalmaz aynı zamanda zihnen de oldukça iyi hissedersiniz. Çünkü bedenen kendini iyi hissetmek zihin sağlığı içinde oldukça önemlidir. Fakat Koronavirüs hastalığı (COVID-19) nedeniyle uzun süre kapalı kalan spor salonları, birçok kişinin spor rutininde değişikliğe gitmesine neden oldu. Spor salonları şu an için açık olsa da evde spor yapmayı sürdüren ve mobil uygulamalar üzerinden kişisel antrenör desteği alan birçok insan var. Bu yazımızda en iyi spor uygulamaları hakkında bilgiler verecek ve size sporda yardımcı olacak ürün tavsiyelerinde bulunacağız.

Evde veya spor salonunda spor yaparken kaç kalori yaktığınızı, anlık kalp atış hızınızı, yorgunluk durumunu ve antrenman programının takibini yapmanızı sağlayan spor uygulamaları son dönemde oldukça revaçta. Spor salonuna gitmeye üşenenlerin evde spor yapmasını sağlayan bu uygulamalar, spor salonuna gidenler için ise doğru antrenman programları sunarak gelişimlerine yardımcı olur. App Store veya Google Play üzerinden indirebileceğiniz mobil uygulamaların bazıları ücretsiz bazıları ise deneme süreci sonunda belirli bir ücretle kullanılmaktadır. Şimdi gelin bu uygulamalara daha yakından bakalım.

Spor Uygulamaları

Spor uygulamaları nelerdir?
Sağlığınızı koruyup kilo vermenize yardımcı olacak egzersiz uygulamalarını sizin için listeledik.

Adidas Training by Runtastic

Spor yapmayı düşünüyor ama nereden başlayacağınızı tam olarak bilmiyorsanız Adidas Training by Runtastic mobil uygulaması tam size göre diyebiliriz. Başlangıç seviyesinden uzmanlık seviyesine kadar pek çok farklı programı mobil uygulamada bulabilirsiniz. Aletli veya aletsiz egzersizlerin bulunduğu uygulama içerisinde 7 ile 45 dakika arasında yapabileceğiniz yüzlerce antrenman programı mevcuttur.

Mobil uygulamayı App Store ve Google Play üzerinden cihazınıza indirebilirsiniz.

Nike Training Club

En çok tercih edilen spor uygulamaları arasında yer alan Nike Training Club, uzman eğitmenlerin hazırlamış olduğu yüzlerce farklı program sunmaktadır. Bu programları dilerseniz Cristiano Ronaldo veya Serena Williams gibi başarılı sporcularla birlikte yapabilirsiniz. Güç, esneme, incelme, yoga gibi bir çok alanda egzersiz sunan uygulama aynı zamanda eş zamanlı olarak antrenman listenizi takip etmenizi sağlar.

Mobil uygulamayı App Store ve Google Play üzerinden cihazınıza indirebilirsiniz.

Sworkit Kişisel Antrenör

Evde spor yapmayı sevenlerdenseniz Sworkit, yeni favori uygulamanız olacaktır. Pilates, yoga, fitness, kardiyo ve bölgesel çalışma gibi birçok farklı disiplinde antrenman içeren uygulama, ekipmanlı veya ekipmansız hareketler sunuyor. 5 ile 60 dakika arasında değişen antrenman programları ve haftalık rutin gibi seçenekler de uygulama içerisinde mevcut. Uygulama ücretli olsa da bir haftalık deneme süreci boyunca ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Sonrasında aylık veya yıllık paketlerden birine üye olmanız gerekli.

Mobil uygulamayı App Store ve Google Play üzerinden cihazınıza indirebilirsiniz.

Fit365

Fit365, sadece spor odaklı bir uygulama olmanın dışında aslında bir beslenme yardımcısı. Sağlıklı beslenme konusunda önerilerin bolca yer aldığı uygulama sayesinde yediklerinizin kalorisini rahatlıkla hesaplayabilirsiniz. Eğer spor yaparken amacınız kilo almak veya daha sıkı bir vücuda sahip olmak ise Fit365 size kesinlikle yardımcı olacaktır. Kilo takibi, su takibi, aktive takibi gibi birçok farklı özelliği uygulamayı inceleyerek keşfedebilirsiniz.

Mobil uygulamayı App Store ve Google Play üzerinden cihazınıza indirebilirsiniz.

Pumatrack

Antrenman yapmak için gerekli motivasyonu bulamayanlardansanız Pumatrack sizin için en iyi seçenek diyebiliriz. Uygulama, spora teşvik etmek için birçok farklı bildirim seçeneği sunuyor. Ayrıca akıllı öneriler ve harekete geçmeniz için tavsiyelerle de sürekli motivasyonunuzu artırıyor. Ücretsiz olarak 100’den fazla egzersiz sunan Pumatrack, antrenman planlama ve takip etmek için harika bir yardımcı. Farklı olarak boks, yoga, pilates ve koşu antrenmanlarını da uygulama içerisinde bulabilirsiniz.

Mobil uygulamayı App Store ve Google Play üzerinden cihazınıza indirebilirsiniz.

Spor İçin Yardımcı Ekipmanlar

Mobil uygulamalar konusunda en iyi uygulamaları sıraladığımıza göre sıra geldi spor esnasında size yardımcı olacak ürünlere.

1-) Akıllı Bileklik

Spor uygulamaları - akıllı bileklik
Akıllı bileklikler, oldukça kullanışlı ürünlerdir.

Spor esnasında harcadığınız efor, yaktığınız kalori ve kalp atış hızınız gibi verileri anlık olarak uygulamalara aktaran akıllı bileklik modelleri, doğru bilgi için oldukça önemlidir. İçerisinde kendi egzersiz programını sunan modeller olduğu gibi telefon ile uyumlu çalışarak veri takibi yapanlar da mevcuttur. Akıllı saat için yeterli bütçesi olmayanlar tarafından çokça tercih edilir. Hemen hemen akıllı saatin yapabildiği birçok şeyi de yapabilmektedir. Örneğin; Xiaomi Mi Band 6, kandaki oksijen seviyesinden yaktığınız kaloriye, egzersiz durumundan anlık bildirimlere kadar birçok veriyi sunmaktadır.

2-) Yürüme ve Koşu Bandı

Spor uygulamaları - koşu bandı
Koşu bandı sayesinde dilediğiniz an spor yapabilirsiniz.

Yürüme ve koşma egzersizleri sporun temelini oluşturan egzersizlerdir. Gün içerisinde masa başında çok fazla vakit geçirdiğiniz bir işiniz var ise eve geldiğinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz yürüme ve koşu bandı size oldukça yardımcı olacaktır. Hız ayarı, kolay kurulum ve az yer kaplama gibi özellikler sunan yeni nesil koşu bantları arasından seçim yaparak hemen spora başlayabilirsiniz. Bizim bu konuda tavsiyemiz ise Realx Portatif Yürüme Ve Koşu Bandı.

3-) Dambıl ve Ağırlık Setleri

Spor uygulamaları - ağırlık seti
Ağırlık setleri, ihtiyacınız olan tüm ekipmanı tek seferde temin etmenizi sağlar.

Fit olmanın yanı sıra biraz da kaslı olmak istiyorsanız ağırlık çalışmanız gerekir. Antrenman sırasında kullanacağınız ağırlık setleri, içerisinde farklı kilolarda ağırlıklar sunar. En alt seviyeden başlayarak üst seviye ağırlıklara doğru zamanla ilerleyebilirsiniz. Aydın Sport halter ve dambıl seti, toplam 25 kg ağırlık sunar. El anatomisine uygun olarak tasarlanan barlar sayesinde kullanımı oldukça kolaydır.

4-) Egzersiz Minderi – Mat

Spor uygulamaları - egzersiz minderi
Egzersiz minderi, daha rahat ve konforlu bir şekilde spor yapmanızı sağlar.

Antrenman sırasında dizleriniz, kollarınız ve eklemleriniz sık sık yerle temas eder. Özellikle sert bir zeminde çalıştığınızda canınız yanabilir. Bu durumun önüne geçmek ve sabit bir çalışma alanı oluşturmak için egzersiz minderi kullanmanız gerekir. Yukon egzersiz minderi, eva malzemeden üretilmiştir. Temizliği ve bakımı oldukça kolaydır. Zemine sıkıca tutunur ve egzersiz sırasında size sabit bir hareket alanı sunar.

5-) Atlama İpi

Atlama ipi
Düzenli ip atlamak vücudun aerobik kondisyonunu iyileştirir.

İp atlamak en çok kalori yaktıran egzersizler arasındadır. Yüksek efor harcanan bu egzersiz sırasında tüm vücut çalışır ve oldukça fazla ter atılır. İp atlarken kullanacağınız ipinde iyi olması gerekir. Uzunluğu ayarlanabilir atlama ipi modellerini seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Delta atlama ipi, rulman mekanizması sayesinde kolayca dönüş sağlar ve düğüm olmaz. Tutamaç kısımları el yapısına uygun tasarlanmıştır. İpin uzunluğunu boyunuza göre rahatlıkla ayarlayabilirsiniz.  Vücudun aerobik kondisyonunu iyileştirir.

6-) Fitness Eldiveni

Fitness  eldiveni
Fitness eldiveni, egzersizlerinizi daha güvenli bir şekilde yapmanızı sağlar.

Ağırlık çalışırken veya egzersiz sırasında bir yerlerden tutunmanız gerektiğinde terli elleriniz kayar. Bu da hareketi doğru yapamamanıza veya sakatlığa yol açabilir. Bu durumun önüne geçmek adına fitness eldiveni kullanmak gerekir. Ravel Fıtt eldiven, kauçuk ve silikon destekler sayesinde avuç içlerinizin zarar görmesini engeller. Likralı kumaştan üretildiği için rahat bir şekilde ele geçer. Hava alan üst kısmı herhangi bir cilt problemi yaşamamanız için özel olarak tasarlanmıştır.

7-) Spor Ayakkabı

Spor ayakkabı
Rahat ve konforlu bir spor ayakkabı ile egzersiz yapmak daha eğlencelidir.

Spor salonunda, açık alanda veya evde egzersiz yaparken farklı spor ayakkabıları kullanılır. Koşu ayakkabısı farklı özellikler sunarken fitness ayakkabısı farklı özellikleri ile ön plana çıkar. Bu nedenle spor ayakkabı seçimi oldukça önemli bir konudur. Örneğin; spor salonunda veya kapalı bir alanda spor yaparken New Balance M5740LB modelini kullanabilirsiniz. Tasarım olarak oldukça hoş görünen ayakkabı, oldukça rahattır. Ayrıca tabanı ve özel kalıbı sayesinde egzersiz sırasında iyi hissetmenize yardımcı olur.

En iyi spor uygulamaları ve yardımcı ekipmanları anlattığımız yazımız burada sona eriyor. Tüm spor branşları için ihtiyacınız olan tüm ürünleri ÇiçekSepeti‘nde bulabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir