Hediye Önerileri

En Zorlu Lekeler İçin En İyi Leke Çıkarıcı Deterjanlar

Bir şeyler yaparken veya bir şeyler tüketirken üzerinize bir şey dökülmesi oldukça keyif kaçırır. Sabah kahvaltısında çikolata kremasının üzerinize damlaması, içtiğiniz kahvenin üzerinize dökülmesi, boyama yapan çocuğunuzun kıyafetlerini de boyaması ve daha niceleri… Aslında lekelerden kaçmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle doğru deterjan ve doğru leke çıkarıcı kullanmak oldukça önemlidir. Bu yazımızda “En zorlu lekeler için en iyi leke çıkarıcı deterjanlar nelerdir?” sorusuna cevap verirken bazı zorlu lekeler için işinizi kolaylaştıracak yöntemlerden bahsedeceğiz.

Zorlu lekeler bazen kâbusunuz oluyor ve adını duyduğunuzda bile keyfinizi mi kaçırıyor? “Aman dökülmesin!” diye çocuklarınızı sık sık tembihleyip ama sonunda dökülen o çay, kahve ya da boyanın nasıl çıkacağını düşünüp duruyor musunuz? Aslında asla çıkmayacağını düşündüğünüz birçok lekenin kolayca çıkmasına yardımcı olacak yöntemler ve deterjanlar var. Lafı çok uzatmadan en zorlu lekeler için pratik çözümleri anlatmaya hemen başlıyoruz.

En Zorlu Lekeler

Yağ Lekesi

En zorlu lekeler yağ lekesi
Yağ lekesi en zorlu lekelerin başında gelir.
Görsel kaynak: stylinggo.com

Yağ lekesi hayatın ayrılmaz bir parçası gibi olur olmadık zamanlarda karşınıza çıkar. Yemek yerken veya hazırlarken bir anlık dikkatsizliğin sonunda bir de bakmışsınız üzerinizde. Oldukça zorlu bir leke olan yağ lekesini çıkarmak için öncelikle hızlı davranmanız gerekir. Hemen yağ dökülen yeri sıcak suyla silip üzerine sabun sürmelisiniz. Böylece yağ lekesinin kumaşın içine işlemesinin önüne geçebilirsiniz. Sonrasında ikinci adım olarak üzerine şeker veya tuz dökerek hafifçe bastırın ve 15-20 dakika o şekilde bekletin. Son aşama olarak kıyafetinizi makineye atın ve yıkayın. Yağ lekesinden kurtuldunuz.

Bu zorlu lekeden eser kalmaması adına kullandığınız deterjanda oldukça önemlidir. Bizim tavsiyemiz: Alo Platinum Fairy Etkili.

Çay ve Kahve Lekesi

En zorlu lekeler çay ve kahve lekesi
Çay ve kahve lekesi karşınıza sıkça çıkabilir.
Görsel kaynak: paradisecleanersinc.com

Çay ve kahve tüketmeden tek bir günü bile geçmeyenlerdenseniz eminiz ki başınıza birçok kez kaza da gelmiştir. Elden kayan bardak veya fincan halıya, kıyafetlerinize dökülmüş, sonrasında da sizi kara kara düşüncelere itmiştir. Oldukça zorlu lekelerden olan bu ikilinin halıdan çıkarılması için ilk yapmanız gereken şey bir bez ya da havlu kağıt yardımıyla tampon yaparak üzerindeki fazla sıvıyı almak. Sakın ovalamaya kalkmayın çünkü lekenin daha derine işlemesine yardımcı olmuş olursunuz. Tampon uygulaması sonrasında sirkeli veya karbonatlı ılık suyla halınızı silebilir ve 2-3 dakika bekleyip kuru bezle halı üzerindeki fazla sıvıyı alabilirsiniz. Sirke veya karbonatlı su ile çıkmayacak kadar inatçı bir lekeyse tavsiyelerimiz: Beaphar Stain Remover leke çıkarıcı sprey veya Vanish Kosla halı ve döşeme temizleyici.

Çay ve kahve lekesi kıyafetlerinize döküldüyse hemen kıyafeti çıkarıp ters çevirdikten sonra suyun altına tutun. Lekenin yoğunluğu böylece azalmış olacak. Lekenin üzerine sıvı deterjan döktükten sonra yaklaşık yarım saat bekletin. Durulama sonunda leke gitmiş olacaktır. Kıyafetlerinizde kahve ve çay lekesi için önerilerimiz: Persil Power Jel veya Friendly Organic çamaşır deterjanı.

Çikolata Lekesi

En zorlu lekeler çikolata
Yemesi lezzetli, lekesi zorlu; çikolata lekesi.
Görsel kaynak: cleanipedia.com

Çikolata, mutsuz anların mutluluk sebebidir ve yediden yetmişe herkesin en çok sevdiği yiyeceklerin başında gelir. Bu mutluluk sebebi güzel yiyeceğin lekesi ise oldukça zorludur. Öncelikle eğer üzerinize ya da bir yere çikolata döküldüyse kurumasını beklemeniz en akıllıca çözümdür. Kuruyan çikolatayı bıçak veya spatula ile kazıdıktan sonra lekeli kısmı ters çevirerek suya tutun ve çikolatanın yumuşayarak kumaştan ayrılmasını sağlayın. Yumuşayan lekenin üzerine sıvı deterjan dökün ve yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra 1-2 dakika lekeli kısmı ovalayıp çamaşır makinesine atın. Çikolata lekesi için deterjan veya leke çıkarıcı önerilerimiz: Friendly Organic leke çıkarıcı sprey ve Ariel sıvı çamaşır deterjanı.

Mürekkep Lekesi

En zorlu lekeler mürekkep
Mürekkep lekesi inatçı olsa da çıkarmanın kolay yolları mevcut.
Görsel kaynak: cleanipedia.com

Cebinize koyduğunuz tükenmez kalemin akması ya da çizim meraklısı çocuğunuzun halıları mürekkeple buluşturması eminiz ki bir kez de olsa başınıza gelmiştir. Görüntü itibariyle oldukça zorlu görünen bu inatçı lekeyi çıkarmak aslında o kadar zor değil. Halınıza dökülen mürekkep lekesi için nişasta ve sütü karıştırıp bir macun kıvamına getirin. Sonrasında bu karışımı lekenin üzerine sürün ve 2 saat bekledikten sonra lekenin bu macun tarafından çekildiğini göreceksiniz. Tekstil ürünlerindeki mürekkep lekesi için ise bir çay kaşığı mısır nişastası ve bir çorba kaşığı sirkeyi karıştırıp macun kıvamına getirdikten sonra lekenin üzerine sürün. Kuruduktan sonra diş macunu ile lekenin üzerini fırçalayın. Bu aşamalarla uğraşmak istemezseniz de önerilerimiz: Stox mürekkep ve yağ çözücü veya Henchell leke ve mürekkep sökücü.

Oje Lekesi

En zorlu lekeler oje
Rengarenk ojeler ürünlerinize zarar vermesin.
Görsel kaynak: hgtv.com

Kadınların en çok kullandığı kozmetik ürünlerinden olan ojeler, ellere güzellik katmanın en renkli yoludur. Bu renk renk ojeleri sürerken genelde herkes dökülmesin diye özen gösterir. Eğer oldu ki döküldü, panik yapmayın! Oje lekesini çıkarmak için bir pamuğa sirke dökerek hafifçe tampon uygulayın ve 1-2 saat lekenin üzerinde bekletin. Sonrasında tekstil ürünüyse makinede yıkayabilir, halı ya da koltuk ise sabunlu ılık suyla silebilirsiniz. Oje lekesini temizlemek adına makineye attığınızda Borline Active Plus ile istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Saç Boyası Lekesi

En zorlu lekeler saç boyası
Saç boyasını tekstil ürünlerinden çıkarmanın kolay yollarına beraber bakalım.
Görsel kaynak: lorealparisusa.com

Evde saç boyamak her ne kadar kuaförde saç boyatma kadar etkili olmasa da özellikle pandemi dönemimde iyice arttı. Sonuçlarından bağımsız olarak saç boyama sırasında saç boyası bir şekilde üzerinizdeki kıyafetlere bulaşabiliyor ve biliyoruz ki bu durum biraz can sıkıcı. Fakat yapmanız gereken birkaç işlemle bu zorlu lekeden kurtulmak mümkün. Öncelikle beyaz bir kumaşa bulaştıysa bir miktar çamaşır suyu damlatıp bekletin. Kıyafet renkli ve leke yeni olmuşsa birkaç damla limon veya beyaz sirke lekeyi çıkaracaktır. Eğer renkli kumaşta leke kurumuşsa alkole batırılmış temiz bir bezle boya lekesini çıkarmanız oldukça kolay olacaktır. Bu işlem için size önerimiz: Divortex Ipa Izopropil alkol.

Meyve Suyu Lekesi

En zorlu lekeler meyve suyu
Çocukların en çok üzerine döktüğü içecek; meyve suyu.
Görsel kaynak: thespruce.com

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan meyve suyu, döküldüğünde oldukça zorlu bir leke bırakır. Özellikle evde bir bebek varsa meyve püresi yedirirken veya meyve suyu içirirken üzerindekilerin batmaması genelde mucize olur. Tabii sadece bebekler değil kazayla da olsa yetişkinlerde meyve suyu lekesiyle baş etmek zorunda kalabilir. Çoğu leke gibi meyve suyu lekesine de hemen müdahale etmeli ve sabunlu ılık su ile bir güzel yıkadıktan sonra sabunlu su dolu bir kovada bekletmelisiniz. 1-2 saat sonrasında su ile yıkayabilirsiniz. Eğer meyve suyu lekesi kurumuşsa lekeli bölgeye gliserin dökerek bir süre bekletmeli sonra bol su ile durulamalısınız. Meyve suyu lekesi için önerimiz: Siveno doğal çamaşır sabunu.

Kan Lekesi

En zorlu lekeler kan
Kan lekesi en zor çıkarılan lekeler arasındadır.
Görsel kaynak: realsimple.com

Sıra geldi lekeler arasındaki en zorlu lekeye; kan lekesi. Bu inatçı leke eğer yeni olmuşsa tekstil ürününün üzerindeki kanı bir peçete veya kağıt havlu ile aldıktan sonra soğuk suya tutmalısınız. Ardından sıvı deterjan dökerek lekeli bölgeyi çitilemelisiniz. Eğer bu işlem sonrasında sarımsı bir iz kalırsa birkaç damla amonyak damlatarak bu sarımsı lekeden kurtulabilirsiniz.

Kurumuş kan lekesinden kurtulmak için ise oksijenli suya ihtiyacınız var. Lekeli bölümü soğuk suya tuttuktan sonra oksijenli suyu lekeye uygulayın. 15-20 dakika kadar bekledikten sonra durulayın. Oksijenli su yöntemini koltuk ve halı gibi eşyalarda da kullanabilirsiniz.

En zorlu lekeler için en iyi leke çıkarıcı deterjanlar ÇiçekSepeti‘nde sizi bekliyor. İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir